Около 2000 държавни служители в Благоевградска област получават неочакван бонус от пандемията от коронавирус – Министерският съвет реши да им увеличи заплатите с 30% в рамките на новите социално-икономически мерки за отговор на епидемичната криза от К-19.
Правителството вдига заплатите на администрацията в 28 държавни институции, от които в Благоевград свои поделения имат Националният осигурителен институт, Басейновите дирекции, Държавна агенция за метрологичен и технически надзор, Държавна агенция за закрила на детето, Агенция за социално подпомагане, Агенция по заетостта, Агенция “Митници”, Агенцията по безопасност на храните, Главна инспекция по труда, Националната здравноосигурителна каса, Агенция по околната среда, Регионалната дирекция за национален строителен контрол, Регионалната здравна инспекция, Регионалната инспекция по околната среда и водите, Комисия за защита на потребителите, Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“. Другите институции са Министерство на туризма в дирекция “Морски плажове”, Агенция за хората с увреждания, Медицински надзор, Агенция по лекарствата, Изпълнителна агенция по сортоизпитване, апробация и семеконтрол, Министерство на културата – Главна дирекция „Инспекторат за опазване на културата“, Български институт по метрология, Национален институт за помирение и арбитраж, Център за развитие на човешките ресурси и регионални инициативи към МТСП, Държавна комисия по стоковите борси и тържищата.
Цялата тая армия бели якички получава увеличението с мотив, че е била натоварена с „дейности по овладяване на пандемията и последствията от Covid-19, включително за служители на първа линия, чиито задължения включват обслужване и контрол “на терен”, с пряк контакт с други лица“.
Мотивът за изненадващото постановление е, че става дума за администрации, в които основните заплати на служителите са по-ниски в сравнение с други институции, въпреки значителния обем на отговорностите им и прекия риск за здравето.
Обществените консултации ще са с продължителност 14 дни – до 13 август, но форумите в социалните мрежи вече завряха от негативни коментари по предложението. Те са най-вече в 2 аспекта – единият е, че администрацията и без това е много раздута и пари за увеличение на заплатите трябва да се вземат след редуциране на съставите. Вторият е насочен към видимия факт, че огромна част от тези 28 държавни институции по никакъв начин не са пострадали от пандемията, нито са били застрашени от зараза заради контакти с клиенти.
Например в Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“, където на щат са 52-ма служители, от началото на пандемията е ограничен достъпът на клиенти, които и без това предпочитат да си подават заявленията по електронен път. В контакт с потенциално заразените са главно екипите, които правят проверка по сигнали на граждани или разпореждане на ресорния министър Емил Димитров-Ревизоро, но това в никакъв случай не е контакт от „първа линия“ с повишена опасност от зараза.
Същото е положението и с работещите в РИОСВ – Благоевград.
Не е ясно как точно е пострадала от Ковид пандемията Държавната агенция за метрологичен и технически надзор, чийто основен контакт с клиенти е на пазара, където проверява точни ли са кантарите. Пазарите обаче дълго време бяха затворени, а и проверките в тях са по-скоро спорадични, отколкото регулярни. Други дейности, като издаване на разрешения на лица за оценяване на съответствието, са в сферата на бумащината.
В ТП на НОИ – Благоевград има отдели като „Пенсии“, „Контрол по разходите на ДОО“, „Финансов ревизор“, „Осигурителен архив“ и др., в които работят държавни служители далеч не пряко изложени на опасност от заразяване, докато си изпълняват служебните ангажименти.
Никакво разумно обяснение няма за предстоящите увеличения в Национален институт за помирение и арбитраж и Центъра за развитие на човешките ресурси и регионални инициативи към МТСП.
Извън всякаква логика е и планираното до 30-процентно увеличение на трудовите възнаграждения в Агенция “Митници”, където огромната част от персонала са не на терен, а по кабинети, и там единствените им контакти са с компютъра и телефона. РДНСК и Комисия за защита на потребителите също изглеждат доста случайно попаднали в списъка на облагодетелстваните.
За Здравната каса в Благоевград също има сериозни съмнения, че служителите са били под реална угроза от Ковид. Връзката на касата с клиентите е едно затворено гише и една-единствена служителка, която обслужва приемната.
Не е тайна, че дори понякога заплатите на държавните служители да изглеждат ниски, реално те са с около 30% по-високи, тъй като данъците и осигуровките им се поемат от държавата. Сред другите бонуси, за които основателно частният сектор им завижда, са дългите отпуски, които при това задължително трябва да се ползват /а при невъзможност се заплащат/, всевъзможни премии и допълнителни заплати, пари за облекло, задължителни почивки около големите празници и т.н.
Повишението трябва да стане факт в срок до 31 август 2020 г. и към момента не е ясно колко ще струва на бюджета. В промените не са упоменати никакви критерии, по които вътрешно ще се разпределя увеличението на заплатите – преценката е в ръцете на ръководителя на съответната структура. По официални данни на НСИ към март тази година в държавната изпълнителна администрация са работили 97 000 души.
ВАНЯ СИМЕОНОВА
Около 2000 държавни служители в Благоевградска област точат зъби за 30% увеличение на заплатите – компенсация заради опасността да лепнат Ковид, докато са в кабинетите си
loading...