Охранител в НП „Рила“ разкри в съда батака в българското образование с различни форми на обучение, непълен регистър на МОН, документи в насипно състояние…

Съдебно дело между дирекцията на НП „Рила“ и служителя й Антон Попов извади на показ пробойни в българското образование, където освен дипломи за 3 основни степени на начално, основно и средно образование се раздават на килограм и всякакви свидетелства за професионални квалификации, удостоверения за завършени курсове и т.н., освен това документите на закритите учебни заведения буквално са изсипани по кашони и метнати без описи в някое мазе, а в регистъра на МОН за издадените дипломи на територията на страната има сериозни липси.

Попов започва работа в парка през ноември 2009 г. като главен специалист паркова охрана и контрол в парков участък „Говедарци“ на НП „Рила“, представяйки всички необходими документи, включително и диплома за завършено средно образование № 017421/15.10.2007 г., издадена от ПТГ „Н. Вапцаров“, гр. Самоков, със специалност „Техник-лесовъд“.

На 04.01.2021 г. той обаче е уволнен по член от КТ, според който няма нужното за позицията средно образование, тъй като представената от него диплома не била точно за средно образование.

Попов завежда дело в Районен съд – Самоков с иск за 5346 лв., представляващи обезщетение за оставане без работа поради уволнението му за период от 6 месеца, като защитата му е изградена на база дипломата му от ПТГ „Н. Вапцаров“, получена след двегодишна самостоятелна форма на обучение, в която Попов придобил трета степен на квалификация по професия „Техник-лесовъд“, със специалност „Горско и ловно стопанство“.

В хода на делото той вади и друга диплома за завършено средно образование – серия А-86, № 035646, регистрационен номер 1343, издадена на 17.09.1986 г. от СПТУ по редки метали – гр. Бухово, Софийски окръг. Според дирекцията на парка тя обаче е фалшива.

В крайна сметка нито дирекцията, нито Попов успяват да докажат тезите си за истинността на въпросния документ, защото проучванията потъват в пълния батак на българското образование. Оказва се, че СПТУ-то по редки метали в Бухово е закрито и вследствие на редица реорганизации и преобразувания документи от архива на това учебно заведение понастоящем се съхраняват в ПГМЕ „Н. Й. Вапцаров“ – София, постъпили обаче „в насипно състояние“ в кашони, без издаваните през годините дипломи да са описани в регистрационни книги. В „насипните“ документи името на Попов изобщо не било открито, но и никой не можел да докаже, че в тях се съдържат всички лични досиета на учениците, минали през Бухово. Подписът на директорката Светла Панева върху дипломата на Попов не бил неин, но и тук съдебното разследване ударило на камък – оказало се, че много хора са подписвали дипломите на завършилите СПТУ-то.

Съдът дори задълбочил проучванията си и установил, че по времето, когато е трябвало да се яви на зрелостен изпит, Попов бил в казармата, но според военната му книжка точно тези дни бил в отпуск, така че действително може би се е явявал на изпит.

В крайна сметка 3 съдебни инстанции се обединиха около предположението, че А. Попов е имал завършено средно образование по време на кандидатстването си за работа в НП „Рила“ и го възстановиха като „главен специалист“ в Дирекция „Национален парк Рила“ в МОСВ, специализирана администрация, дирекция „Контрол и охрана“, отдел „Контрол и охрана – север“, Парков участък – Говедарци. До 10 дни Попов трябва да се върне на старото си работно място с полагащото му се обезщетение от 5346 лв., плюс над 1100 лв. разноски по делото, които паркът трябва да плати на поредния възстановен служител за съдебни разноски.

ВАНЯ СИМЕОНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *