От 10 000 лв. до 100 000 лв. отпускат в Кюстендил за рампи, платформи и асансьори за хора в инвалидни колички и адаптиране на леки автомобили

Община Кюстендил започна информационна кампания във връзка с националната програма за достъпна жилищна среда и лична мобилност. На пресконференция заместник-кметът Радмила Рангелова посочи, че ще се отпускат помощни средства за хора с ограничена мобилност по два основни компонента – „Достъпна жилищна среда” и „Лична мобилност”. „По първата позиция се  дава възможност за получаване на безвъзмездна помощ за проектиране и изграждане на рампи, подемни платформи и асансьори за хора в инвалидна количка. По него могат да бъдат отпуснати между 10 000 и 100 000 лева. Вторият компонент е за финансиране на преустройство и адаптиране на леки автомобили и придобиване на шофьорска книжка с цел подобряване на личната мобилност на хора с трайни увреждания”, каза още заместник-кметът на Кюстендил.

 По достъпна жилищна среда  може да участва всеки собственик на индивидуална жилищна сграда, който е лице с трайни увреждания и се придвижва с инвалидна количка или в чието семейство има член, който е лице с трайни увреждания, придвижващо се с инвалидна количка или дете с определени вид и степен на увреждане, придвижващо се с инвалидна количка, както и с постоянен адрес в същата индивидуална жилищна сграда.

„По отношение на личната мобилност може да кандидатства всяко юридическо лице – сдружение, учредено и вписано по Закона за управление на етажната собственост. Нужно е собственикът на жилище в жилищната сграда в режим на етажна собственост да е лице с трайни увреждания, придвижващо се с инвалидна количка, или в чието семейство има член, който е лице с трайно увреждане и се придвижва с инвалидна количка или дете с определени вид и степен на увреждане, използващо инвалидна количка, както и с постоянен адрес в същото жилище”, каза Радмила Рангелова. Тя уточни, че националната програма ще действа всяка година, а тя се финансира от държавния бюджет.

„Строителните работи тази година трябва да приключат до 25 ноември, за да има възможност на Министерството на труда и социалната политика да се разплати преди края на годината”, уточни още заместник-кметът по социалните дейности Радмила Рангелова. „

Към момента – уточни тя – имаме над 2000  потребители на социални услуги, ние директно ще се свържем с тях. Като администрация ние сме направили необходимата организация да съдействаме на всеки един, който желае да се възползва. Ще помогнем максимално с експерти, с техническа помощ, за прецизиране на техническите параметри и да съдействаме дали е възможно да се изградят такива рампи с оглед на това, че сградите са строени отдавна  и адаптирането им към изискванията на наредба 9 невинаги е възможно”, допълни заместник-кметът на община Кюстендил.

ГЕРГАНА ИВАНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *