Толкова слаб старт на активния сезон на групов лов за диви свине на територията на Благоевградска област в осемте ловни сдружения никога не се е случвало. Събраната статистика за отстрела налага два извода. Сравнително нормална, спрямо очакванията е слуката само в сдруженията в Гоце Делчев и Сандански със съответно отстреляни 31 и 23 диви свине, съобщават от slrb.bg.
Летящ старт записа дружинката в Огняново към Гоцеделчевското сдружение със шест броя. Ловците от останалите шест сдружения имат общо 16 диви свине.
Къде са прасетата?… Това е сакралният въпрос, който си задават ловците. Шегаджиите са намерили причината: свинете имат по-добро разузнаване от „Мосад” в Израел и са взели ефективни предпазни мерки.
Да оставим настрана зевзеците и да потърсим истинските причини. От разговори и коментари на дългогодишни и опитни ловци се налагат няколко обосновани предположения за този исторически карък.
– Сухите и топли есени принуждават този вид дивеч да търси прохлада и постоянни водоизточници. Калищата, от които толкова много се нуждаят заради досадните паразити, ги няма. Естествената хранителната среда е изтощена и изцяло липсваща.
– През последните години броят на стадата от едър и дребен рогат добитък неимоверно нарасна и след летната паша високо в планината през есенните месеци те са вече в ниския пояс, в дребнодивечовите ловни полета. Това съжителство, допълнено с кучешката охрана, лишава дивеча не само от храна, но и от спокойствие. Резултатът е ясен – дивечът напуска тези райони.
– Наблюдава се и естествен последващ ефект от многобройните домашни животни. Вълчите глутници ги следват и неслучайно и те са вече в тези райони. Терорът, който те упражняват върху овцете, козите и говедата, естествено се пренася и в преследването на сърни и диви свине.
– Негативно въздействие върху дивечовото присъствие оказва и интензивния дърводобив в някои участъци на ловните полета.
– Обезлесяването на хиляди декари в резултат на трите големи пожара в планините Славянка, Малешевска и Пирин още дълго ще бъде допълнителна причина дивечът да избягва тези ловни полета.
– И все пак, основополагаща причина за слабия старт са щетите от африканската чума, чиито последици ще търпим още дълго, а възстановяването на нормалните дивечови запаси е дълъг и отговорен процес, зависещ и от отношението и поведението на ловците.