Започна разкриването на сграда с подова мозайка в Хераклея Синтика. „За пръв път, откакто проучваме града, се натъкваме на мозаечен под – коментира ръководителят на екипа проф. д-р Людмил Вагалински (НАИМ-БАН). – Не е жилище, а обществена римска сграда, разположена в североизточния ъгъл на форума. Възможно е да се окаже храм; наблизо миналата година открихме голяма оброчна плочка на Тракийския конник. Но още е рано да твърдим със сигурност какво е било предназначението на сградата.“
В края на миналата седмица нова двуметрова статуя беше открита в античния град край Петрич. Археолозите я намериха в петък следобед в един от каналите на античния град.
Преди месец на същото място откриха и първата изключително ценна статуя. Сегашната находка е от мрамор, размерите ѝ са внушителни. Открита е легнала по лице, но липсва главата ѝ.
ЛИПСВА И ДЯСНАТА КИТКА НА НОВООТКРИТАТА СТАТУЯ БЕЗ ГЛАВА от Хераклея Синтика. Според ръководителя на разкопките проф. д-р Людмил Вагалински шансът главата, която се е отчупила при земетресението, да е някъде наблизо, е много малък. Но така или иначе разкопките в Големия канал продължават – не само в търсене на други находки, а и защото трябва да се разчиства насипът, който акумулира влага и ерозира стените. Въпросният насип се състои от рушевините, натрупани от оцелелите хераклейци върху статуите след мощните трусове в края на IV век сл. Хр., и от глината, довлечена с приливната речна вълна по-късно.
Малко по-късно около 12 часа днес бе открита глава на статуя. Тя излезе при разкопките в Големия канал на Хераклея Синтика. Археолозите от екипа на проф. Вагалински все още работят за цялостното разкриване на мраморния артефакт, така че не може веднага да се каже дали това е главата на втората статуя. Ако се окаже така, тепърва ще се мисли и защо е била заровена в другия край на канала, вместо да бъде сложена до торса на скулптурата.
Очаква се до края на следващата седмица и тази статуя да бъде разкрита докрай, внимателно опакована и пренесена в музея в Петрич на 3 октомври.