Бившият омбудсман на община Благоевград Петя Гюрова миналата година започнала да спестява всичките детски надбавки, които получава за двете си деца, за да може тази есен да ги инвестира в образованието на по-голямото дете, което от понеделник ще е гимназист. По тази причина чак около неотдавнашното заболяване на съпруга й, който е полицай, тя случайно разбрала, че тази година общият размер на детските надбавки й е намален с 15 лв., въпреки че от 1 януари т.г. официално помощта на семейство с 2 деца бе увеличена от 85 на 90 лв. Оказало се, че по някаква сложна система за преизчисление проблемът идва от включването на близо 20 000 домакинства с доход на член от семейството между 400 и 500 лв., които от 2018 г. също имат право на детски надбавки.
За този свой проблем разказа лично Гюрова, която бе 2 г. омбудсман на община Благоевград, а в момента работи като адвокат. Това стана на срещата с депутатите от БСП Надя Клисурска, Петър Кънев, Ирена Анастасова и Иван Ченчев, които заедно с колегата им от Благоевград Николай Бошкилов дойдоха в областния център на Пиринско да черпят идеи от обществеността какво още да включат в рамковия си документ „Визия за България“, който ударно представят в цяла България. В Благоевград интерес към него проявиха трийсетина души, главно членове на партията.
На срещата депутатите от левицата изнесоха данни, естествено, целящи да разбият на пух и прах настоящото управление в лицето на ГЕРБ. Икономистът Петър Кънев например заяви, че в България не само нямало 4% ръст на икономиката, ами сме били и под нулата. Разковничето се криело в парите, които влизали в България от гастарбайтерите ни. По официални данни става въпрос за 70 до 90 млн. евро месечно. Кънев обаче се разровил и установил, че сумата всъщност е неколкократно по-висока, тъй като статистиката отчита само банкови преводи за суми от над 2500 евро. При това положение излиза, че в страната ни всяка година сънародниците ни отвън вкарват 4,5-5 млрд. евро, което формира 5% ръст на икономиката – дори малко повече от процентите, с колкото се хвали Бойко Борисов, твърди Кънев.
Колежката му Надя Клисурска, дългогодишен директор на столично училище, пък показа карта на България с броя на закритите през 2000-2017 г. български училища. Общо те са 1470, от които с най-много е Благоевградска област – 50.
Н. Бошкилов пък обрисува Благоевград като град с най-ниски заплати, огромна безработица и никаква икономика…
На фона на сгъстените от социалистите „черни краски“ те описаха визията си какъв би могъл да стане областният център на Пиринско, ако те вземат властта в ръцете си и наложат идеите си. Сред тях са прогресивно подоходно облагане, отпускане на младите семейства на нисколихвени кредити, преизчисляване на всички пенсии, за да се ликвидира абсурдът двама учители да получават до 200 лв. разлика в пенсиите само защото единият се е пенсионирал преди 10 г., а другият – вчера, и т.н.
ВАНЯ СИМЕОНОВА