Оптимизъм пак завладя съветниците след горчивия опит с производството на аспержи при екскмета Цв. Динев, отглеждането на женшен съвместно с корейци и балнеокомплекса с руско участие
На извънредно заседание вчера Общинският съвет в Сапарева баня даде съгласие кметът Калин Гелев да подпише меморандум за разбирателство по мегапроект с приоритетно национално значение „Сапарева баня-Кюстендил-България“ между община Сапарева баня и община Голяма Мадаба, Кралство Йордания, представлявана от кмета Ареф Махмуд Ал-Раваджих. Гости на заседанието бяха областният управител на Кюстендил Александър Пандурков и представители на туристическия бранш в Йордания.
Съветниците в Сапарева баня приеха единодушно и решението в чест на проекта една от най-важните улици в града да носи името „Мадаба“. Кметът Гелев поясни, че тя ще преминава в близост до източната порта на античен град Германея. По думите му улицата ще свързва настоящето и бъдещето с древните времена. От своя страна, кметът на йорданската община уведоми присъстващите, че вече е взето решение най-важната туристическа улица в град Мадаба да носи името „Сапарева баня“.
Двете страни обсъдиха проблемите, свързани с издаването на визи за посещение в България от страна на граждани на Кралство Йордания и липсата на транспортна свързаност между двете държави чрез директна самолетна линия. По думите им решението на тези проблеми ще повиши многократно туристопотока между двете страни.
Афишираният като мегапроект „Сапарева баня-Кюстендил-България“ бе рекламиран като световен стандарт за медицина, рекреативна индустрия и целогодишна туристическа дестинация…
Интересното е, че Сапарева баня има опит в подобни начинания. Подобен мегапроект беше подписан с Русия през 2012 г., който обаче се оказа балон, той предвиждаше изграждане на комплекс за балнеолечение на над 1000 пациенти от цяла Европа с различни тежки заболявания. Бяха положени основите, но проектът замря. Миналата година Общинският съвет реши да рестартира проекта, като 70% от дружеството е собственост на руския бизнесмен Владимир Гордейчук, 25% са на община Сапараева баня и 5% на руската фондация „Ред, законност, справедливост”. Но всичка засега е на хартия.
Както „Струма“ писа, през 2018 г. Сапарева баня понесе загуби и заради корейски партньори, които пристигнаха през първия мандат на кмета Калин Гелев и обявиха инвестиционните си намерения пред Общински съвет – да отглеждат женшен край града, като от общината се изискваше да даде свой имот, а корейците да инвестират в семена, напояване и грижа за растенията. Регистрирано бе дружество с капитал 4 хил. лв. и 100% собственост на общината, на заседание на ОбС беше избран и директор – общинският съветник тогава Любомир Кръстев, като се предвиждаше в предприятието да работят сезонно 60 души. Няколко месеца след това обаче корейците се покриха, а К. Гелев издирваше безуспешно предприемача Би Юн Чой по телефона. Отпуснатите от общината 4000 лв. за фирмата отидоха за заплата на управителя, в касата не остана нито стотинка, а ръководството на общината беше принудено да преобразува дружеството. Така пропадна и идеята в Сапарева баня да се отглежда женшен.
И през 2010 г. тогавашният кмет Цветан Динев щеше да пълни общинската хазна, като призвежда аспержи, но и този проект остана само на книга…
ЙОРДАНКА ПОПОВА