
Конкурси за директори на 15 училища в Пиринско са обявени със заповед на началника на РУО Ивайло Златанов. Процедурата е част от мащабната национална кампания, при която МОН и всички регионални управления на образованието пускат общо 444 конкурса за ръководни постове в образователни институции, чиито настоящи директори отговарят на условията за пенсиониране или са временно изпълняващи длъжността.
Конкретно за област Благоевград конкурси ще се проведат за НУ /начално училище/ „Яне Сандански“ – Разлог, ОУ – Добринище, Бабяк, Дамяница, Катунци, Годешово, IV ОУ – Петрич, Професионалната гимназия и средното училище в Якоруда, СУ – Вълкосел, ОбУ /обединените училища/ в Долно Осеново и Смолево.
В списъка е и благоевградското III ОУ „Димитър Талев“, което означава, че досегашният директор Михаил Спасов се пенсионира. Конкурси са обявени и в Професионалната гимназия по икономика и Природо-математическата гимназия, където след пенсионирането на директорите Ася Бояджиева и Николай Каращранов за временно изпълняващи длъжността бяха назначени съответно учителката по икономически дисциплини – Гергана Узунова, и по география – Ваня Стоева. Също така се търси и ръководител на Центъра за специална образователна подкрепа в Долно Драглище.





Припомняме, че от миналата година конкурсите се провеждат по нов тип и правила, като изборът на директори, поне според просветното министерство, е ориентиран не просто към намирането на администратори, а към търсене на образователни лидери. В първия етап от подбора кандидатите решават тест, който се генерира в МОН в деня на изпита и е единен за цялата страна. Той съдържа 50 въпроса, а времето за решаването му е 70 минути. За всеки въпрос има три варианта за отговори, от които само един е верен и носи една точка. Минималният резултат за допускане до следващия етап от конкурса е 30 точки.
Следващата фаза включва не просто събеседване, а представяне на концепция за развитието на съответната образователна институция, която всеки един от кандидатите трябва да представи пред комисия, включваща представители на РУО, обществения съвет към училището и общината /за общинските училища/. Заедно с концепцията на самия изпит се решават и два конкретни казуса, базирани на реални ситуации.
За да се избегне субективният елемент, в МОН са разработени казуси, които ще бъдат предоставени на РУО. Също така, за да се гарантира публичността и прозрачността, изпитните зали са оборудвани с камери, излъчващи със звук и картина. Наред с видеонаблюдението, което важи и за устния изпит, тестовете се разпечатват и размножават в брой, равен на явяващите се, запечатват се в пликове, или казано в обобщен вид – самият писмен изпит като организация и правила за информационно осигуряване много наподобява на матура.
Срокът за подаване на документи е до 14 юли, като сред изискванията за заемането на длъжността са не по-малко от 5 години учителски стаж.
ПЕТЯ ИВАНОВА
А къде е баба Къшева от Белица? Чакаме да се появи подходящия кандидат ли?
И за какво в комисията има хора от общината? Ясно е, че политическите назначения ще си продължат. Търсели администратори :))
Трето основно – Благоевград! Най-после спасение!
Още малко ако беше останал и училището нямаше да го има!
Каращранката ще открие ли пак ченч-бюро?