
„Изключено!“ – така кметът на община Гърмен Феим Иса коментира зародилата се в с. Огняново идея през лятото да допълват резервоара за питейна вода с минерална вода от селото, за да имат както за пиене и битови нужди, така и за поливане. Във вчерашния брой в. „Струма“ подробно описа, че това всъщност е идея на огняновския кмет Иван Ижбехов, както и проблемът на огняновци с минералната вода, която допреди 10 г. течеше от чешмите им, но тогава държавните институции я забраниха за пиене заради завишени норми на арсен и флуор в нея.

Според Иса през следващите години ресорните министерства – на здравеопазването и околната среда, редовно правели проби от двата каптажа, които до 2015 г. бяха включени във водопроводната мрежа на с. Огняново и с. Марчево, и всеки пък заключението било едно и също – има завишени стойности на арсен и флуор, тоест водата не става за пиене.




На 1 юни 2023 г. във връзка с писмо от МОСВ зам. министърът на здравеопазването д-р Динко Странски разпорежда да се направи обстойна балнеологична оценка за качеството на минералната вода от находище „Огняново-Гърмен“ с. Марчево и с. Огняново. Протоколът от анализа, изпратен на кмета на Гърмен, тогавашния директор на РЗИ -Благоевград Петър Иванов и зам. министъра на МОСВ Петър Драгоев, е категоричен:
„Поради установено високо съдържание на флуор – /установена стойност от 5,63 мг/л и арсен /0,023 мг/л/ в 14 от 24-те сондажи в с. Огняново минералната вода се определя като неподходяща за употреба за питейни цели“. Иначе в балнеологичната оценка обстойно е обяснено, че водата има „стабилен физико-химичен състав и свойства и отговаря на изискванията на Наредба №14 за курортните ресурси, курортните местности и курортите.
Без наличието на тези 2 завишени стойности питейното балнеолечение би оказало въздействие върху стомашно-чревния тракт, жлъчно-чернодробната и бъбречно-отделителната система. Сулфатните води въздействат върху обмяната на веществата при затлъстяване, подпомагат пълното изгаряне на въглехидратите и гликогенообразуването при захарна болест“.
Въпреки категоричното заключение, че минералната вода в Огняново не е подходяща за употреба за питейни цели, от лабораторията, направила изследването, все пак са уточнили, че използването на минералната вода за питейно балнеолечение може да става, но само „по лекарско предписание, при спазването на строго определени методики и дозировки“.
Препоръката на МЗ е на всички обществени чешмички в Огняново и Марчево да се сложат табели със съдържание „Минералната вода не е подходяща за употреба за питейни цели поради високо съдържание на арсен и флуор“.
Така звучат и изследванията, правени на
31 март 2022 г., 16 май 2022 г. и 10 юни 2022 г. от РЗИ – Благоевград, Специализираната лаборатория за анализ на минерални води към Националната специализирана болница за физикална терапия и рехабилитация ЕАД – София, както и на органа за контрол на радиологични показатели на вода при Националният център по радиобиология и радиационна защита на МЗ.
Междувременно, след като вчера се запозна с резултатите от изследванията на минералната вода и се убеди, че идеята му няма как да мине през ситото на двете ресорни министерства, кметът на Огняново Иван Ижбехов обяви нов кризисен план за справяне с пониженото водно количество в резервоара: ще прави график за поливане на градините и земеделските култури. Той ще влезе в сила в понеделник, 14 юли, и ще се контролира от кметството.
ВАНЯ СИМЕОНОВА