Според кмета Г. Кабзималски реалното увеличение трябва да е с 40%, но сметката се надува заради несправедливите отчисления за разходите по евентуалното закриване на депото след 30 г.
Двойно увеличение на такса смет ще имат през 2025 г. жителите на община Рила, след като на последното заседание на ОбС съветниците приеха догодина тя да се изчислява на база брой на физическите лица в едно домакинство, а за бизнеса – според количеството битови отпадъци за имота.
За момента 100-процентовото увеличение е прогнозно, уточни кметът на общината Георги Кабзималски, който пръв сред колегите си в Югозапада внесе предложение как да се смята догодина таксата, която от 1 януари трябва да е по нова методика, базирана на принципа „замърсителят плаща“. Към момента таксата в цялата страна се определя в зависимост от данъчната оценка на имота, за който потребителите плащат.
Според Кабзималски реалното поскъпване трябва да е много по-малко – с около 40%, ако в таксата не са включени отчисленията по Закона за управление на отпадъците, които също са калкулирани в таксата на всеки потребител.
Въпросните отчисления са крайно несправедливи, убеден е градоначалникът. „Всеки собственик на депото покрива бъдещи разходи по закриването му и за обезвреждане на отпадъци, все едно ВиК да ни събира всеки месец такса за това, че някога, след много години, ще ни смени водомерите“, даде пример той.
„Само таксата за закриване на депото, което би трябвало да стане след 20-30 г., е около 95 лв./тон, а за 1 месец в община Рила, където живеят към 2200 души, събираме по 60-90 тона, в зависимост от сезона”, поясни общинският градоначалник.
„Ние от 13 г. отлагаме процеса, а можеше да почнем с малки стъпки – да се развие разделното сметосъбиране, държавата най-после да се спре на едни конкретни данни за броя на населението и на имотите, които то притежава, а не както досега – всяка институция да си прави собствено броене и данните да се разминават с хиляди. И да спре да извива ръцете на общините за щяло и нещяло. Например един детайл – при последното преброяване, за което бяха похарчени милиони, НСИ преброи и имотите извън населените места – вили, бунгала и т.н., но отказа да предостави тези данни на общините, защото те били платени. Така преобладаващата част от общините, които не си платиха, дори не знаят колко точно са имотите на тяхната територия и колко хора живеят в тях. Е, как тогава ние, кметовете, да направим точен разчет колко да ни е такса битови отпадъци, като дори не знаем на колко души да делим разходите?”, попита Кабзималски.
Последното увеличение на такса битови отпадъци в община Рила беше през 2023 г., когато тя бе вдигната с 30%. През тази година дупката в план-сметката за сметосъбирането в общината пък стигна 550 000 лв. при очаквани постъпления до края на годината в размер на 460 000 лв.
ВАНЯ СИМЕОНОВА