Топ теми

Оцет и прясно мляко срещу слънчеви изгаряния

С настъпването на горещините идва и опасността от слънчеви изгаряния, а последиците могат да бъдат сърбеж, парене или зачервяване на кожата. Ако не сме взели превантивни мерки, на помощ може да ни дойде народната медицина.

Използването на бял или ябълков оцет е идеално средство за борба с изгарянията. Той може да спомогне за балансиране нивата на рН на тялото, да премахне усещането на смадене от изгарянето, както и да охлади изгорената кожа. Можете да го нанесете върху кожата като напръскате изгорените зони със спрей или да излеете върху тях две чаши оцет. За повече ефект в него се накисват билки като роза и лавандула. Ефикасно средство е и чаят, пише monitor.bg. Той обаче трябва да бъде силен, затова се запарват между 4 и 6 пакетчета. След като бъде сварен, се изстудява в хладилника. Засегнатите места се напръскват или се правят студени компреси с охладената течност. Използваните чаени торбички също могат да бъдат поставени върху раздразнените места по кожата.

 Благоприятен ефект има и компресът от прясно мляко

Той се поставя върху изгорените зони. Ако имате вана, можете да я напълните с хладка вода и да излеете няколко литра прясно мляко в нея. Друга възможност е да се намажете с гел от листа на алое вера. Благодарение на антисептичните си свойства содата също успокоява кожата, намалява сърбежа и действа като ексфолиант. Напълнете вана с хладка вода и сипете 1-2 чаши сода за хляб. Изчакайте содата да се разтвори и се накиснете във ваната за 20 – 35 минутки. Против изгаряне могат да се използват и етерични масла, но трябва да бъдем внимателни при прилагането им върху деца, както и когато ги използваме върху областите около очите и устата. Напълнете спрей бутилка с хладка вода и капнете няколко капки масло вътре. Можете да се накиснете във вана с хладка вода, като капнете 11 капки масло от лайка или лавандула.

 

 Антибактериалното действие на меда  

също е доказано при лекуването на кожни раздразнения. Можете да го поставите директно като компрес, а можете да го смесите с лимонов сок или с мляко. Настърганите картофи също могат да бъдат положени върху изгореното място. Подобно свойство има и какаовото масло, крем или маслото от витамин Е директно от ампулата. Студената вода и ледът пък може да използвате за охлаждане на кожата. Това е сред първите задължителни процедури при изгаряне. След прилагането й болките намаляват, а ако я направите непосредствено след изгарянето, можете да избегнете образуването на мехури. Ако настържем 2-3 големи пресни моркова на ситно, също може да ограничим последствията. Така приготвената кашичка разстелете върху марля и с нея наложете изгорените места. Дръжте лапата за около 10–15 минути, след което я подновете още два-три пъти. Хума, премесена с мед също е доста ефикасно средство. Процедурата по намазване на засегнатите области се повтаря в продължение на 2-3 дни. И все пак не трябва да забравяме да не белим изгорялата кожа и да не пукаме появилите се мехури. Трябва да избягваме употребата на соли, масла, шампоани, защото те предизвикват негативна реакция по раздразнената кожа. За избърсване ползвайте мека кърпа. Не търкайте, а само попивайте водата по тялото.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *