ООН алармира за сериозни климатични промени

„Предстоящ да излезе доклад на ООН за изменението на климата дава на международната общност най-ясното предупреждение за опасностите от ускоряването на изменението на климата“, заяви британският президент на COP26 Алок Шарма в неделя.

Шефът на срещата на върха през ноември, която ще се проведе в шотландския град Глазгоу, каза пред вестник „Обзъррвър“, че доклад на Междуправителствената комисия по изменението на климата (IPCC), който се очаква в понеделник, ще покаже, че светът е на ръба на потенциално бедствие.

„Това ще бъде най-силното предупреждение досега, че човешкото поведение тревожно ускорява глобалното затопляне“, посочи Шарма.

„Не можем да си позволим да чакаме две години, пет години, десет години – това е моментът“, добави той, обяснявайки, че ако нациите не действат сега, за съжаление няма да имаме време.

Шарма беше принуден да защитава британски проекти за изкопаеми горива, които включват планове за лицензиране на нови находища на нефт и газ в Северно море, които влияят негативно на имиджа на Великобритания, тъй като Лондон се стреми да стимулира международните действия по изменението на климата.

Базираният в Париж наблюдател, Международната енергийна агенция (IAE), предупреди, че всички разработки и проучвания на изкопаеми горива трябва да спрат тази година, ако има стремеж за достигане на целта за ограничаване на глобалното затопляне до 1,5 градуса по Целзий, предаде БГНЕС.

„Бъдещите лицензи (за изкопаеми горива) ще трябва да се придържат към факта, че сме поели ангажимент да стигнем до нетна нула до 2050 г. в законодателството“, коментира президентът на COP26.

„Поредица от катастрофални извънредни ситуации през последните седмици, включително наводнения в Европа и Китай, рекордни температури в Северна Америка и горски пожари по света, фокусираха умовете върху глобалното затопляне“, каза Шарма.

Шарма добави, че прави всичко възможно в усилията да постигне споразумение по спорната цел за ограничаване на затоплянето до 1,5 градуса, като провежда голям брой виртуални и лични срещи, докато се стреми да събере 197 държави в консенсус около тази цел.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *