Осъдиха Агенция „Митници“ на 1 млн. евро заради спрян след митническа проверка на ГКПП – Кулата индустриален коноп

Старозагорската фирма „Индустриал коноп корпорейшън“ ООД осъди Агенция „Митници” на рекордно обезщетение за пропуснати ползи в размер на 960 000 евро заедно с лихва върху сумата, считано от 12.11.2021 г. до датата на предявяване на исковата молба в размер на 134 666.67 евро, и съответната законна лихва от предявяване на исковата молба.

Огромното обезщетение е заради провалена сделка с индустриален коноп в Италия след митническа проверка на Кулата. Според управителя на старозагорската фирма Николай Митков по вина на митническите служители на Кулата той дължи 570 000 евро неустойка на италианската фирма за неизпълнено споразумение за продажба на конопен цвят, както и че е загубила 960 000 евро от печалбата от сделката. Самата проверка била извършена на 11 ноември 2021 г. на товарен автомобил с ремарке, който бил конвоиран от ГКПП – Илинден до ГКПП – Кулата за проверка с мобилен рентген и за взимане на проба от превозвания индустриален коноп. Стоката била в 320 кашона, общо 1920 кг. Произволно били взети 3 проби за лабораторно изследване, като при две от тях е установено процентно съдържание на активното вещество тетрахидроканабинол, различно и по-високо от допустимата нормативно определена граница от 0,2 тегловни процента.

На 16 декември от кашоните в задържания на митница Кулата тир били взети нови проби от растенията за последващо изследване на конопа. Повторната проверка показала, че и сред тях имало няколко, които били над лимита от 0,2.

Делото бе заведено в Административен съд – Благоевград, който отхвърли иска на старозагорската фирма с мотив, че митническите служители са действали съобразно предоставените им от закона правомощия и в изпълнение на указания, дадени от наблюдаващ прокурор от Окръжна прокуратура – Благоевград.

„Индустриал коноп корпорейшън“ ООД обаче обжалва съдебното решение във ВАС и в София магистратите постановиха, че митницата трябва да си плати за провалената сделка. Оказва се, че досъдебно производство по случая не е образувано и няма прокурор, който е дал указания за задържане на цялото количество стока, освен това пробите били взети неправилно – те трябвало да се вземат не от складирания в камиона коноп, а през деня, на самото поле, от живи растения, и то в точно определени периода на цъфтежа. Според двете използвани в Европа процедури едната изисква пробата да включва части от 50 растения, а другата – от 200 растения.

Решението на ВАС е окончателно и не подлежи на обжалване.

ВАНЯ СИМЕОНОВА



Подобни новини

1 Коментар

  1. Търговец

    И тия митничари не зная как се взема проба? Това прилича на поръчка.

    Отговори

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *