Сесията в Кюстендил отново събра съветниците в залата на общинския театър заради задължителното спазване на социалната дистанция. Преди приемане на дневния ред почти час съветниците се изказваха по различни актуални теми за града. Крак повлече червеният съветник Бойко Клечков. „Първият ми въпрос е свързан с покритото дере на Колушката река. Граждани, живеещи в близост, споделиха с мен възмущението си, че там през лятото се носи отвратителна миризма. Според тях това е така, защото всички заведения, които се намират над покритото дере са, заустили тоалетните си направо в дерето. Аз не мога да твърдя дали това действително е така. Смятам, че трябва да имаме решение и какво би направила общината. Подобна е ситуацията и край река Банщица, а знаем, че мястото бе реновирано. Мисля, че може да се направи нещо по въпроса. Другото ми питане е свързано с докладна записка отпреди месеци. Разгледахме предложение на кмета Петър Паунов за сливане на училища поради намаляване броя на учениците в Кюстендил. Кризата с децата заради намалялата раждаемост, изселването им заедно с техните родители и липсата на стимули за задържането им в нашия град е явна. Нашите деца намаляват, а всеки ден много деца от кв. „Изток” пътуват до Невестино и Трекляно, за да получат образованието си там. Публична тайна е, че родителите записват децата си там и се говори, че го правят заради някакво „възнаграждение”. Говори се за 100-150 лева. Логично ли е община Кюстендил да плаща социални надбавки и детски на родителите, а децата да отиват в съседни общини? Този проблем е от много години и сме го подценявали. Нима не е възможно тези деца да учат в Кюстендил, сигурно има механизъм”, заяви Бойко Клечков.
Неговият съпартиец Йордан Тодоров постави въпрос по отношение на продадения общински плаж. „Искам да попитам защо след като е продаден плажът, вече е частна собственост, защо общината възлага почистването за сума, която е приблизително на 10 % от продажната цена”, заяви Тодоров.
Камелия Борисова от „Глас народен” предложи на скулптори от Кюстендил да използват дънерите на отрязаните дървета по бул. „Сливница” и зад театъра по велоалеята. „Да бъдат направени декоративни пластики с изображение на животни. Това би допринесло за още по-красивата визия”, заяви Камелия Борисова.
Инж. Огнян Атанасов като представител на Партия „Зелените” обяви какво е изпълнил като представител на комисията по мониторинг на „Хигия” ЕООД, стопанисващо 100-годишната Чифте баня. „С колегата Иван Коларов прегледахме всички документи. Дружеството е предприело и увеличение на билетите за баня, и това веднага е довело до повишаване на приходите с 4500 лева за януари и февруари. После банята беше затворена заради Ковид-19. Установихме, че лошият финансов резултат е заради това, че не са вдигали цените в продължение на години. Хубавото е, че дружеството ще има възможност да кандидатства по мярката 60/40. Би следвало дружеството да излезе на печалба в края на годината с 10-15 000 лева. Банята има своя социален характер и тя трябва да продължи да съществува, въпреки че данните не са много розови”, заяви Огнян Атанасов. Съветникът припомни и случая с падналото дърво в центъра на града. „Моето предложение е на всяко премахнато дърво да се засади ново от същия вид”, каза инж.Атанасов.
Община Кюстендил събира оферти в момента за скенери, които да сканират по-голяма част от растителността в централната градска част на Кюстендил, съобщи кметът Петър Паунов на заседание на Общински съвет.
„Благодаря на Бога, че инцидентът в Кюстендил с детето остана само инцидент. След проверката здравите дървета ще останат, останалите ще се подменят. На този етап е ясно, че липите ще се подменят с липи, за кестените още не се знае, чинарите – също. Предстои да се произнесат експертите. Няма да правим компромис със сигурността на нашите съграждани заради това, че някой си къса ризата, че Кюстендил не диша. Ние нямаме данни кога са посадени дърветата в централната градска част, не сме наследили никаква документация. За нас е важно да запазим всяко дърво, което е здраво. Останалите ще бъдат подменени с растителност, която е адекватна“, коментира на сесията Петър Паунов.
Градоначалникът заяви, че по повод сигнала на Бойко Клечков за Колушко дере и съществуващо заустване, ще се наложи да се изпратят и компетентните органи. „Ще се направи проверка, но навсякъде, където има застояла вода, тя се вмирисва. Аз през вечер имам възможността да се разхождам след Железния мост, няма миризма, за която се твърди. Тя се очаква да дойде след затоплянето и по точно след 10 юли. Десетки хиляди левове са необходими за почистването на дерето, ако можем да си позволим подобен ресурс, ще привлечем и изпълнител, но икономическите решения не са едно и две. Въпросът за плажа – в приватизацията на плажа не са включвани съществуващите сгради. Теренът трябва да бъде предаден идеално чист. Вариантите бяха два – или общината да го изчисти, като възложи обществена поръчка, или инвеститорът да го изчисти и след това да ни представи фактурата. Обявихме обществена поръчка, явиха се три фирми, с прогнозна цена от 320 000 лева, подадоха най-ниската цена – 220 000 лева, и в рамките на месец фирмата трябва да го изчисти”, заяви Петър Паунов. „Ако някой получава пари, за да води децата си в Трекляно и Невестино, то трябва прокуратурата да се сезира за това и министерството. В кюстендилските училища децата учат и резултатите на външното оценяване са много над 4. Не е вярно и това, което твърдите, че правим оптимизация заради намаляване броя на децата. Правим оптимизация заради качеството на образование. Стигна се до един момент, когато едни училища предлагат много по-добра образователна услуга от други. Знаете, че деца променят адресите си формално, за да се запишат. Няма да има съкращения на учители, образователният процес ще бъде насищан с все повече кадри, и то модерни”, каза още градоначалникът. „Не отговаря на истината, че общината плаща помощи, напротив, държавата плаща. Ние знаем къде отиват детските надбавки, сигнализираме. Общината не дава и стотинка по тези детски надбавки”, обясни кметът на Кюстендил.
ГЕРГАНА ИВАНОВА