Жалба за психически тормоз и негативно отношение от страна на кмета на благоевградското село Дъбрава Росен Георгиев са внесли ловците от 46-а дружинка до председателя на ЛРД „Сокол 1911“ Иван Василев. Тя е изпратена няколко дни преди селският управник да депозира оплакване срещу авджиите, че ловуват до къщите на хората, с искане за промяна на ловните полета и изключване на районите с махалите от зоната за лов.
Ловците от четирите ловни групи към дружинката искат намеса на председателя на ЛРД „Сокол“, по думите им кметът на Дъбрава насажда негативно отношение към тях с постоянни публикации в социалните мрежи и жалби до полицията, по които разследващите органи установяват, че посочените от него факти не отговарят на истината.
„Още преди 2 г. кметът на Дъбрава постави в разговор с мен с претенциите си и опасенията, че се ловувало до къщите на хората. Извиках всички отговорници и ги предупредих да спазват мерките за безопасност с оръжието и да не се правят пусии на по-малко от 200 м от населените зони. По онова време действително се оказа, че са слагали пусии по основния път за Дъбрава, въпреки че като отидох на място да видя, се убедих, че опасност дори за случаен инцидент няма“, върна лентата във времето Иван Василев.
Миналата година историята се повторила и той отново събрал на специален инструктаж ловците от 46-а дружинка, които ловуват в землищата на селата Дъбрава и Бистрица.
„Кметът се беше обаждал и на други хора от управителния съвет на дружеството, впоследствие разбрах, че в основата на всичко е някакъв личен конфликт с няколко от ловците. Какъв е, не знам, но той поражда тази тенденциозност. Разберете, никой няма да отиде да ловува до къщите на хората. Специално на проверка са ходили от полицията и не са констатирали нарушение и това е документирано. Възможно е да има отделни изолирани случаи ловци да се придвижват с пушка на рамо, но оръжието не е заредено, а само сглобено. Това не е нарушение, тъй като движението е в ловното поле. Само при превозване с автомобила до ловното поле пушката трябва да е в калъф. Казано е в Закона за взривните вещества, оръжието и боеприпасите, че оръжието се зарежда на пусията, но се сглобява предварително. Не кметски съвет, Министерски съвет на може да промени ловните полета. Те се определят с ловоустройствен план, утвърден със заповед на министъра на земеделието и горите, като предварително е съгласуван от изпълнителния директор на Агенцията по горите. Този ловоустройствен план е част от лесоустройствения план на Държавното горско стопанство и се прави на всеки 10 години. В него точно са отбелязани ловищата, а категорични граници не могат да се сложат, тъй като се строят вили и къщи, които при утвърждаването на този план не са съществували. Затова е задължителното условие на разстояние от 200 м от населено място да не се ползва ловното оръжие. Половината от този т.нар. кметски съвет, подкрепили жалбата на кмета Росен Георгиев, са ловци. Излиза, че трябва да им вземем билетите и отново да се явят на изпит да научат законите, защото явно не ги знаят или са ги забравили.
Твърдо убеден съм, че ловците спазват разпоредбите, защото това са отговорни хора, макар да са с различен манталитет и от разни социални групи. Кои се включват първи като доброволци при пожар например, ако не ловците?! В ловоустройствения план има горски фонд и поземлен фонд за дребен дивеч – заек, яребица, кеклик, фазан. Е, как ще пуснем излети за дребен дивеч, ако част от зоната за ловуване се изключи?! Затова законът е предвидил урбанизацията със задължително изискване за отстояние от 200 м от обитаемите сгради. Затова и като се издава разрешително за лов, изрично се отбелязва местност, землище, ловище, където да се извършва ловът“, обясни председателят на УС на ЛРД „Сокол 1911“.
На въпрос докога е в сила настоящият ловоустройствен план, той отговори, че е до 2020 г. „Сключили сме договор с Държавното горско стопанство за 15 г. и той изтича през 2013 г., на тази база ловците плащат солидни такси за стопанисване, за разрешително за лов, плащаме за подхранване… Годишно нашето ловно сдружение само за такса стопанисване превеждаме на ДГС 25 000-30 000 лв., отделно се плаща подобна сума и за Симитли. Как да им забраним да ловуват на територията, определена за ловно поле?! Всяка сутрин преди лов ръководителят инструктира подробно за мерките за безопасност и никой не може да упрекне в това отношение ловната организация.
Дъбрава не е изключение в ловоустройствения план, същото е положението и в Бучино, Логодаж, Селище, Лешко, Падеж, Хърсово, Марулево – навсякъде има вилни зони и урбанизирани територии, с които задължително се съобразяваме. Само като пример ще посоча вила в Бистрица, в Арабаджийското усое, насред гората, в която един учител организираше преди време обучения или семинари, не помня. По логиката на кмета на Дъбрава в цялата гора наоколо не трябва да се ловува. Щом се разбра, че е обитаема, бяха предупредени ловците от дружинката да се спазва отстоянието от 200 м от нея.
И сега в закона е записано къде може да се ловува и ловците нямат право да стрелят там, където има вили или махали. Разбирам, че може би са основателни смущенията на живеещите там, като чуват изстрели, но не се ли смущават и от зарята или други пиро- и шумоефекти по време на частни и общински празненства, питат ме ловците?! Да не говорим, че ловните излети са 3 месеца в годината, по 3 или 4 пъти в месеца.
Затова смятам, че действията на кмета на Дъбрава са преднамерени и на лична основа. Ловците от 46-а дружинка ме уведомиха, че е ходил да се саморазправя с тях на място по време на ловен излет, добре че болшинството като разумни хора са се оттеглили, без да влизат в разправия. Ако установи нарушение, е в правото си да сигнализира веднага на полицията или на 112, ние веднага ще реагираме и ще вземем мерки, като накажем нарушителя и дори временно може да отнемем правото на лов“, каза Иван Василев.
Той подчерта още, че ловците, за да придобият право да ловуват, минават задължително психотест. „Не знам някой кмет или народен представител да е минал психотест, а трябва! Никой от кметовете не си е мръднал пръста да предупреждава пастирите и овчарите да си връзват кучетата при откриване на ловния сезон, тъй като има много нападения над ловни кучета, и ние сме недоволни, че управниците не си вършат работата, но към саморазправа не прибягваме, нали?! Да не говорим, че ако не сме ние, ловците, дивите прасета ще унищожат цялата реколта на хората, трева няма да остане, в къщите им ще влязат! А що се отнася до публикуваната снимка в медиите, на която се вижда ловец край пътя с обяснение, че е на 100 метра от къщите на Малин Гаджелов, това не отговаря на истината, защото разстоянието е поне 300 метра. Няма да толерираме нито един ловец за нарушение на законите, но непрекъснат психически тормоз върху ловците също е недопустим и ще искам намесата на прокуратурата“, категоричен бе председателят на УС на ЛРД „Сокол 1911“.
ДИМИТРИНА АСЕНОВА