От Община Кюстендил се обявиха против приемането на бизнес плана на местното водно дружество, в който е заложено увеличение на цената водата с над 80 процента.
„Изказахме благодарности към омбудсмана, който изрази възражение срещу предвиденото увеличение на водата, заложено в плана“, заявиха на пресконференция заместник-кметът Росица Плачкова и председателят на Общинския съвет Иван Андонов, които са били представители на общественото му обсъждане в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).
„Нашата позиция беше, че сме категорично против този бизнес план и предвиденото в него поскъпване на водата с над 80 процента“, посочи Иван Андонов.
„Знаете, че Община Кюстендил заедно с още няколко общини е включена в Асоциация по ВиК, която има за цел да подобри услугата в сектора за населението“, каза заместник-кметът Плачкова. Тя посочи, че дружеството „Кюстендилска вода“ възникна през 2008 година без никакви задължения, докато в момента те са огромни, според нея заради политиката, която води.
„Мрежата и съоръженията, стопанисвани от „Кюстендилска вода“, са в изключително лошо състояние, Общината полага усилия да подпомага реновацията на тези мрежи и в това са вложени милиони левове. До този момент обаче няма нито една стъпка от страна на държавата да стабилизира дружеството“, коментира Плачкова. Тя изтъкна, че в момента 19 населени места на територията на община Кюстендил не се обслужват от водния оператор, въпреки че в тях живеят хора.
„С одобряването на Закона за водите през 2016 година ние сме поставени в невъзможност да направим каквото и да било в областта на този сектор без помощта на държавата“, заяви още Росица Плачкова.
„Повече от 10 години Асоциацията по ВиК не е консолидирана в участието на всички общини и така не можем да се възползваме от европейски средства“, допълни още заместник-кметът. Плачкова посочи, че не вижда смисъл общините, които не желаят да се присъединят към асоциацията, да го правят, при положение че тя на практика не работи.
„Имаме изготвени проекти за милиони левове, но към момента няма никаква подкрепа. Затова очакваме държавната политика в тази област да се промени“, посочиха от Общината.
Според заместник-кмета явно нещо не е наред с водното дружество, след като в средата на 2023 година се обсъжда план за период между 2022-2026 година. Данните, които са представени в него, пък не показват какво е състоянието на мрежата, а оттам не е ясно какви са необходимите действия, за може то да се подобри. „Затова считаме, че и калкулацията на цената на водата не е направена правилно, защото не можеш да решиш вярно задача, ако нямаш верни данни в условието“, допълни Плачкова, цитирана от БТА.
„КЕВР ще разгледа предложението за бизнес плана на „Кюстендилска вода“ на 30 май на закрито заседание. Община Кюстендил не е съгласна с него, Асоциацията по ВиК не е одобрила този план и считам, че има достатъчно основание той да не бъде приет“, коментира още Плачкова.
Позиция против искането за увеличаване цената на водата изразиха и общински съветници от Кюстендил. „Държавата и холдингът трябва да подпомогнат предприятието, защото достъпът и правото до чиста питейна вода има огромен социален елемент“, коментира съветникът Огнян Атанасов. Той посочи, че държавата трябва и да компенсира загубите на дружеството.
Съветникът настоява за преразглеждане на бизнес плана и спешна промяна в Закона за водите, предвиждаща създаването на инструменти за компенсиране на хората, които не могат да плащат водата си, както и възможност за регулиране на таксуването и плащането на водата в ромските махали.
„Не подкрепяме ударното увеличаване на цената на водата, тя трябва да се увеличава плавно“, заяви общинският съветник в позиция пред медиите.