Община Разлог с най-ниския досега спад на безработицата, Банско рекордьор с 4,8%, но в Белица достига 42,5%

В същото време има дефицит на работници в хотелите, най-търсени са готвачите

Най-ниският процент на безработицата спрямо всички периоди досега отчитат от Бюрото по труда в Разлог към 31 декември 2018 година. Отчетеното равнище на безработица в ДБТ – Разлог, която обслужва четирите общини Разлог, Банско, Белица и Якоруда, в края на годината е 17.2%, или 4385 регистрирани безработни лица. Тя е с 1.4% по-ниска спрямо същия период на предходната 2017 година, когато е била 18.6%, или 4764 безработни лица.

Очаквано най-малко са безработните в община Банско, където отчитат равнище на безработица едва 5.8 %, или 391 безработни лица, в сравнение с миналата година, когато е била 7.68%, или 461 безработни. Малко по-висок е процентът в община Разлог – 6.4 % (629 безработни), за разлика от 2017 година, когато е бил 7.8% (773 безработни). Остава високо равнището на безработица в общините Белица и Якоруда, където то достига 42.5% за първата, или 1738 регистрирани безработни лица, и 33.3% за втората община, или 1627 безработни. Въпреки необнадеждаващите цифри там също се наблюдава лек спад в сравнение с предходната година, когато безработицата е  достигала 45.83% за Белица и 33.8% за Якоруда. Очаква се сезонната заетост за чужбина в следващите два месеца да поеме част от безработните лица, а друга, но може би по-малка част, да се ориентират към туризма, където има огромен дефицит на кадри.

„Надявам се една част от младите на тези две общини да се ориентират към туризма, защото браншът е готов да им отвори работни места, още  повече че туризмът изпитва глад на кадри. Хотелиери биха искали местна работна ръка да се ориентира към туризма и да попълни  дефицита. Така че когато един човек го назначат и го обучат, разчитат на него това да е като трайна заетост. Повечето хотели, може би 80%, по моя преценка работят целогодишно. Няма сезонна заетост в туризма, и макар че Банско, Добринище и Разлог се определят като зимни курорти, летните месеци са им много силни. Редовно отворените хотели от региона на тези туристически обекти работят целогодишно и целогодишно изпитват дефицит на квалифицирана работна ръка. В тази връзка може би и образованието не е готово да подаде достатъчно квалифицирани кадри. Нашата задача и ангажиментите ни са да правим професионално ориентиране и консултиране на учениците от горните класове, да споделяме какъв е местният пазар на труда като дефицит и да ги ориентираме към какво да се насочат, за да имат сигурна работа, след като завършат. При нас това е именно туризмът. Там  специално не е задължително да имаш висше образование, но владеенето на един западен език и особено и втори, ти осигурява работа и една начална заплата от порядъка на 700-800 лева, която е с осигуровка на този праг, плюс обяд, кафе, превоз. Единственият минус е, че работиш събота и неделя и почиваш през седмицата“, каза шефката на Бюрото по труда в Разлог Мариана Тренчева.

Тя сподели, че повече от месец след старта на сезона в Банско  хотелиерите продължават да изпитват затруднения и имат дефицит на работна ръка, най-вече на квалифицирана. И към момента все още от бранша търсят и са заявили свободни позиции за сервитьори, готвачи, бармани, рецепционисти, администратори, въобще цялостен персонал. Най-голям е дефицитът обаче  на готвачи.

„Към този момент заради дефицита и търсенето най-вече на квалифицирани готвачи Бюрото по труда планира след края на сезона обучение за готвачи. То ще бъде чрез българо- германските центрове за обучение. Курсът ще бъде около 3.5-4 месеца, насочен е към безработни лица, затова плануваме той да стартира през пролетта, когато свърши сезонната заетост, за да може лицата, които желаят да продължат да работят като готвачи и да придобият квалификация за тази професия, да се възползват. След преминаването му те ще получат трета квалификационна степен. Хората, които ще се включат, ще получат и стипендия по време на обучението”, каза М. Тренчева и допълни, че за кандидатстване няма ограничения по отношение на възрастта.

ЯНА ЙОРДАНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *