
Районен съд отмени глоба от 300 лв., наложена на благоевградчанин за това, че нарушил противоепидемични мерки по време на извънредното положение.
Мъжът, който бил с 95% инвалидност, с тежка пареза на крака, бил забелязан от полицейски патрул на 3 април м.г. на обяд да седи на пейка в градинката срещу хотел „Монте Кристо“. Тъй като по това време със заповед на здравния министър било абсолютно забранено посещението на паркове и градинки, полицаите му съставили акт за нарушение на чл. 209а, ал. 1 от Закона за здравето, който той подписал без възражение. Впоследствие, след като получил наказателното постановление с глоба от 300 лв., издадено от директора на полицията, мъжът го обжалвал в съда с мотива, че е седнал на пейка да си почине.
Делото е разгледано от районния съдия Гергана Симеонова, която след преценка на събраните доказателства счита, че конкретното деяние разкрива по-ниска степен на обществена опасност спрямо обикновените нарушения от този вид, поради което представлява маловажен случай. Според нея органите на реда е следвало първо да отправят предупреждение към жалбоподателя, че при повторно извършване на нарушение ще го глобят, а не веднага да го глобяват. С този мотив наказателното постановление е отменено, а решението може да се обжалва пред Административен съд.
БЕТИНА АПОСТОЛОВА