ОТКРАДНАТ ЖИВОТ: Как се стигна до размяната на бебета в „Шейново“

След шокиращия случай с разменени бебета в столична болница – започват масови проверки в родителните отделения в страната. Една от двете майки прие екипа нa NOVA в дома си и се съгласи да разкаже за ужаса, в който живее вече няколко дни. Срещата на репортера на NOVA с нея беше минути преди младата жена да разбере истината и резултата от ДНК теста, който се оказа категоричен – размяна има.

13 септември. Малко след 7 часа сутринта. На бял свят се появява момиченцето на Севда Михайлова. „Лекарите веднага я дадоха в мен, даже я кърмих. Тя беше през цялото време пред мен. После ме свалиха на долния етаж, за да може да се възстановя. След два часа се качих и тя пак си беше през цялото време с мене”, спомня си майката. Казва, че не е усетила разлика, когато по-късно отново е видяла дъщеря си. Севда е самотна майка на 26. Това е второто й дете и казва, че живее бедно, но щастливо – поне до началото на декември, когато доктор от болница „Шейново” идва в дома ѝ. Показва ѝ снимките на друго дете, което обаче от болницата предполагат, че е не чуждо, а нейното. Обяснението на лекарката е, че е възможно да е станала грешка с гривните, които слагат на майките и бебетата след раждането.

Севда си задава въпроса защо за случая става ясно близо 3 месеца след раждането на двете бебета. Показала е на болницата всички документи, епикризи и гривните  след изписването и е намерила адвокат, който да я защитава. Категорична е, че ще съди болница „Шейново”.

Темата в студиото на „Здравей, България” коментираха бившият министър на здравеопазването д-р Мими Виткова и адвокатът по медицинско право Калина Михайлова.

Според юриста трябва да се установи има ли ясни правила за болничното заведение да определи кое бебе на коя майка е. „Правилата са еднакви за всички заведения. Проблемът е дали се спазват и контролират. Условията са ужасни”, твърди д-р Виткова. „Няма данни в кой момент е настъпила грешка, за да се търси кой е виновен”, добави Калина Михайлова. По думите на адвоката по медицинско право случаят е прецедент и няма административни указания как да протекат процедурите.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *