20 гласа на общински съветници се оказаха недостатъчни на фамилия Иванови да получат по- висока плътност и кинт на застрояване на емблематичния си имот на пл. „Г. Измирлиев“, срещу сградата на Общината в Благоевград. ОбС отказа искането им, което вчера се дискутира за втори път на сесия на местния парламент, след като миналия месец бе върнато за ново обсъждане в комисията по ТСУ. Заради важността на казуса, от решението на който зависи визията на площадното пространство, за първи път в пленарна зала не се спази условието в наредбата за максимум 6 минути време за изказване на гражданин, поискал думата.
Както „Струма“ писа, собствениците на ъгловия имот в Причкапови ливади настояват плътността на застрояване на терена им да се увеличи от 74,30% на 98% , а кинта от 3,16 на 4,19, като така да се доближат до разрешените на съседите им. Да се приеме решението им бяха нужни 2/3 от гласовете на общинските съветници, но само 20 го подкрепиха, 7 гласуваха „против” и 7 се въздържаха. Дискусията по темата бе изключително разгорещена, тъй като комисията за втори път внесе предложението с отрицателно становище. Да го променят се опитаха арх. Йорданка Воденичарова-Пенева и съсобственикът на имота Мирослав Иванов. Преди няколко дни той огради терена с ограничителна лента и разкопа частта от него, предвидена за жилищно строителство в сега действащия план, за да онагледи невъзможноста то да се реализира.
„Разрешеното жилищно застрояване е с широчина 6,5 м и 18 м дължина, моля ви да си представите тази ужасяваща пропорция“, апелира от трибуната арх. Пенева. Съветниците имаха възможност да видят, не само да си представят, терена и плана за застрояването му на арх. Агура и исканото изменение от цветни чертежи, които бяха изложени пред тях от собственика. „Проектът на арх. Агура осакатява не само този имот, но и площадното пространство. Зададената в него плътност на застрояване е много ниска. Абсолютно не отговарят на истината твърдения, че ако одобрите искането, ще се застрои площада, и ако си представяте, че по него ще се разхождат бетоновози, категорично не е вярно! По време на строителството няма да се засегне и 1 см от площада и на него ще има само една подвижна ограда“, заяви арх. Пенева. Тя риторично зададе въпрос кое е въздържало от мнение 7 от 10 членове на комисията по ТСУ – дали защото не искат там да се строи каквато и да е сграда, или защото не искат да се приложат еднакви критерии за всички собственици в зоната. Думите й провокираха съветника и строителен предприемач Евгени Бибов да вземе думата и да изрази несъгласието си с казаното. Заформи се професионален дебат, в който се включи и собственикът на имота М. Иванов. Павлин Янкулски не се сдържа и коментира:
„Не го ли е срам г-н Бибов сега, след като на предната сесия пробута подобно решение за свои братовчеди?!“. Председателят Радослав Тасков обаче го смъмри, че не спазва добрия тон.
В подкрепа на искането на частните собственици се изказа и д-р Пандев: „След като веднъж сме дали съгласие там да се строи, не виждам мотив сега да бъде отказано при спазване на нормативната уредба“, каза той.
Кирил Илиев предложи да се потърси среден вариант на решение, като и двете страни направят малки отстъпки: „Само вчера имам 30 обаждания с въпрос какво се случва до площада, след като имотът бе ограден, има ли опция да се срещнем посредата?“, попита той, но отговор така и не получи.
Арх. Филипова, директор на Дирекция „Архитектура и проектиране“ в общинска администация, остана неутрална, като напомни на съветниците, че от тях се иска да дадат или не съгласие за промяна на параметрите, одобрени от ОбС през 2011 г.
Последен думата взе председателят Р. Тасков, който, отбеляза, че с исканата промяна постройката щяла да излезе на площада. „Общинските съветници трябва да са наясно, че в крайна сметка можете още утре да започнете да строите, но при утвърдените ви параметри“, заяви Тасков, без да се вслуша в думите на Мирослав Иванов, че заради промени в закона това е невъзможно.
Така 31-г. сага на сем. Иванови пак не бе решена
ДИМИТРИНА АСЕНОВА