Проекти за стотици милиони левове успяха да вкарат в Министерството на финансите 14-те общини в Благоевградска област с надежда догодина да получат финансиране.
В община Струмяни очакват 4,3 млн. лв. за асфалтиране на 4 км от пътя Струмяни – Илинденци и 4,5 млн. лв. за Пречиствателна станция за отпадни води. Подаден е и проект за подмяна на вътрешния водопровод на Струмяни за 15 млн. лв., но според кмета Емил Илиев е малка вероятността за финансирането му, тъй като лимитът на общината е до 10 млн. лв. Докато чака одобрение на някой от проектите, общината усилено работи по пътя около КПП – Клепало, за който бяха отпуснати пари тази година.
Разлог е от малкото общини, които не са се възползвали от срока 18 декември, за да доокомплектоват с документи проектите си, защото всички те са подадени през годината с висока степен на готовност – с виза, строително разрешение или дори избран изпълнител, готов за първа копка.
И тук 2 от проектите са по болните за региона теми водопровод и пътища. Очаква се одобрение на реконструкцията на довеждащия водопровод за Годлево, която ще струва 4,2 млн. лв., както и реконструкция на водопровода и пътната мрежа в Разлог за 4,8 млн. лв. Общината обаче има и „странични“ проекти – като строеж на общинската баня в с. Баня, който ще струва 1,8 млн. лв., както и пространствено оформление на мястото около площада в Разлог за 1,7 млн. лв. Най-големият проект е за многофункционалната спортна зала, по който се чакат от държавата 12,8 млн. лв.
По повод въведените лимити на общините кметът на Разлог Красимир Герчев обясни, че не е ясно дали сумата, определена на общините като максимална, ще е за 1 или 2 г.
„Би трябвало лимитите да се определят по категории на общините, а категоризирането се определя въз основа на доста фактори – например брой население, има ли в общината болница и т.н. И това обаче е много условно, защото общината може да е малка и без болница, но да е стратегически важна“, разсъждава разложкият кмет.
Гърмен е сред общините с по-скромни претенции към определения от държавата ресурс за инфраструктурни проекти. Кметът Феим Иса е подал проект за пречиствателна станция за отпадни води на стойност 1 млн. лв. и друг за основен ремонт на водопровода за с. Осиково, който също е на стойност 1 млн. лв. Не по-малко важни обаче са му и 3-те млн. лв., които се очакват за укрепване коритото на р. Канина. Реката на няколко пъти наводнява с. Огняново и общината кандидатства за финансиране в Комисията по бедствия и аварии, но оттам отпуснаха само 20% от търсената сума, така че сега надеждите са държавата да довърши финансирането, за да спре реката да бъде заплаха за местните при всеки по-проливен дъжд.
„Подали сме и проект за ремонт на улици в общината за 2,1 млн. лв. Имаме още неотложни ремонти на улици за 3 млн. лв., но нямаме разрешително за строеж, затова този проект ще го вкараме до следващия срок през март. Така ще успеем да влезем в лимита от 10 млн. лв., който ни е определен“, пресметна Иса.
Якоруда е вкарала в Министерството на финансите проекти общо за 20 млн. лв., каза кметът Мехмед Вакльов. Те са за ремонт на водопровода Якоруда-Юруково и този на с. Конарско, а 8 млн. лв. се чакат за ремонт на пътя Якоруда-Конарско-Бунцево.
Община Гоце Делчев се надява на 17,5 млн. лв. В подадените проекти са общинският път между селата Баничан и Брезница с прогнозна стойност 7,2 млн. лв., мост и улица през Градската река на Гоце Делчев за 1,84 млн. лв., реконструкция на площадите в Мосомище и Корница на обща стойност 900 000 лв., резервоар за питейна вода на с. Буково за 700 000 лв., а останалите пари са за ремонти на улиците в града и селата.
„Лимитът ни е до 30 млн. лв. и ще го изпълним със стари проекти, на които трябва да се актуализират стойностите в разрешителните за строеж”, обясни общинският кмет Владимир Москов. „Имаме уверения, че ще бъдат финансирани всички проекти, които са с изчистено строително разрешение, минали са през обществена поръчка и имат сключени договори за изпълнение. Дано само няма много обжалвания. Това, което се случва с инфраструктурните проекти, е нещо много положително – за пръв път те минават през НС и няма чиновници, които да казват „Този да, този не!“. Ако се задвижи и процесът по санирането, нещата стават още по-оптимистични. Само в община Гоце Делчев 42 сдружения подадоха документи за саниране на многофамилни сгради, за които се очакват 18,5 млн. лв. Хората си подготвиха документите, бръкнаха се с по 4000-5000 лв. за технически паспорти на сградите и енергийно обследване, ние им помогнахме много и сега се очаква вторият етап по одобрение на проектите, което ще промени коренно качеството на живот на хората и облика на общините”.
По данни на финансовото министерство за финансиране през следващата година са подадени над 1600 инфраструктурни проекта на обща стойност около 3,5 млрд. лв., а държавата има 1 млрд. лв.
ВАНЯ СИМЕОНОВА