Предложение на кмета на Гърмен Феим Иса за смяна собствеността на някогашните Горни бани в Огняново активира жителите на курортното село, известно с минералните си води. Само за ден десетки огняновци се включиха в дискусията, инициирана в интернет от местния кмет Иван Ижбехов, който от началото на мандата си редовно ползва профила си във фейсбук, за да сондира общественото мнение по различни въпроси.
„С настоящата публикация подлагам на обществено обсъждане предложението на общинска администрация с. Гърмен да бъде променен характерът на собствеността – от публична общинска собственост на частна общинска собственост, на поземлен имот в местност Баните. Площта на имота е в размер на 316 кв.м, от които 155 кв.м застроена площ във вид на едноетажна сграда – минерална баня. След извършен оглед от моя страна установих, че става дума за сградата, в която до 2006 г. се помещаваше една от обществените бани в местността Баните или всъщност, както е по-позната на населението – „Горните бани“. Сградата не се използва към настоящия момент, над нея е изградена постройка, представляваща част от частен хотелски комплекс. Външната фасада е ремонтирана, а дограмата откъм асфалтовия път е сменена. Във вътрешността си сградата е запазила в известна степен вида, в който е била ползвана до последно – като минерална баня. Има обособени четири помещения – партер (коридор), съблекалня, помещение за ползване на душове и помещение за ползване на басейн. Настоящото състояние на четирите помещения е такова, че ако там не бъде извършен основен ремонт, те не биха могли да се ползват по предназначение. Към момента сградата не се захранва с минерална вода.
Становището, което ще представя, ще бъде изцяло съобразено с обществените нагласи, очаквания и настроения. То може да бъде взето предвид и да бъде уважено, но може и да не бъде. Защото по закон решението за промяна на характера на собствеността на въпросния имот ще бъде изцяло в правомощията на общинския съвет“, написа Ижбехов и под поста заваляха еднопосочни коментари – банята непременно да се запази.
„Не е нужно да се продава и да стане хотел,нали всички знаем, че това ще стане и ще стане абсолютно недостъпно за обикновения човек. Не продавайте селото, тези бани са от време оно. Горни, Долни – баните са на Огняново. Единия край на селото го завзеха, заедно с него и минералната вода, сега се насочват към другия край. Ване, млад си, разумен, не се поддавай на манипулации, ще има много такива, едва си встъпил в длъжност и те почнаха . Огняново е на огняновлии, не е на гърменскага администрация“, реагира жителка на селото.
„Това е дар от Бога и никой няма право да го присвоява“,„Да се оправи сградата и да почиват социално слабите хора.Знам няколко човека от моето село, които никога не са ходили на почивка“, „Това си е наше, а не на пришълци милионери. Аман от такива“, „Нарочно я занемариха, да я купят без пари.“, „Някога така купиха и събориха „Римската баня“ на „Горните бани“, изляха гнева си жителите на селото.
В резултат в края на миналата седмица Ижбехов депозира в деловодството на ОбС – Гърмен становище, че в Огняново не желаят помещението да бъде продавано.
„Ще защитя желанието на жителите на Огняново и на самата сесия, на която предложението ще бъде внесено“, зарече се Ижбехов, който очаква и на предстоящото заседание на ОбС в края на март да се разгорят дебати по темата.
Какво всъщност представлява въпросната общинска собственост?
Тя е партерен етаж на един от луксозните хотели в Огняново, който всъщност е издигнат върху покрива му. Допреди четвърт век действително помещението се е ползвало като минерална баня, но оттогава то е напълно запуснато и в момента е руина. Няма и минерална вода, а ако общината се нагърби да го ремонтира, ще са нужни стотици хиляди левове. Самият хотел е собственост на наследниците на бившия кмет на община Гърмен Бастри Мисирков. Той почина на 52 г. от сърдечно заболяване през 2011 г., но преди това беше 1 мандат общински съветник и 2 мандата кмет на общината. След като напусна кметския кабинет, Мисирков направи бензиностанция в родното си с. Дъбница и купи от общината Горната баня на Огняново, която се намира сред величествена многогодишна дъбова гора. Върху покрива на банята той вдигна луксозен хотел с 24 стаи, плувен басейн с топла минерална вода, детски басейн и миро в двора. Помещението с бившите къпални умело е скрито с нова дограма и отвън по никакъв начин не личи, че зад прозорците има едно изтърбушено с дупки по стените и стърчащи железа и тръби, които над 20 г. не се ползват по предназначение.
Не е ясно защо, когато е купувал базата, Мисирков не е купил и самата баня, която всъщност е единствената останала общинска собственост тук.
Кметът на Гърмен Ф. Иса призна, че вече има инвестиционно намерение за помещението, и то е на собствениците на хотела над него. „Ако съветниците одобрят смяна на статута и го обявим за продажба, ще го дадем на търг, но в настоящия му вид общината наистина не би могла да го ползва за нищо“, обясни Иса. Снимките от вътрешността на някогашната баня напълно потвърждават думите му.
Как ще бъде решен въпросът със собствеността на някогашните Горни бани ще стане ясно на предстоящата сесия. Напрежението, зародило се в Огняново, обаче е пореден пример, че местното население особено държи да запази собствеността си върху лечебните минерални бани, ползвани в годините назад от дедите им. Аналогични страсти избуяха и около минералната баня в Добринище, която Община Банско прибра в актива на общинско предприятие с идея да я управлява по-добре, но хората още не са се примирили с това, че сградата вече няма да се управлява от кметство Добринище. В Кресна две от запуснатите общински бани за малко да предизвикат същите вълнения сред местните, но там Общината избърза да им намери дългосрочни наематели, които да ги възстановят, без да сменят предназначението им, и към момента жителите на общината са доволни от разрешението на въпроса – поне докато наемателите не обявят цената на билетите.
ВАНЯ СИМЕОНОВА