Парадокс! В най-голямата секция в Европа, тази в благоевградското село Бело поле за 5 часа пред урната застанаха 50 човека от общо 9978 имащи право на глас

Истински парадокс граничещ с абсурд – така с две думи може да се опише изборната ситуация в благоевградското село Бело поле. Там право на глас имат рекордните 9978 човека. И макар да няма точна статистика колко от тях са с двойно гражданство, то за никого не е тайна, че местните избиратели са към 600, а останалите са македонци.

Фрапиращ е и фактът, че за изборите през ноември 2021 г регистрираните гласопадаватели са били 8235 или за една година броят им се е увеличил с 1743 човека.

Пардоксът се състои и в това, че при толкова много избиратели макар и на хартия, би трябвало да има значително повече секции, а в селото има само една и една машина. В същото време обаче от комисията мъкнат тежките чували с хартиени бюлетини, качват ги до втория етаж на кметството, където е секцията и после ги товарят и ги връщат обратно в РИК.

„Според законодателство в една секция трябва да има 800 избиратели, значи тук в Бело поле, на фона на имащите право на глас  трябва да се разкрият над 10 секции. Тя обаче е една, с една машина, но пък имаме бюлетини за всички „ коментира председателят на СИК Антон Ефтимов. Член на комисията се пошегува , че белополската секция всъщност е най- голямата на Балканския полуостров, при което други го поправиха, че толкова много избиратели на едно място няма никъде в Европа, а може би и в света.

Местни жители пък се питаха какво ли ще се случи ако изведнъж се изсипят рейсове с македонци и изчислиха че ако гласуват всички, то за да се вместят в изборния ден се пада по 8 секунди на човек за минаване през урната. Разбира се това е само в сферата на хипотезите, тъй като досега избирателите с двойно гражданство не са упражнявали правото си на глас.

„ През годините е имало случаи да дойдат най- много по един, двама мекедонци и то такива, дето са имали работа до тук. Но никой не се е вдигна специално, за да гласува” категорични са хората.

А иначе обстановката в секцията бе спокойна. До обяд или 5 часа след отварянето бяха гласували общо 50 човека. По този повод от комисията констатираха, че на миналите избори този брой е достигнат към 10 и 30 часа , а сега и по обяд няма толкова. Обичайно в селото вота си упражняват към 300-350 човека или на фона на настоящия брой на избирателите „оптималната активност” би достигнала 3%.

Извън шегите и закачките на местните зевзеци обаче съществуват и редица сериозни проблеми. Наред с разхищението на сериозния финансов ресурс за отпечаването и обезпечаването с толкова много хартиени бюлетини, ангажираните с провеждането на изборите в селото от години настояват и списъците да бъдат разделени на две. В единия да са местните хора – тоест реално гласуващите, а в други да са македонците, които така или иначе ги няма. От общината обаче нееднократно пояснявали, че това е много трудно да се реализира, изисквало се време, а и процедурата била сложна. Така обемистият списък , който за настоящите избори е от рекордните 185 страници продължава да затруднява комисията и двама души са ангажирани да разгръщат листовете и да търсят конкретния гласоподавател.

„И кое му е толкова трудно да ги разделят на две? В единия просто ще бъдат избирателите с по две имена. Този списък също ще бъде при нас и ако някой дойде да гласува, ще направи това. Въпросът е , че с подобно прецизиране ще се облекчи работата и списъкът няма да е дълъг от кметството до прелеза. Ето например има стотици Георгевци, Георги, Гюргевци… губим  време в търсене на имената”, коментираха от комисията.

Хората недоумяваха и как така е целесъобразно да имат огромно количество с бюлетини, а в същото време избирателният списък да е километричен и да не може да се раздели на две.

Освен с избирателните неразбории голями брой на хората в двойно гражданство е проблем за местните, тъй като удря по джоба им. С прирастът  на населението, макар и фиктивно, се вдига категорията на съотвеното населено място или белополци плащат повече за такса смет, данък сграда…

Подобен проблем имаше преди години и в съседното село Рилци. С идването на новият кмет Крум Крумов хората се активизираха, направиха подписка и след намесата на прокурата започна процес на дерегистрация. В пикови моменти в селото имаше по 4000-5000 избиратели ,а сега техния брой е сведен до 1159. От тях до обяд гласуваха към 140 човека или колкото на миналите избори. За разлика от Бело поле, което очевидно продължава да се разраства, в Рилци тече обратния процес по отношение на жителите с двойно гражданство. Впечатление направи и че кмета Крум Крумов бе пред секцията, лично „ посрещаше” , разговаряше с хората.

Спокойна бе обстановката и в съседното село Бучино. Там право на глас имат 142 човека, от който 100  са македонци. Заради малкия брой на избирателите в секцията няма машина и е само с хартиени бюлетни.

„Активността е както и на предишни избори. До момента / б.р. към 13 часа вчера/ са гласували 26 човека. Очакваме до приключването гласувалите, като в това число слагаме и себе си да станат към 40” прогнозираха от комисията. По отношение на македонците хора коментираха, че техния брой от години не се променял.

„ Не намаляват, но поне не се и увеличава и все са си към 100” споделиха жители на Бучино.

Станислава Далева

loading...


Подобни новини

1 Коментар

  1. Донт системата

    Не на местно ниво! Държавата трябва да направи следното, за да се премахне тази измама: 1. На страницата на МВнР да се постави списък на всички пълнолетни с двойно гражданство, може и по държави, за да се видят макетата от всички. 2. Ако при преброяванията не се пишат българи, да им се отнема автоматично БГ гражданството и паспорта. 3. При избори, участието в които и сега е задължително, ако не гласуват (изключение – по уважителни причини) примерно 2 пъти, също отнемане на гражданството и дерегистрация! Само тогава ще се види истинската картинка и реалния брой избиратели и ще се намят далаверите!

    Отговори

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *