Панаирът „Торици” в санданското с. Склаве събра търговци на агнета, кокошки, чесън…, кюстендилските череши за 9 лв. не будеха интерес

Традиционният панаир „Торици“ в санданското с. Склаве и тази година събра около 150 търговци от Сандански и съседните общини Петрич, Кресна, Струмяни, Благоевград, Гоце Делчев, Перник, Кюстендил, от Пловдив и други градове. Търговците изложиха на продан стоката си, която бе разнородна – овце, по-малко бяха козите, яретата, няколко коня… Повечето предлагаха кокошки, малки пилета, гълъби, зайци, котки… От другата страна бяха сергиите, наредени със зеленчуци, плодове, текстилни изделия, детски играчки и аксесоари, килими, пътеки, одеяла, а в края бяха разположени топла скара с печени пилета на жар, кебапчета, кюфтета… Няколко сергии предлагаха понички и палачинки, на които цената бе сравнително висока. Палачинка с шоколад се продаваше на цена от 10 лв., кутия с понички до 12 бройки – 7 лв., над 16 бройки – 10 лева.

В сравнение с миналата година сега търговците на животни бяха по-малко, както и тези, които предлагаха плодове и зеленчуци. Само на едно място се предлагаха кюстендилски череши за 9.00 лв. килограма, но цената за посетителите бе висока и не купуваха.

Още на входа на търговската улица вляво бе заградено стадо с овце и агнета. По-слабо бе търсенето им във втория ден на панаира. Килограм живо тегло се продаваше на цена от 10 лв., като се намаляваше, ако бройката е над 10.

В рамките на час и половина бяха продадени пет агнета на цена от 250 лв., а Любен Николов от Петрич заяви: „Продадох няколко агнета, но ще се наложи да върна стадото, защото интересът е слаб”.

Съседът до него Стоян Илиев продаваше кози и ярета. Той сподели, че за два дни е продал 6 ярета. „Цената на килограм е 10 лв. живо тегло. Ще ги гледам, и на празниците, ако има купувачи, ще продавам. На една сергия се предлагаха стоки от 1 до 50 лева. От чистачка за мерцедес на цена от 1.00 лв. до фар за 50 лева.

Търговецът Светлин за поредна година продава уникални декоративни породи пилета, кокошки, които се купуват, за да красят дворовете на стопаните, а не да се отглеждат за яйца или месо. Една жена си купи петел на цена от 30 лева, каза, че ще го отглежда в двора си. 

И тази година най-търсени бяха кокошките носачки и малки пилета. Те се търгуваха на бройка по 17, 19 и 20 лева за носачка, а  пиленца на две седмица се продаваха по 2.00 лв. Продаваха се и звънци, и хлопки за животни, като сред най-търсените бяха за крави, а цената и бе 40 лв., а за овцете и козите по 30 лева. 

Няколко бяха сергиите, предлагащи традиционния чесън. Легенди се разказват, че всеки дошъл на панаира в с. Склаве си купува поне по една везеница чесън. В сравнение с миналата година цената е скочила с два лева, везеници с десет глави, по-малки, се продаваха на  6 лв., средните на 8, 10 лв., а най-големите – на цена от 14 лв. Тази година конкуренцията отново между чесъна, добит от с. Кулата, с. Марикостиново и от санданското с. Левуново. 

Купуваха се и зеленчуци – домати, краставици и пипер. Килограм розов домат можеше да се намери на цена от 2.00 лв. до 3.00 лв., краставиците – от 1.50 лв. до 2.00 лв. Чушките се продаваха за 3.50 лв./кг. 

По-слабо бе търсенето и предлагането на традиционните сладки – пури, целувки, сусамки, вафли и захарен памук на пръчка. Целувките се продаваха по 5.00 лв., толкова бяха и печеният сусам и захаросаната ябълка. Локумените вафли също бяха скочили и се продаваха на 6.00 лв. Слабо бе и посещението на топлата скара и студената бира. Печеното пиле на жар тази година бе 20 лв., кебапче и кюфте по 2.00 лв., а пържените картофи – 6.00 лв. порцията. 
ЛИДИЯ МАНЕВА 



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *