Сърцето ни започва да бие по-бързо, когато тялото се нуждае от повече кислород и миокардът ускорява работата си за изпомпване на богата на кислород кръв. Това обикновено се случва с увеличаване на физическата активност, но също така може да се появи ускорен сърдечен ритъм през нощта, когато изглежда, че няма предпоставка за това, пише Ретро.бг. Какво означава?
Сърцето обикновено бие от 60 до 90 пъти в минута. Повишеното сърцебиене означава 140-180 удара в минута според Heart Foundation. Когато се появи внезапно и без видима причина, лекарите говорят за тахикардия.
Сърцебиенето през нощта може да изглежда плашещо – хората в такава ситуация са склонни да мислят, че получават инфаркт или са настъпили други сериозни сърдечносъдови заболявания, те започват да се тревожат много, влошавайки състоянието си. Най-често то се причинява от следните фактори: хипертиреоидизъм, хормонални промени по време на менопаузата, прием на лекарства, консумация на алкохол или кофеин, липса на сън, тревожни разстройства, паническа атака, намалени нива на кислород в кръвта, ниска кръвна захар или стрес. Ако се появи тахикардия и освен сърцебиене се усеща задух, гадене, световъртеж, лепкава пот, трябва да се обадите на линейка, тъй като предсърдно мъждене и инфаркт могат да се проявят по този начин. Освен това трябва да бъдете изследвани, ако нощното сърцебиене стане редовно. Това е единственият начин да разберете причината за такава промяна в състоянието на човека и да започнете подходяща терапия.
Опасно ли е нощното сърцебиене
loading...