Освободиха от шефския пост в ДФЗ – Благоевград БСП съветника от Сандански Мл. Тимчев, мястото му зае старши експертът О. Китов

Приех нормално нещата предвид политическата конюнктура, съжалявам, че изгубих една година от живота си, сега ще се отдам на риболов, а след това ще го мисля, заяви днес уволненият директор


Старши експертът Огнян Китов е новият директор на ДФЗ – Благоевград. Той бе назначен на мястото на съветника от БСП в Сандански Младен Тимчев, който от днес е безработен, след като във вторник бе освободен от директорския пост.
Тимчев беше назначен през месец август 2022 г. след спечелен конкурс. Веднага след като пое управлението на фонда, той депозира заявление за напускане на председателския пост на БСП в община Сандански. В момента е общински съветник там от листата на БСП. Преди това 12 години, по време на кметуването на Андон Тотев, бе заместник-кмет на община Сандански.
„Приех нормално заповедта за уволнението ми предвид политическата конюнктура. Животът продължава. Съжалявам, че си загубих една година от живота начело на фонд „Земеделие“. Има обаче и положителна страна, запознах се с много стойностни хора, които работят в системата”, заяви днес пред репортер на „Струма” Младен Тимчев и допълни: „Престоят ми в ДФ „Земеделие“ не ме обогати с нищо, напротив, взе ми. Оттук нататък ще се отдам на риболов, а след това ще го мисля”.
Въпреки че Тимчев зае поста след конкурс, мотивът за отстраняването му е чл. 12 от Закона за държавния служител. Същият предвижда, че когато кандидатът се назначава за първи път на държавна служба, в едногодишен срок, считано от датата на встъпване в длъжност, органът по назначаването може да прекрати служебното правоотношение без предизвестие. Този изпитателен срок е установен, за да може работодателят – в случая Министерството на земеделието, да прецени дали служителят може да изпълнява възложената му работа.
Тимчев може да обжалва заповедта си за уволнение, защото той всъщност оглави ДФЗ на 2 юни миналата година, тоест до момента е изминала повече от 1 календарна година.
Това беше втори опит за червения съветник да се впише в земеделския сектор. Точно преди 10 г. той изненадващо беше назначен на поста заместник изпълнителен директор на Държавен фонд „Земеделие“, отговарящ за приключването на предприсъединителната европрограма САПАРД и заплащанията по програма „Рибарство и аквакултури“, но остана на този пост само 3 дни и напусна по „лични причини“.
Междувременно стана ясно, че тримата началници на отдели в ДФЗ – Благоевград са отпускари, и понеже някой трябва да подписва документите, в условията на спешност на мястото на Тимчев ще трябва да бъде назначен друг служител.
Огнян Китов бе уволнен дисциплинарно през 2016 г. от поста началник на отдел „Прилагане на схеми и мерки за подпомагане“ (ПСМП). Причината за най-тежкото дисциплинарно наказание беше, че не е упражнявал контрол по прилагане на подмярка 6.1 „Стартова помощ за млади земеделски стопани“. По-късно съдът го възстанови на работа във фонда заради пропуск на началниците да му дадат право да даде обяснения по обвиненията.
Китов оглави ДФЗ – Благоевград със статут на вр.и.д., защото мястото се заема с конкурс.
Екип „СТРУМА”

Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *