Паметна плоча с имената на 25-има загинали от селото във войните беше открита в кюстендилското с. Радловци. Тя е изработена от Димитър Антов, общински съветник в СОС.
„Така е станало, че Кюстендилско в петте войни за 60 години от Сръбско-българската през 1885 г. и през Втората световна война е дало стотици загинали по бойните полета и нека бъдем достойни за тяхната памет”, каза в словото си директорът на Регионалния музей в Кюстендил Валенти Дебочички.
Съпредседателят на ВМРО Александър Сиди свърза събитията преди 119 години, Илинденско-Преображенското въстание, със сложния момент по българо-северномакедонските взаимоотношения днес. „Излиза, че тези имена на плочата зад мен са загивали за някакъв чужд език, за някаква чужда култура, за някакъв друг народ. Така излиза според някои хора оттатък ей тази планина, които вярват на някакви евролиберални ценности и които ни разказват, че оттатък тая планина живее някакъв друг народ. Тези хора от паметната плоча са загивали за единното ни отечество – Мизия, Тракия и Македония. Нищо по-малко. И това трябва да разказваме на децата си“, отбелязва Сиди.
По покана на Цветанка Кьосева, кмет на с. Радловци, архимандрит Исаак, архиерейски наместник на Кюстендилска духовна околия, в съслужение с протойерей Виктор Мачай, енорийски свещеник в селото, свещеник Мирослав Костов и дякон Георги Тасков извършиха кратка заупокойна служба за загиналите, а след това и водосвет за здраве и благословение на жителите и гостите на селото.
ГЕРГАНА ИВАНОВА