Най-малката планинска община в България – Трекляно, остава без джипи вече месеци. Единственият медик, който е работил там, починал миналата година и до момента няма интерес от лекари да заемат свободната практика.
Въпросът за липса на здравна помощ в малката община бе поставен на министъра на здравеопазването проф. Асена Сербезова от червения депутат от Кюстендилски многомандатен избирателен район Бойко Клечков.
Здравният министър посочи, че от 15 юни, когато е починал единственият лекар в Трекляно, няма желаещи да работят там. Няма интерес въпреки допълнителните 845 лв., които НЗОК предлага на работещите в неблагоприятни условия. Населението на община Трекляно е 768 души и 96 от тях не са си избрали личен лекар.
В условията на Ковид епидемията този въпрос е още по-сериозен и за да се реши, трябва добро взаимодействие между всички институции, включително активност от страна на общините, заяви по време на блиц контрола в НС здравният министър
Депутатът Бойко Клечков постави в парламента и въпроса за това осигурено ли е финансиране за изграждане на Център за спешна помощ в Бобов дол по програмата „Региони в растеж” и защо се бави.
„През март миналата година е сключен договор за строителство на стойност 248 000 лв. и финансирането е осигурено. Фирмата не е започнала работа заради увеличените цени на строителните материали”, отговори проф.Сербезова.
Още преди пет години община Бобов дол отреди терен на площ от 2 декара. Строежът трябва да приключи до 2 години, но вероятно ще бъде обявен нов търг, а срокът на поръчката ще бъде удължен и ще се направи ново индексиране на цените.
Спешното в Бобов дол се помещава в сградата на закритата преди 10 години общинска болница. Синдик продаде помещенията на бизнесмен от Перник, на когото общината вече плаща наем, за да може миньорският град да има денонощна Спешна помощ.
ГЕРГАНА ИВАНОВА