От 10 дни половин Самораново без вода, местните готвят протест чрез социалната мрежа, а ВиК започнаха проверка дали не се полива незаконно

Безводие посред лято тормози жителите на дупнишкото село Самароново, с дни няма питейна вода в чешмите, а причината не се знае. В социалните мрежи от няколко дни вървят призиви за протест. 

Репортер на „Струма“ разговаря на място с хората. В една от градинките бяха насядали майки с малки деца. Само една се осмели да коментира: „От десетина дни нямаме вода нито за пиене, нито за готвене. Не можем да се изкъпем. С автомобилилите пътуваме на няколко километра в планината над ВЕЦ „Самораново“, пълним бидони и туби с вода, за да се справим със ситуацията в тази жега. Къпем се, както едно време нашите баби – в леген, и се поливаме с канчета. Перем на ръка дрешките на децата, къпем ги при тези примитивни условия два пъти дневно заради жегите. Трудно се справяме, но нямаме избор“, каза една от майките.

Приближаваме се до няколко мъже, седнали на по бира и кафе в центъра. Сред тях е и бившият свещеник в Бистрица Борис Минчев. Разговорът им, естествено, се върти около проблема с питейната вода. Борис Минчев се оплака, че се е повредил бойлерът му от мръсната вода, която е текла по водопровода преди аварията: „Бойлерът ми изгоря и се налага да купувам нов, кой ще ми плати щетата! Работя като социален асистент на съпругата ми, други доходи нямам… Нямам вина за честите аварии на водопровода“, обяснява той.

Седящият срещу него мъж също се включва в разговора: „Аз пък ще трябва да купувам пералня, повреди се заради липсата на вода. В чешмата не тече вода, жена ми пробва да изпере дрехите, като я пълнеше от туба от мястото, където се слагат прахът за пране, и в един момент пералнята спря да работи. Ходих на гости на майка ми преди няколко вечери, за първи път сложи вода на масата, иначе я заместваше с безалкохолни. Какво става, не се знае. Реката е пълноводна, резервоарите са пълни, а в тръбите на селото – сухо. Вода газим, жадни ходим“, заключи мъжът.

Невена от селото добавя друг детайл към проблема: „Почти всяка година по това време в Самараново няма питейна вода. Сменяха водопровод, но само на две улици, на останалите тръбите са стари, етернитови и често се пукат. Някои хора в селото имат бунари и се спасяват чрез хидрофорни помпи, но това не е решението, трябва смяна на цялата водопроводна мрежа. Като пуснат новия затвор, проблемът с питейната вода ще се задълбочи, не ми се мисли какво ще става“, прогнозира Невена.

Докато се коментираше липсата на питейна вода по кафетата в Самораново, бяха пристигнали главен инженер и други специалисти от ВиК – Дупница. Те установиха, че единственият филтър на питейната вода е запушен, и предположиха, че това е причината да няма вода в част от селото.

Кметът на Самоаново Райко Цветков от няколко дни се е превърнал и във водопроводчик. Непрекъснато е до работниците от ВиК и помага с каквото може, само и само проблемът да се реши.

„За два дни се случиха три тежки аварии на водопровода в реката над селото. Една от тръбите на довеждащия водопровод минава над р. Отовица и се спука на няколко места. Мястото е труднодостъпно. Търсих съдействие и от съселяните си да помогнат по-бързо да се извърши ремонтът. Авариите бяха отстранени, пуснахме водата, но чешмите още са сухи и никой не знае каква е причината, от ВиК също не знаят защо няма вода. Търсят се скрити аварии“, осветли частично ситуацията кметът Цветков, без да може да даде уверение на съселяните си, че скоро ще има вода в чешмите.

Самораново е едно от големите села в община Дупница. Населението му наброява около 1600 души.

Управителката на ВиК – Дупница Красимира Иванова се закани да извърши внезапна проверка на водомерите на абонатите в селото, защото се съмнява, че я ползват за селскостопански дейности.

„Във вторник изпратих проверка в Червен брег. Колегите откриха 3 незаконни отклонения от водомери и 16 абонати, които използвали питейната вода за поливане на зелени площи и градини. От „Напоителни системи“ пуснаха вода от яз. „Дяково“, за да не се стига до режим на водата. Такава проверка ще направя и в Самораново. Проблемът с поливането е навсякъде по селата. Трябва да се спре с поливането, за да има вода за всички абонати“, заключи Кр. Иванова.

ЙОРДАНКА ПОПОВА



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *