Търговецът Бойко Ушаков: Нося продукция от Добричко, след всички разходи за мен остават по 10 ст. на килограм…
Пазарът на грозде в Дупница отвори врати, като прекупвачи изложиха няколко сорта червено на сергиите си. На всички сергии заявиха, че цената е 1,80 лв./кг, независимо от сорта и качеството, но табелки нямаше.
В четвъртък около обяд на пазара имаше само двама клиенти от Бобов дол. Оказа се, че са братя, които се представиха като Васил и Павел. Според тях цената от 1,80 лв./кг не е висока: „В тази суша няма грозде, както минали години. Купихме по 100-200 кг за вино. Тази година узря по-рано заради горещините, дано да е с по-висока захарност. Преди години купувахме повече. Тази година ще оберем асмите в двора, купихме още малко и ще има вино поне за празниците“, заявиха братята.
Дългогодишният търговец на кооперативния пазар в Дупница Бойко Ушаков сподели пред „Струма“: „Взимам гроздето на 1,40 лв./кг и го продавам на 1,80 лв. Докарвам го от Добричко, включвам в цената парите за гориво, за маса на ден, която излиза по 2,00 лв. на кв.м по ценоразпис на общината… Гроздето стои цял ден на слънце, изпарява се и олеква, от това идват също загуби. Като сложа чертата, накрая за мен остават някакви 10 стотинки на кг печалба…
На новото място, определено за пазар на грозде, идват по-малко клиенти. Преди да ни преместят, бяхме в центъра на града. Оттам минава потокът от хора и им е по-близо. Новото място, което е на изхода на Дупница за с. Бистрица, пътят се удължава с още няколко километра, не е много удобно, но пък на кооперативния пазар сергиите бяха нагъсто, нямаше къде да се разположат машините за ронене на гроздето, а някои от клиентите искат веднага да го сложат в бурето. Нямаме избор, ще свикнем и ние, ще свикнат и клиентите да идват“, заяви Б. Ушаков.
За да смелят гроздето, търговците вземат по 5 ст. на кг. Репортер на „Струма“ се свърза с управителя на пазара в Дупница Илиан Дойчев и го попита защо търговците не поставят етикети с цените на гроздето и какъв сорт е.
„НАП е институцията, която се занимава с цените на предлаганите стоки, сложени ли са етикети, или не. Наша работа е всеки ден служителка от предприятие да събере парите за използваните маси, да издаде документ и да отчете сумата в касата. Ние не сме санкциониращ орган“, заяви шефът на пазара.
Относно еднаквата цена на гроздето и не е ли в ущърб на купувача, тъй като има и такова с по-ниско качество, Дойчев коментира, че не може да отговори от името нито на клиента, нито на купувача.
А въпреки твърденията, че търговията с грозде е към края си, той уточни: „Навсякъде се тръби, че тази година гроздоберът ще приключи по-рано заради ранното узряване от високите температури, но не е така. Пазарът на грозде в Дупница тепърва предстои. Тези дни разговарях с мъж от Сандански за качеството на гроздето, той ме увери, че при тях сега започва усилена беритба и няма никакво ранно обиране на лозята“.
Преди няколко дни обаче Васил Иванов от сдружение „ Мелнишка лоза” бе категоричен пред „Струма”, че гроздоберът на винените сортове в Сандански, Струмяни, Кресна и Петрич е приключил с месец по-рано.
ЙОРДАНКА ПОПОВА