*Председателят К. Костадинов: Това е черен ден за Дупница, един от най-черните в историята, Първан Дангов беше жестоко излъган и позволи да пристъпим към консолидацията**Емил Гущеров от ГЕРБ вдигна лист с надпис „Дупница 0 проекти“ пред кмета и каза, че отдавна е трябвало да му бъде вдигнат червен картон*
Общинските съветници в Дупница избраха ликвидатор на местното ВиК, но не позволиха процедурата по обявяване в несъстоятелност да започне.
До поредното недоразумение в решението на местния парламент се стигна след много дълги дебати и поредни взаимни обвинения кой през годините има най-голяма вина за докарването на водното дружество до настоящото му състояние. Предложението събра само 14 гласа „за“, което не бе достатъчно. „Против“ бяха седем от съветниците, докато петима се въздържаха. Отрицателният вот дойде от Емил Гущеров, Йордан Йорданов, Виолета Инкьова и Румен Желязков от ГЕРБ, Иван Раков и Станислав Страшимиров от СДС, както и Виктор Мантарков от „Възраждане“.
Преди това обаче със 17 гласа „за“ местният парламент одобри предложението за ликвидатор да бъде избран Георги Георгиев със заплата от 2000 лева. Той е бивш общински съветник и бе предложен от Костадин Костадинов, който го описа като експерт с опит. Сега пред Георгиев стои непосилната задача да събере вземанията на ВиК – Дупница, които според запознати възлизат на повече от 1,5 милиона лева.
Както вече писахме, очакванията бяха ликвидацията да започне от 1 август, когато „Кюстендилска вода“ ще започне да оперира на територията на община Дупница.
Председателят на Общинския съвет пък Костадин Костадинов апелира към съветниците за подкрепа процедурата по ликвидация: „Ако не го направим, единственото, което ще последва, е, че ще останем със стария управител. Той трябва да обяви фалит. Това е черен ден за Дупница, един от най-черните в историята. Истината е, че ако не е ВиК – Дупница, „Кюстендилска вода“ щеше да е фалирала вече. Кметът Първан Дангов беше жестоко излъган и позволи да пристъпим към консолидацията“, каза Костадинов.
След това думата взе кметът Дангов, който призова шефа на местния парламент „направо да обяви ден на траур“. Той допълни, че целта на ликвидацията е да се затрудни работата на „Кюстендилска вода“, като се излезе с мотива, че ВиК вече не съществува. „Всички ние ще платим задълженията на ВиК. Цената на кубик струва над 10 лева с всички загуби на вода, аварии и ремонти след тях. Хубаво, че зимата беше мека и не замръзнаха водохващанията, защото те не бяха зазимени. Ще увеличаваме данъците, за да плащаме за ВиК. Относно заема от 500 000 лева, да не мислите, че дружеството ще го върне? В състояние на ликвидация също може да се позаметат някои от следите във ВиК по отношение на кражби и безстопанственост. Не съм прокурор да обновявам, говоря политически. Предполагам, че там има такива“, каза градоначалникът.
„След вашия избор на управител дружеството има над 3 млн. лв. задължения. 800 000 лв. са за ток, не може да се плащат заплатите. През миналия мандат общината даде 500 000 лв. От ВиК не просто не излязоха с инвестиционна програма, но даже не направиха опит да забавят свободното падане. Сега държавата ни била виновна… Когато ни финансираха проекти в жк „Бистрица“ и жк „Дупница“, беше добре. Но тогава те гледаха с добро око на нас. Това беше заради решението от 2016 г. да се присъединим към асоциацията, което е неотменимо, т.е. няма връщане назад. Когато ни е изгодно, сме с държавата, когато не, вървим на обратно. Не си играйте със страховете на хората и в летните месеци да говорите за воден режим. Колко време нямаше вода, когато стана аварията на Дренски рид? Ами авария на 11 януари, която беше заради некачествено изпълнение от страна на водното дружество. Помните как при минус 8 градуса, без да има кой да реагира, водата стигна до центъра… Много е лесно да кажеш сега емоционално, че едни са създали това дружество, а ние тук сега го закриваме. Изборът на управител на ВиК винаги е бил политически. При предишния ми мандат управител беше Камен Богданов. Там беше станал пристан на кадри на СДС. Там са управлявали избрани управители с мнозинство от синята част на залата. Всеки управител е оставил нещо от себе си. Докарахме го дотам да не знаем кой какво е правил и да си мием ръцете с други. Да не прехвърляме отговорността на дупнишкия данъкоплатец да плаща грешни пари за бели дни на други“, допълни кметът.
Думите на градоначалника афектираха Костадин Костадинов. „Излъганият пак се опитва да отклони темата. Какво стана с одита, който гласувахме тук, защо от него не се появи нещо нередно? Изборът на Красимира Иванова беше сред не много кандидати. Обсъждано е, но тя не е лично мой избор Иванова. И предишният кмет не искаше да плати за ВиК, но той поне откри сметка в магазин и плащаше за направените покупки. Кой ще носи отговорност за сегашния управител Васил Милушев? Отговорността е на Дангов! Опитвате се да рушите авторитета ми. Само ние от Кюстендилска област не получаваме никакви пари за финансиране на проекти. Кочериново подписаха споразумения за 6,5 млн. лева преди два дни, а преди четири месеца Бобошево – за 4 милиона“, каза Костадинов.
Още в началото на обсъжданията по темата пък Емил Гущеров обяви, че групата на ГЕРБ няма да подкрепи докладната, като изтъкна две причини за това.
Първата е, че цената от 3,71 лева за кубичен метър е несправедлива за Дупница. Като втора причина той обяви липсата на подготвени проекти от страна на кметството, които да бъдат внесени и след това финансирани в замяна на по-скъпата цена.
„Продължавам да твърдя, че тази цена е непосилна за дупничани, особено без те да получат нищо в замяна. Другата причина е неработещият механизъм на общинска администрация. Вижте едни общини като Опака и Опан с размерите на Сапарева баня са получили по 15 млн. лв. за проекти. Община Кюстендил имат направени 60 проекта. А ние сме с 0! Повтарям: 0!“, обяви Гущеров, размахвайки цветна карта на общините, получили пари от държавата. Той показа зелен лист с надпис „Кюстендил 60 проекта“, подчертавайки, че тамошният кмет е от „Партия на Зелените“. След това той показа червен лист с надпис „Дупница 0 проекта“, визирайки, че градоначалникът Дангов е от БСП. По-късно той допълни, че този червен лист може да послужи и като червен картон за кмета на Дупница, подобен на този, който футболните съдии показват, когато гонят играч от терена. Първан Дангов реагира с широка усмивка и на моменти смях и дори на няколко пъти по време на сесията подканяше Емил Гущеров отново да извади цветните листове и да ги покаже…
Бившият депутат и настоящ общински съветник от ПП-ДБ Николай Табаков пък бе категоричен, че функционирането на ВиК – Дупница без помощ отвън, в случая от Кюстендил, е невъзможно.
„Единственото нещо, което местното водно дружество прави добре, е да трупа дългове“, обобщи ситуацията само с едно изречение той.
Станислав Страшимиров също взе думата и попита какво ще се случи с имуществото на дружеството, тъй като около темата все още има много неизвестни. Юристът на общинския съвет Милен Попов му отговори, че ако няма ликвидатор, при несъстоятелност съдът ще назначи синдик. Този синдик може да пристъпи към продажба на имущество, за да се удовлетворят исканията на кредиторите.
Изключително дългите спорове около бъдещето на ВиК – Дупница отнеха почти цялото време за сесия. По този начин останаха неразгледани около десетина точки от дневния ред. Имайки предвид, че това е последното заседание преди лятната опуска на местния парламент, съветниците ще се съберат в петък (б.а. – днес), за да минат по всички останали докладни записки.
„Не знаем колко от нас ще дойдат утре. Дано поне тогава времето стигне и поне веднъж да приключим с целия дневен ред“, коментираха местните народни представители, очевидно подразнени, че ще имат сесия и в последния работен ден от седмицата.
ДИМИТЪР ИКОНОМОВ