Офшорка на изчезналия Пламен Галев поиска от българския съд да й отмени задължение от 12 600 лв., но я отрязаха

Дружество под контрола на безследно изчезналия дупнишки мафиот Пламен Галев опита да спаси в Софийски апелативен съд 12 600 лв., присъдени му като разноски на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество по делото срещу Галев и вече покойния му съдружник Ангел Христов. „Макса Лимитед“, регистрирано по законите на Британските Вирджински острови със седалище и адрес на управление в гр. Роуд Таун и с адрес за призоваване в гр. Дупница, бе осъдено по продължилото няколко години мегадело да заплати в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на САС сумата от 12 143 лв., а на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество – сумата от 499 лв., представляваща 1/7 част от разноските за въззивното производство.

Според  „Макса Лимитед“ няма основание за такова плащане на разноски. Състав на САС, председателстван от Мария Иванова Вранеску, определи обаче иска на дружеството като допустим, но неоснователен.

Според магистратите 7-те ответници по делото на Комисията срещу Галев и Христов, сред които е и „Макса Лимитед“, следва да заплатят всички разноски по процеса съгласно разпоредбата  на чл. 78, ал. 1 от ГПК.

„Тези разноски включват както юрисконсулското възнаграждение, определимо от съда по реда на чл. 37 от ЗПП, така и съответната държавна такса, която се определя в зависимост от цената на иска. Когато ответниците са неколцина, те дължат заплащане на разноските разделно, като при липса на основание за противното те се поделят от всички поравно“, разясняват магистратите в свое определение, което подлежи на обжалване пред ВКС.

Припомняме, че след години съдебни дела Комисията успя да отнеме имуществото на т.нар. Братя Галеви на обща стойност 4 250 189 лв. В хода на следствието бе установено, че Галев и Христов всъщност са живели под наем в имението си в Ресилово, за което са плащали по 300 лв. месечно на собствената си офшорка „Макса Лимитед“. Двамата и съпругите им учредили през 2000 г. право на строеж в полза на „Пи Ей Джи Норт Адамс Лимитид“, което е управлявано от тях. След като имението е построено, то е продадено на „Макса Лимитед“ за 31 000 долара. Собственик на дружеството се води Андреас Спиридис. Офшорката няма друга дейност, освен сделката за ресиловското имение, за което получавала редовно преводи по сметките си. Един от тези преводи е на стойност 60 000 долара, изпратени на фирмата „Катон Транс” на социално слабия дупничанин Методи Ковачев.

Въпреки постъпленията през 2017 г. стана ясно, че „Макса Лимитед“ не е плащала дължимите данъци и такси за имота в Ресилово към общината в Сапарева баня от 2011 година, още преди Пламен Галев и Ангел Христов-Геле да избягат от правосъдието. Двамата бяха осъдени за организирана престъпна група през май 2012 г. на по 5 г. затвор, но в същия ден изчезнаха и бяха обявени от Интерпол за международно издирване.

Изненадващо миналата година бе съобщено, че Ангел Христов е починал от инфаркт в имението в Ресилово, като до момента не е ясно нито кога, нито как или защо се е върнал в България. Не е ясно и местоположението на Галев, който още е в неизвестност.

ВАНЯ СИМЕОНОВА

loading...


Коментар с Facebook

Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *