Ограбиха музея на Щази в Берлин

Крадци ограбиха музея на източногерманската тайна полиция в Берлин. Престъпниците са нахлули с взлом в берлинския музей на Щази, който представя експонати на омразната тайна полиция в Източна Германия, като са си тръгнали със златни бижута и колекционерски медали, съобщиха властите днес, дни след грандиозната кражба на диаманти в Дрезден, съобщиават АФП и БГНЕС.

Извършителите  нахлули през прозорец на първия етаж, „разбили няколко витрини и откраднали медали и бижута“, се казва в изявление на полицията. Те не са разкрити до момента.

Времето на нападението не е ясно, но служител на музея открил ограбените витрини в изложбените зали тази сутрин.

Директорът на музея Йорг Дриселман каза пред всекидневника „Tagesspiegel”, че сред взетите медали са златен патриотичен орден за заслуги, орден „Карл Маркс” – най-високата чест, присъждана в бившата комунистическа Източна Германия и орден „Ленин”. „Откраднатите бижута включват пръстени и часовници”, каза той.

Предметите са конфискувани от Щази от частни лица. След краха на комунистическия режим много предмети бяха върнати на техните собственици. Но някои, които останаха непоискани, бяха изложени в музея на Щази като част от неговата изложбена експозиция.

„Това не са огромни съкровища. Но ние сме музей на историята и не очаквахме хората да нахлуят“, каза директорът на музея.

Последният грабеж нажежи обществото в Германия. Това беше кражбата на диаманти от Дрезденския кралски дворец на 25 ноември. Полицията все още търси четиримата заподозрени и предложи половин милион евро като награда за информация, водеща до арест или откриване на откраднатото.

През 2017 г. 100-килограмова 24-каратова гигантска златна монета беше открадната от берлинския музей „Боде”. Монетата никога не е била открита и нарастват опасенията, че дрезденските съкровища също ще останат изгубени завинаги.

Германският министър на културата Моника Грютерс тази седмица призова за национална конференция за музейната сигурност.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *