Окръжен съд – Кюстендил под председателството на съдия Надя Георгиева потвърди оправдателната присъда, постановена от магистратите на първа инстанция на Димитър Талев. Производството е било образувано по обвинителен акт на Районна прокуратура – Петрич срещу 20 лица, сред които и Димитър Талев, а в хода на първоинстанционното производството срещу него то е било спряно поради тежко заболяване, пречещо на провеждането му.
Талев е работил в „Пътни такси и разрешителни” към ИАП – София като контрольор по предварително разработен и утвърден месечен график. Той е бивш съпруг на спецпрокурорката Даниела Талева, с която са разведени още през 2011 година.
Според Окръжния съд повдигнатото срещу подсъдимия Талев обвинение не е доказано по несъмнен и категоричен начин и не се установява от събраните доказателства той да е извършил престъплението, за което е привлечен да отговаря.
Според обвинението на граничен сектор Кулата в компютрите всички пликове (включително и описаните два плика, съдържащи посочените банкноти в евро), са приобщени като веществени доказателства по делото и са подложени на графично изследване. При проведеното сравнително изследване между почерците, с които са изписани текстове върху хартиените пликове, и ръкописните текстове, изписани от контрольори пътни такси на Кулата, е констатирано, че ръкописните текстове, изписани върху 83 хартиени плика, са на обвиняемия Димитър Талев.
Въпреки хипотетично това да е било възможно, по делото не са събрани данни, че е използван паралелен програмен продукт и че Талев е използвал такъв с цел отклоняване на парични средства.
Припомняме, че Д. Талев е един от 19-те служители на „Пътни такси и разрешителни“ на ГКПП – Кулата, подсъдими за присвоени в периода 2002-2004 г. пътни такси, които преди повече от 10 години се плащаха според теглото на товарните автомобили. Той е обвинен за присвояването на около 250 хил. лв. Процесът първо стартира в Петричкия районен съд, след което последваха отводи на магистрати. Доказателствата бяха прехвърлени в кюстендилския съд, където делото бе вкарано през 2008 г. Съдиите му дадоха ход, а после го прекратиха по отношение на 18 от подсъдимите, а за двама го върнаха на Петричката районна прокуратура за поправка на обвиненията.
Магистратите срещат разминавания между сумите, които се твърди, че е присвоил всеки един от подсъдимите, и вписаните в бланките и фактурите, приложени по делото. При някои от служителите разликите били от 300-400 лв., но при други 2000-3000 лв., и то в ущърб на подсъдимия.
Според обвинението служителите на дирекция „Пътни такси и разрешителни“ от ГКПП – Кулата са ощетили държавата с 3,7 млн. лева за времето от 2002 до 2004 година.
Делото завърши с оправдателни присъди за служителите. Решението на съда в Кюстендил сега е окончателно и не подлежи на обжалване
ГЕРГАНА ИВАНОВА