Община Конче и Община Струмяни приключват изпълнението на проект по трансграничната програма между България и Северна Македония

Община Конче, Северна Македония, в качеството си на водещ партньор и Община Струмяни, България, в качеството си на проектен партньор 2 приключват изпълнението на  проект CB006.2.12.142 „Прилагане на мерки за защита от наводнения в общините Конче и Струмяни“. Проектът беше финансиран сДоговор за БФП № РД-02-29-162/12.07.2019, в рамките на Приоритетна ос: Околна среда, Специфична цел 1.2 Предотвратяване и смекчаване на последиците от природни и причинени от човека бедствия с трансгранично измерение и въздействие. Проектът е съфинансиран от Европейския съюз чрез Програма Интеррег-ИПП за трансгранично сътрудничество България – Република Северна Македония, CCI No 2014TC16I5CB006

В рамките на проект CB006.2.12.142 „Прилагане на мерки за защита от наводнения в общините Конче и Струмяни“ бяха изпълнени общо девет дейности – 1) Управление и координация на проекта; 2) Информация и публичност на проекта; 3) Регулация на река Дединска в Конче; 4) Повишаване на хидравличната проводимост на р. Цапаревска (II етап на Фаза II); 5) Строителен надзор и инвестиционен контрол в Струмяни; 6) Авторски надзор в Струмяни; 7) Разработване на съвместен план за създаване на мрежа за намаляване на риска от бедствия и повишаване на информираността относно изменението на климата чрез трансгранично сътрудничество; 8) Кампания за повишаване на осведомеността за предотвратяване и управление на риска и адаптиране и смекчаване на последствията от изменението на климата в Конче и Струмяни; 9) Съвместен семинар „Природни решения за управление на риска от бедствия в трансграничния район“.

В рамките на Дейност № 1 „Управление и координация на проекта“, партньорите сформираха екип от общо шест души – Ръководител на проекта, Технически администратор и Финансов ръководител от македонска страна и Координатор, Технически сътрудник и счетоводител от българска.

Дейност № 2 „Информация и публичност на проекта“ осигури изпълнение на редица мерки за популяризиране на проекта, източниците на финансиране и очакваните резултати, като всеки от партньорите беше отговорен за изпълнението на тази дейност. Проведени бяха откриващо и закриващо събитие, направени бяха платени и безплатни публикации, изработени бяха различни промоционални и информационни материали за събитията и целите на проекта като цяло. Откриващата пресконференция се състоя с видео участието на партньора от България, поради ситуацията с COVID-19 пандемията. Събитието беше проведено в Северна Македония на 18.09.2020г.

Дейност № 3 „Регулиране на река Дединска в Конце“, отговорност на водещия проектен партньор – Община Конче, Северна Македония, осигури регулацията на проблемен участък от река Дединска с дължина 360 метра.

Община Струмяни, България беше отговорна за изпълнението на Дейност № 4 „Повишаване на хидравличната проводимост на р. Цапаревска (II етап на Фаза II)“, като в рамките на дейността беше включено изпълнение на Етап 2, Фаза 2 от „Повишаване на хидравличната проводимост на река Цапаревска в землището на село Микрево, Община Струмяни чрез иновативни методи за управление на водите (ГЕОКЛЕТКИ)“ –с начало при съществуващ мост (т. 47) и край при връзката с р. Струма. Общата дължина на коригирания участък от река Цапаревска е 286 метра. Редом с дейности по СМР в Струмяни, по проекта бяха извършени и дейности по строителен надзори и инвеститорски контрол (Дейност № 5) и дейности за осигуряване на авторски надзор за строежа (Дейност № 6).

В рамките на проекта беше изработен и съвместни механизми за управление на бедствия и превенция на риска и за насърчаване на осведомеността относно изменението на климата с наименование „Съвместен план  за  развитие на мрежа за трансгранично сътрудничество за намаляване на риска от бедствия и насърчаване на осведомеността относно изменението на климата за област Благоевград и Югоизточния район за планиране“. Материалът беше изработен в рамките на Дейност № 7 по проекта и включи работата на експерти по бедствия и аварии от двете страни на границата. Финалният продукт от дейността се предостави на релевантните институции от двете страни на границата и остава наличен за всички заинтересовани страни в електронен формат.

Партньорите по проекта осигуриха и изпълнението на дейност за повишаване на осведомеността за предотвратяване и управление на риска и адаптиране и смекчаване на последиците от изменението на климата в Конче и Струмяни. Дейност № 8 по проекта  включи както представяне на изработения Съвместен план, така и представяне на образователна настолна игра с наименование “Riverland”. Изработката на играта на български и македонски беше отговорност на Община Струмяни, а самият продукт беше представен  на специализирано събитие,  част от кампанията за повишаване на осведомеността за предотвратяване и управление на риска и адаптиране и смекчаване на последиците от изменението на климата на територията на двете общини. Срещите с местното население в рамките на Дейност № 8 по проекта се проведоха на 06.07.2021г. в България и на 09.07.2021г. в Северна Македония.

Дейност № 9 „Съвместен семинар „Природни решения за управление на риска от бедствия в трансграничния район““ се проведе в гр. Дойран, Северна Македония на 22.06.2021г. и 23.06.2021г. Събитието беше организирано от Община Конче и обхвана участници от целевите групи, включващи представители на български и македонски общини, представители на областните администрации и институции в Област Благоевград и в Югоизточния планов регион, неправителствения сектор, представители на строителния бранш, участници от регионални и национални институции в областта на превенцията и управлението на бедствията (Национален институт по метеорология и хидрология, РСПБЗН – Сандански и РДПБЗН – Благоевград).

С изпълнението на дейности по проекта, беше постигната и неговата основна цел предотвратяване и смекчаване на последиците от природни и причинени от човека трансгранични бедствия в региона Конче – Струмяни.

Тази публикация е направена с подкрепата на Европейския съюз, чрез Програма Интеррег-ИПП за трансгранично сътрудничество България –Северна Македония 2014 -2020, CCI No 2014TC16I5CB006. Съдържанието на публикацията е отговорност единствено на Община Струмяни и по никакъв начин не трябва да се възприема като израз на становището на Европейския съюз или на Управляващия орган на Програмата.



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *