Бившата депутатка и физик Сн. Гроздилова призна: 6 г. след като напуснах, продължавах да сънувам случки от училището
За да се запиша в гимназията, се наложи да стана жител на разложкото село Горно Драглище, разкри адвокат Кр. Ранов от Сапарева баня
Емблематичната преподавателка по БЕЛ М. Шандарова си спомни за първите години от създаването на гимназията*
Четири поколения учители, родители, бивши и настоящи ученици отбелязаха 40-г. юбилей от създаването на Езикова гимназия „Акад. Л. Стоянов“ – Благоевград със стилно и изискано парти в МОЛ Ларго. Имайки предвид, че семейството на ЕГ е изключително голямо и за периода от основаването средно образование са завършили точно 5057 ученици, то кръгът на поканените бе ограничен до малко над 100 човека. На изключително топло посрещане и специално внимание се радваха доайените в лицето на Маргарита Шандарова, която е един от първите учители по български език и литература в училището, бившите пом. директори Румяна Стоянова /преподавала по руски и български/ и Снежана Убенова /по БЕЛ/, специалистите по математика Славина Солачка, по френски език Любов Коджабашева, Лиляна Ризова, по информатика и IT Диана Милчева…
Поканата уважиха и дългогодишната преподавателка в Югозападния университет и зам. декан на Филологическия факултет доц. Антоанета Михайлова, която е била учител по немски, колежката й – ексдиректорката на НХГ Севдана Марковска, започнала работа в ЕГ през 1986 г., бившият депутат Снежана Гроздилова, която преустановява педагогическа си работа през 2001 г. , а на нейно място като учител по физика постъпва настоящият директор на ЕГ Тинка Попова.
Родителите бяха представени от майки и бащи, чиито деца учат или са завършили училището, а самите те също са възпитаници на образователната институция. Групата на настоящите учители бе фокусирана върху педагогически специалисти /общо към 20/, които също са придобили средно образование в ЕГ, а след това са се реализирали пак там. На всички гости бяха раздадена баджове с имената, а „визитките“ на възпитаници от различни випуски бяха и със снимки от ученическите години, за да могат учителите им да ги познаят. В знак на приемственост имаше и настоящи ученици.
„За мен е не само удоволствие, но и привилегия да ви приветствам с тази среща на поколенията, която е доказателство, че Езикова гимназия „ Акад. Л. Стоянов“ има минало, настояще и бъдеще“, каза директорът Т. Попова и от името на бившите и настоящите ученици и учители се обърна към преподавателите, които са вградили мечтите и ентусиазма си, създавайки основите на Езиковата гимназия, а също така и следващото поколение пламенни и вдъхновяващи учители.
В знак на уважение и признателност думата бе дадена именно на основателите, а първа пред микрофона застана Маргарита Шандарова, започнала работа през учебната 1984/85 г., когато ЕГ е изградено като самостоятелно учебно заведение. Развълнувана, емблематичната учителка по БЕЛ призна, че годините в ЕГ са били най- смислените и съдържателните в нейния живот. В разговор с репортер на „Струма“ тя разказа и за ентусиазма и вдъхновението на първите учители, за обсъжданията как да се казва училището и защо за патрон е избран именно видният поет, хуманист и преводач Людмил Стоянов.
„Искам да пожелая на младите хора да носят в сърцата си пламъка на знанието, да имат устрема и куража да следват и осъществяват мечтите, защото човекът постига дела невъзможни и може в трайност мигът да превърне. А моето отношение към Езиковата гимназия мога да изразя само с думите на Вазов: „Любя, тача и милея!“, заключи М. Шандарова под аплодисментите на присъстващите.
За избраният път, чувството на удовлетвореност споделиха и едни от първите учители по немски език Магдалена Бекярова и Румяна Стоянова – зам. директор по 2006 г.
„ Обичам това училище, колегите, учениците, които съм учила, защото те ме подхранваха с доброта, с любов, с вдъхновение, за това, че се чувствах щастлива сред тях, че им дадох уроците по човеколюбие и, разбира се, красотата в живота. На всички пожелавам все такива срещи да имат, с добри ученици, а на младите колеги – да бъдат обичащи, добри, уважителни към учениците. Да бъдат дисциплинирани и отговорни в своята професия“, каза известната учителка по БЕЛ Снежана Убенова.
Самата тя отдава 42 години от живота си на учителската професия. 15 години работи в ПМГ, а след това 27 е ЕГ, от които 13 е зам. директор по учебната дейност и всъщност наследява на този пост Румяна Стоянова.
Учителите ветерани нямаха подготвени речи, не четяха думите си от листчета, още повече че не знаеха предварително сценария и че ще им бъде дадена думата. Те просто говориха на момента – искрено и от сърце, което направи срещата още по-вълнуваща и емоционална. Така микрофонът бе даден на Снежана Гроздилова, която иначе не искаше да се изказва, но призна, че не може да откаже на директорката.
„ За тези, които не ме познават, аз съм от втората година в Езикова гимназия и се прекланям пред тази група, която създаде това прекрасно училище“, обърна се към доайените, седящи на съседната маса, Сн. Гроздилова. А за да онагледи огромното значение на работата и училището, бившата депутатка направи емоционално признание: „Ако позволите, ще споделя един малък спомен. Когато през 2001 г. излязох от ЕГ, шест години всяка нощ аз сънувах ситуации с моите ученици. Ако това не е доказателство за „заробването“ към Езиковата гимназия, друго не знам“, заяви учителката по физика.
Не по-малко развълнувани бяха и настоящите учители, още повече че сега те се изправиха пред мнозина от собствените си учители, чиито път продължават.
