От кой родител децата наследяват интелигентността си

Кой от родителите е „отговорен“ за пола на новороденото? Любопитното е, че в тялото на майката няма Y хромозома, която определя пола на момчето. Тя обаче може да влезе в яйцеклетката само със спермата. Това означава, че цялата отговорност за това да се роди момче е на татко.

А какво означава това за интелекта? От кого детето получава интелигентността си?

Сигурно сте чували изразът: „Умен като татко, красив като мама“. Тук трябва да направим важно уточнение: интелигентността на детето се определя от наследствени фактори само до 40-60 процента, всичко останало зависи от влиянието на околната среда.

Група международни експерти направиха доста изненадващо проучване и стигнаха до любопитни резултати. Те установяват, че в гореспоменатите проценти основната „вина“ за ума на детето носи майката.

Х-хромозомата, която отговаря за женския пол, носи интелектуалния ген. Х-хромозомата на татко също, но нейният ген е деактивиран: работи само този, който идва от майката. Учените са стигнали до това заключение след експерименти с мишки.

Оказа се, че ако една мишка получи двойна доза от интелектуалните гени на майка си, тя се ражда с малко тяло, но голям мозък. Но ако бащините гени са два пъти повече, тогава мозъкът ще е малък, а тялото – голямо.

Освен това се оказа, че бащините гени до голяма степен са отговорни за сексуалното поведение, степента на агресивност и хранителното поведение.

За сметка на това гените на майката са отговорни за когнитивните функции: мислене, аналитични способности, прогнозиране и т.н.

Друга група учени решили да подходят по-хуманно и интервюирали младежи на възраст от 14 до 22 години в продължение на няколко години. В проучването са участвали общо 12 686 души.

Всеки принадлежал към различни социално-икономически групи, всеки имал различно образование, раса, националност, но изводите били сходни: интелигентността на анкетираните се различавала от коефициента на интелигентност на майките им с максимум 15 точки.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *