
Странна тенденция се наблюдава в последните месеци в Разлог – двойките, сключващи брак в планинското градче, са предимно външни, от други населени места на страната, а не местни. Какво говорят данните за първото полугодие на 2017 година – до края на месец юни сключените бракове в Разлог са 24, като едва седем от двойките са от Разлог.
„Драстичният спад на бракове се забелязва още от миналата година, а тази още повече. Тревожно е, но какво да правим. Младите хора като че ли изчезнаха от страната. Иначе разложките сватби са много хубави. Правят се с много мерак, със спазване на традициите и обичаите, като в последно време все повече хора се връщат към тях”, споделя директорът на Обредния дом в Разлог Рени Рачева и допълва: „Разлог е предпочитан най-вече от софиянци, но има и двойки от Варна, Бургас, Монтана, Кюстендил и много други краища на страната. Изборът им не е случаен. Повечето от тях са идвали по нашия край, присъствали са на сватби и освен че са харесали церемонията по сключване на граждански брак, която в Разлог е с един прекрасен ритуал, много тържествен, много топъл, прочувствен, много близък до хората, харесват още и природата, красотата й, самото място е много атрактивно за тях”, разказва Рени Рачева.
Тя сподели още, че Разлог е предпочитано място и от двойки от Благоевград. От началото на тази година двойките от областния център, решили да вдигнат сватба в Разлог, са няколко. Едната от тях живее в Англия. Булката е от Благоевград, младоженецът от София и правят сватба в Разлог.
За 33-годишния си стаж в Обреден дом – Разлог Рени Рачева не помни да е имало толкова малко местни сватби, както през тази година. Драстичен спад е имало и в първите години след промените през 1989 година, но след това отново е имало завишаване.
„Това намаление е по-фрапантно от миналата година. Като се върна доста години в миналото, съм имала по 200-220 сватби годишно, нямах време да се прибера вкъщи, а сега са само 7 брака за шест месеца, което наистина е много малко. Не мисля, че хората не искат да се женят, напротив, но мисля, че младите хора заминаха, няма ги. Много повече се женят млади хора, които живеят в чужбина. Идват тук да си направят сватбите и си заминават. В първата неделя от юли тук направи сватба едно местно момиче, което живее и работи в Берлин, Германия. Съпругът й е от там, но направиха в Разлог сватба. Контактувам и с колеги от други градове в страната и при тях е така, явно се превръща в тенденция. Тази година тук ще се оженят и двойки от Норвегия. Определено Разлог се оформя като предпочитано място за сватби не само от българи, но и от чужденци. Причините вероятно са комплексни, но моите впечатления са, че на чужденците им е интересно заради ритуалите ни”, споделя още обредничката.
„През последните две-три години се оформя и друга тенденция – да се канят фолклорни групи, които да внесат колорит в сватбеното тържество. Наблюдава се и увеличаване на двойките, които са предприели важната стъпка, след като вече имат деца.
Това, че след няколко години съвместен живот решават да узаконят връзката си, лично за мен означава, че уважават не само държавата като институция, а може би имат и известна доза сигурност, опознали са се добре и са сигурни в своето решение”, споделя Рени Рачева и допълва, че напоследък много двойки прибягват и към сключване на предбрачни договори, което им гарантира сигурност.
Относно прогнозите за увеличаване на броя на местните сватби от Обредния дом в Разлог очакват до края на годината те да са най-много 20.
ЯНА ЙОРДАНОВА