Пред погледа на преподавателите си по немски език Магдалена Бекярова, Олга Георгиева… се „изяви“ Катя Балабанова, която понастоящем е учител по немски. Тя сподели, че е изключително развълнуване не само защото е учила в ЕГ, а и защото двамата й синове също са завършили училището.
„Винаги си спомням с много трепет и умиление за годините в гимназията, за моите учители. Те ми дадоха не само знания, но и ме научиха на много важни неща – уважение, толерантност…, на това, че с труд и постоянство всичко се постига. Стремя се да предам всичко това и на моите ученици“, каза К. Балабанова.
Че приема ЕГ като свой втори дом, защото е прекарала по-голяма част от живота си в училище – първо като ученик, след това като учител, а сега и като родител на гимназист, констатира преподавателката по английски език Десислава Чилева и изразявайки благодарността си към учителите, разказа за уроците не само за развитие на езиковите компетенции, но и на тези по труд, постоянство, амбиция и най- важното – на човечност.
„Няма да забравя първия учебен ден преди 8 години. Изпитвах голямо вълнение и си дадох сметка, че това не е просто „сценична треска“ и страхопочитание, защото трябваше да поема щафета от имена като г-жа Ризова, г-жа Марценкова, г-жа Нейденска, г-жа Демиревска… така че очакванията от ръководството, учениците и родители към мен със сигурност са били големи и притеснението ми беше дали ще успея да предам знанията и ценностите, на който вие, моите учители, ме научихте“, сподели учителката по френски Кирилка Пешева. Самата тя завършва ЕГ през 1995 г., който е първият випуск на демокрацията. Връщайки към спомените си от ученическите години, К. Пешева разказа как на 15 септември, прекрачвайки двора на училището, се оказало, че вместо очакваните с трепет първи часове по езика, са изпратени на двуседмична бригада да берат грозде. Това обаче било своеобразен тиймбилдинг и най-хубавите спомени всъщност започнали от първите седмици на полето.
„Имахме късмета да ни преподават учители, специализирали във Франция. Те ни учиха не само на любовта към езика, но и към страната и културата. Най- напред искам да се обърна към г-жа Демиревска. Вие ни научихте да бъде стилни. Признавам Ви, че очаквахме всеки път да видим с какъв тоалет ще ни изненадате. Г-жо Найденска, няма как да забравим часовете по френска литература и всички истории, които ни преподавахте за Франция и френската история. Сега е лесно да влезеш в час, да пуснеш клипче и да се разходиш из „Шан-з-Елизе“ или да гледаш изложба в Лувъра, но тогава Вие бяхте нашия прозорец към света и единствен източник на информация. Нашите учители ни респектираха със своето поведение и присъствие. Нямаше как да дойдеш на училище, без да си решил задачи по математика или да не си прочел урока по физика. Г-жо Гроздилова, помня още урока Ви за дифузия на газове и как влязохте в класната стая с един парфюм, за да демонстрирате“, обърна се искрено и лично към учителите си К. Пешева, а присъстващите с неприкрит интерес и аподисменти слушаха историите и признанията, пропити с много обич и уважение към учителите.
Разбира се, заради големия си брой не всички и всъщност само трима бивши ученици на ЕГ и настоящи учители в гимназията взеха думата. А иначе възпитаници на училището, продължаващи своя път и професионална реализация в образователната институция, са учителите по немски Вера Кацарска, Антония Сивикова, Йорданка Кирилова, по география д-р Владимир Караджов и Марио Мирчев, по френски език Десислава Спасова, по английски Любима Мавродиева. Представители на първия демократичен випуск /95 г./ са и преподавателят по немски Илиян Донев, утвърденият специалист по български език и литература д-р Теодора Димитрова, чиято дъщеря – Нели Димитрова, пък е отличник на випуск 2021 г.
Без да застава пред микрофона, а просто в разговор с репортер на „Струма“ за избрания път разказа и младата учителка по английски Мария Стоянова, която е и треньор на училищния отбор по реч и дебати, обиращ медалите и купите при всяко свое участие. Самата М. Стоянова е отличник на випуск 2012 г. на ЕГ. Четири години по- късно завършва също с отличие „Английска филология“ в Югозападния университет и веднага след това започва работа в Езиковата гимназия.
„Изпитвам респект към всички учители, още повече че голяма част от тях са преподавали и на самата мен. Нямах проблеми да се впиша в колектива и всъщност навлязох много бързо и лесно, защото познавам голяма част от настоящите си колеги, както и те мен, още от ученическите си години“, коментира М. Стоянова.
Думата взеха и родители, също учили в ЕГ и след това предали щафетата на своите деца.
Че Езиковата гимназия просто е диагноза, констатира главният регионален мениджър на банска ДСК Иво Андров, който е от випуск 1990 г., дъщеря му също завърши училището, а синът му в момента е ученик.
Изключително интересна история разказа адвокат Красимир Ранов от Сапарева баня. Той постъпва като ученик през 1986/87 г. и така сбъдва мечтата си да дойде в Благоевград и в ЕГ.
„Тъй като съм от друга област, се появи проблем. По това време тъкмо бяха открили Езиковата гимназия в Кюстендил, и се наложи, понеже спазвам законите, да стана жител на село Горно Драглище, община Разлог, за да се запиша в ЕГ „Акад. Л. Стоянов“, направи признание Кр. Ранов и обясни защо и дъщеря му е избрала ЕГ – Благоевград.
Кулминацията в честванията на 40 г. ще бъде на 26 април /петък/, когато ще се състои и концерт-спектакъл в зала „Яворов“.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА