ПАРАДОКС! Комисията по образование към ОбС – Благоевград прие новата система за 1 клас, преди да е изтекъл срокът за общественото обсъждане

Председателят В. Павлова гласува „въздържал се”, директорът на 7 СУ Л. Стоянова се обяви за актуализиране списъка на средищните училища

Комисията по образование и култура към ОбС – Благоевград даде зелена светлина на предложената от кмета М. Байкушев нова система за прием в 1 клас. Както „Струма” писа, от общинската администрация изработиха проект на нови правила за прием на първокласници, като идеята е самият процес да се осъществява по електронен път. За целта бе създадено и изцяло ново райониране, като по този начин се определят прилежащите територии на училището, в унисон с водещия критерий – местоживеене и близост до съответната образователна институция. Проведоха се и няколко срещи с директорите на училищата, реализиращи прием. Впоследствие системата бе качена за обществено обсъждане. Парадоксът в случая е, че срокът за подаване на становища и предложения е до 15.12., и тъй като това е неделя, влиза и понеделник /16.12./. Въпреки това обаче важният  проект на документ бе гласуван и приет от комисията в сряда – 12 декември. Заседанието, на което присъстваха директори на училища, кметът М. Байкушев, ресорният зам. кмет Боряна Шалявска… започна с обсъждане на точки, като отдаване на физкултурни салони на училища под наем, таксите, данъците…

Дългият дневен ред изненада школските шефове и един час след началото на заседанието думата поиска директорът на 7 СУ д-р Лилия Стоянова.

„Много се извинявам, но ние сме дошли по конкретна точка и тя е свързана със системата за прием в 1 клас. Може ли да разгледате точно това и след това да продължите, или да насрочите нова дата само по тази точка и ние ще дойдем“, обърна се към комисията д-р Стоянова.

„Предлагам наистина да преминем към тази точка, защото хората са си отделили от времето, а и все пак това са директори на училища, трябва да им отдадем нужното уважение“, каза един от членовете на комисията Мартин Хърсовски.

Така дневният ред бе променен и започна обсъждането.

Председателят на комисията Василиса Павлова коментира, че все още не е приключил срокът за обсъждане, но тъй като има по-ранно провеждане на постоянните комисии, в момента можели да изкажат становищата. Във връзка с проекта на системата са постъпили три становища – едно от колектива на СУИЧЕ, другото е на Димитър Георгиев, който не присъства в залата, но предположенията са, че е родител на бъдещ първокласник. Третото становище е от самата В. Павлова. Думата бе дадена на присъстващите образователни специалисти, като първа пред микрофона застана д-р Л. Стоянова.

„На първо място искам да приемете нашето присъствие като опит да облекчим предстоящите стъпки при приема. Нашето училище ще бъде едно от най- щастливите, ако този прием премине в ръцете на общината, тъй като това никак не е лесно, и оттук нататък ви предстоят доста сериозни срещи с родители, с хора, които ще имат претенции“, започна директорът на 7 СУ и засегна темата за средищните училища. „Важно е да се отбележи, че за да има статут на средищна, дадената образователна институция трябва да приема/обучава деца от населени места в общината, където са закрити училищата. Именно за тези дейности училището получава допълнително средства за хранене, транспорт, за учители ЦДО… Съответно, ако няма такива ученици, то и статутът му трябва да бъде отнет.

Многократно при всички наши срещи аз съм настоявала и съм на мнение, че за да има балансиран прием, децата от тези населени места трябва да бъдат разпределени равномерно“, заяви д-р Стоянова и предложи от общината да разгледат списъка със средищни училища и да разпределят пътуващите деца пропорционално, така че да има навсякъде и да няма струпване в 7 СУ. Като член на комисията и участник в работната група по изготвянето на системата В. Алексиева коментира, че на територията на общината няма училището, което да е средищно и да не отговаря на условията за такъв статут. В Благоевград средищни са 6 училища – 7 СУ, 9 ОУ, 11 ОУ, 4 ОУ, 3 ОУ, СУ „ Иван Вазов“.  

Що се касае до така важната тема за районирането, общинският съветник Д. Урдев изрази мнение, че това ще бъде променено още догодина. Причините, според него, ще са раждаемостта и базата на училищата.

„Тази система трябва да се въведе, дори и с определени несъвършенства и напрежение между родителите след това. Ние не може да предвидим всичко, няма как да измислим съвършена система. Ще се намери решение на всички въпроси“, заяви Д. Урдев.

Друг от членовете на комисията – А. Сивикова, зададе въпрос защо някои улици ги има в районите на 4-5 училища, а други са само в един списък /прилежащ район/. Отговорът бе, че някои от училищата са със споделени райони, но всички улици ще бъдат проверени, за да се избегнат технически грешки.  

В дебата се включиха и директорите на 5 СУ Мария Котева, на 2 ОУ Милена Ковачева, на СУИЧЕ Светлин Абаджиев. Той разясни, че причината за подаването на становището са две основни притеснения. Едното е, че училището се намира в район с много административни сгради – пазарът, бившият МУЦ. кв. „Вароша”… Това, както посочи директорът, е било взето под внимание и прецизирано от общинската администрация.

„Второто ни притеснение бе дали при една електронизация СУИЧЕ  евентуално няма да последва съдбата на бившето 1 ОУ. В смисъл – да не стане сегрегирано училилище. Получихме уверение от г-жа Шалявка, че това няма да се случи, но ние все пак ще сме нащрек“, каза Св. Абаджиев.

Последва и питане от Д. Урдев, който поиска да разбере малко повече информация какво ще представлява самата система, още повече че към мотивите е посочено, че внедряването на електронния прием ще струва еднократно по 1740 лв. на училище и след това по 1176 лв. на училище за абонамента поддръжка на година.

„Направихме проучване сред други общини какви електронни продукти се ползват и успяхме да открием информационно обслужване, ползвано в момента от 9 общини. Например в община Русе се ползва от 9 години изключително успешно, с много ясно разработени алгоритми. Програмният продукт осигурява целия процес, включително и автоматична проверка на адресите на подалите заявления за 1 клас. Тоест, и там няма да се налага някаква човешка намеса, а също така ще се изчистят предизвикателствата с районирането. Цените са конкретни, защото са разработени за конкретна услуга. Това няма да бъде ангажимент на училищата на този етап, впоследствие ще видим, могат да ни подкрепят“, разясни Б. Шалявска и допълни, че първоначалната цена е за внедряване, интегриране на системата, обучение. Другата сума от 1176 лв. е за поддръжка.

Част от становището си представи и председателят на комисията В. Павлова, която коментира и конкретни текстове и алинеи. А иначе цялото й становище е изпратено до членовете на комисията и входирано в общината.

„В предложението към проекта за системата се откриват грешки, които са недопустими за община Благоевград, което подронва и авторитета на кмета. След неуспешното прилагане на алгоритъма Copy-paste от текстове в наредбата ми и текстове с други предложения за ОбС се получават много несвързани текстове и трябва да се обърне внимание на общинска администрация да чете с разбиране и да проверява това, което Ви се предлага за подпис пред институциите, в частност пред ОбС /в общината има и юристи!“, се казва в становището и се цитират конкретни текстове. В. Павлова предлага и като допълнителни критерии да се въведат деца близнаци, дете с един неизвестен родител, осиновено дете, като те да получават допълнително по три точки. Също така в системата да бъде посочено, че по-ранната дата на подаване на заявление не дава предимство при класирането. По-ранната регистрация не е критерий за класиране.

В крайна сметка след обсъждания и дебати проектът на системата бе подложен на гласуване.

„Според мен не е редно, докато тече срокът на общественото обсъждане, ние да провеждаме комисии, още повече, че в този срок могат да постъпят предложения, някои от които да са наистина добри и ние да не им обърнем внимание. Неслучайно комисиите продължават по толкова време. Именно тук се върши основната работа. На сесия на Общинския съвет няма време да се отдели толкова време на всяка точка. Всеки път апелирам да се спазват тези срокове“, каза Д. Урдев, който иначе гласува „за“.

В. Павлова пък заяви, че ще гласува „въздържал се”, защото не знае какъв ще бъде крайният вариант на тази система, чийто срок за обществено обсъждане все още не е изтекъл, а и общинската администрация не се е запознала с нейното становище в обмен от 8 страници

С 6 гласа „ за“ и един „ въздържал се“ проектът  бе приет и предстои да бъде внесен  на сесията на ОбС, където също трябва да бъде гласуван и да получи одобрение, за да бъде утвърдена новата система.

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА    

loading...


Коментар с Facebook

Подобни новини

1 Коментар

  1. Кокошин Пуйков

    Изводът от всичко е, че общественото обсъждане няма никакво значение при вземане на решенията, това е една “пунта Мара“, парлама, имитираща гражданско общество и възможност на климактерни старици като “д-р“ ЛилитУ да си чешат егото!

    Отговори

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *