Кметството трябва да плати около 310 000 лева, от които 126 768 лева като съфинансиране, 111 277 лева са недопустимите разходи, а малко над 70 000 лева са финансовите корекции, каквито са наложени и на Дупница и Бобов дол
Община Сапарева баня възнамерява да поеме нов общински дълг в размер на 320 000 лева с ДДС. Кредитът е необходим, за да бъде обезпечено финансирането за разплащането на собственото участие по проекта за депото в село Джерман.
Курортната община е планирала публично обсъждане, което ще се проведе на 24 октомври от 12 часа в малкия салон на Народно читалище „Просветен лъч“. От общинската администрация обявиха, че дългът ще бъде изплащан от собствени приходи. Срокът за погасяването му ще бъде до 5 години, считано от датата на подписване на договора с възможност за предсрочно погасяване изцяло, или на части, без такса, ако се стигне до предсрочното покриване на задължението.
Към момента по проекта са изградени инсталация за предварително третиране на смесените битови отпадъци преди депониране от територията на общините Дупница, Бобов дол и Сапарева баня. Капацитетът на съоръжението е 14 342 тона годишно. Там има и инсталация за компостиране на зелени или биоразградими отпадъци, генерирани от трите общини, с капацитет 4173 тона на година. Двете инсталации трябва да обслужват Дупница, Бобов дол и Сапарева баня като част от проектирания регионален център за третиране на отпадъци, който включва и регионалното депо за общините.
Общият бюджет за трите общини е в размер на 12 629 256 лева, като безвъзмездното финансиране е 8 620 701,27 лв. Европейско съфинансиране от ЕФРР е 6 558 854,02 лв., 1 157 444,80 лв. идват от държавата, а трите общини са вложили свои финансови средства в размер 4 008 554,74 лв. От тях община Сапарева баня трябва да плати около 310 000 лева. В тях влизат 126 768 лева като съфинансиране, 111 277 лева са недопустимите разходи, а малко над 70 000 лева са финансовите корекции, каквито са наложени и на другите общини.
Проектът цели подобряването на ресурсната ефективност, след като отпадъците ще се превърнат в ресурс. В компостиращата инсталация ще се произвежда висококачествен компост, а в сепариращата отделните компоненти ще се предават за рециклиране. Вече са закупени съдове за разделно събиране на разделните отпадъци на територията на трите общини, както и сметосъбиращ камион с цел въвеждане на система за разделно събиране на биоразградими отпадъци.
Както вече писахме, работата по изграждането на външните връзки и комуникациите беше спряна през пролетта и се очаква всеки момент да бъде възобновена. Причина за стопирането на дейностите бе жалбата срещу изграждането на външните връзки на съоръжението, подадена от бившия заместник-кмет Олга Китанова. Според нея външните връзки на съоръжението са били изградени незаконно и тя бе пуснала своята жалба в качеството си на бивш ръководител. Именно поради тази причина крайният срок на проекта, а именно 30 април, нямаше как да бъде спазен и на работата бяха сложени спирачки. Тогава кметът Първан Дангов изрази възмущението си, че Олга Китанова е пуснала жалба 4срещу общината, в която е работила, и определи действията на предишните управляващи с израза „След нас и потоп“.
След последвалата проверка компетентните органи от ОП „Околна среда“ се произнесоха със становище, че работата по депото може да бъде възобновена, след като бъде получено финансирането.
Голямата цел и следваща стъпка по проблемния проект е да се направи клетка за депониране, която реално ще реши проблема с отпадъците в трите общини.
ДИМИТЪР ИКОНОМОВ