Параклис с името „Вход Господен в Йерусалим“ краси курортната зона на Предел. Той е изграден със средства на благоевградския екссъдия и настоящ прокурор във ВКП Явор Гебов с идеята хората на Предела да бъдат по-добри, щастливи, да се срещат по хубави поводи, да почитат християнските празници. Така обяснява смисъла на богоугодното дело управителката на почивна станция Цвета Величкова, която е дала дума на прокурора да полива цветята в параклиса и всеки ден ходи дотам с шишета с вода.
До него се стига по стария път, наблизо е вилата на големия композитор, певец и музикант Димитър Янев. Параклисът под вилата на Явор Гебов е на кьоше, за да се вижда от всички страни. Заграден е с ограда, но вратата е отворена и всеки, който има духовна потребност, може да влезе и да си запали свещичка. На паметната плоча е изписано, че параклисът „Вход Господен в Йерусалим“, когато се празнува Цветница, е в памет на отец Георги Гебов, един от първите свещеници в новопостроената през 1835 г. църква „Св. Троица“ в село Извор, Босилеградско. Зографът е изписал имената на ктиторите.
„Трудно му беше на Явор Гебов да направи параклиса, но успя. Доставиха го от Гърция, майстори го монтираха, постави се камбана, направи се ограда. Иконите бяха изрисувани от един прекрасен художник – Христо Попкостадинов от с. Баня. Има икони на Богородица, на Исус Христос, на Св.св. Кирил и Методий. Много съм щастлива, че има икона на Св. Троица. Параклисчето ни е кокетно. Сред дарителите е и един кмет на родопското село Смолево, мюсюлманин, който помогна за изрисуването на иконата на Св. Георги. Ние не се делим на християни, мюсюлмани, българи, помаци – уважаваме се и се разбираме“, добавя Цвета, която иначе живее в с. Крупник, община Симитли.
С гордост започва да изрежда параклисите в нейното село – „Св. Троица”, „Св. Иван Рилски”, „Св. Георги”, и църквата „Св. Архангел Михаил”, която е с уникална архитектура, тъй като едновременно е куполна, кръстокуполна и корабна. Изрисувана е от Панталей Сеферов, който е използвал жълтъци от яйца, разказва Цвета.
От 33 години животът й минава в станцията на Предел, в която е била управител, докато е била собственост на мината, а и сега, след като е закупена от частна фирма. „Лошото е, че покрай този Ковид посетителите намаляха. Хората обедняха, нямат пари за почивка. Сега имам две-три семейства, а никога не съм била без хора”, казва Цвета. Тя не унива, а търси смисъл и радост в малките неща. Грижи се за прекрасната градина с цветя в двора на станцията, за цветната градина в параклиса… неслучайно носи името Цвета. Старае се да сплотява общността на Предел с различни събития.
Последното е на Преображение Господне, когато се състоя тържественото откриване на цветното арт мостче, сковано и изрисувано от режисьора доц. Златко Павлов, когото тук наричат с умилителното Дядко Златко. Откривателите и първите преминали по моста бяха почерпени с опияняващ коктейл и кейк с тиква, приготвени от Цвета. Тя е „душата и смолата“ на „пределци”, а сутрешното кафе, приготвено от нея, се е превърнало в ритуал.
Под станцията се намира къмпингът на Трайчо Кокалков, чийто род е от благоевградското село Лешко. В къмпинга има стари заводски бунгала от времето на соца, но днешните къмпингари предпочитат кемпери, каравани и палатки, които са опънали като на бивак.
„Това е може би единственият къмпинг от Петрич до София. По време на мотосъбора се напълни с хора, а и нашата станция също живна”, добавя Цвета.
Срещу къмпинга е бившата почивна база на ДАП. Сега там има няколко нови жълти бунгала и едно зелено. На табелата, която е поставена на заградения имот, пише „Киог“. Това е фирмата на благоевградчанина Кирил Златков, който се занимава с бизнес с автомобили и сега ще инвестира в изграждане на почивна база.
„Правя 5 нови бунгала, в които да почиват моите 130 служители във фирмата”, заяви за „Струма” бизнесменът Кирил Златков.
Надолу по пътя се виждат останки от счупените бунгала на бившия винзавод в Благоевград. Според мълвата бунгалата били закупени от свиленградски митничар, който починал. Затова сега мястото е изоставено, бунгалата са разкостени и каквото е могло да се вземе, е отмъкнато от цигани.
Призрачна изглежда и почивната база на община Благоевград, която не приема летовници от близо 8 години. Последната инвестиция е подмяната на покрива, която бе направена миналото лято от кмета Румен Томов. Заради прокапалия покрив стаите са необитаеми и плачат за ремонт. А в недалечното минало тук са почивали всяко лято по 40 общински служители на смяна. Храната, доставяна от общинския патронаж, е била на народни цени – по 5 лв. Сега в базата е само управителят Веско, а компания му правят двете големи кучета пазачи.
„Не е като едно време. Тогава имаше хора. А сега кой да дойде? Как ще привлечеш едно младо семейство? Какви развлечения се предлагат за децата на Предела?”, пита управителят на станцията.
Той не остава без работа. Последното, което е измайсторил, е нов дървен навес. Има усет и към природните скулптури, събрал е цяла колекция от дървета с причудливи форми, които е лакирал.
На 2 минути път от почивната база се намира и новопостроеното цветно мостче на Дядко Златко, до което е оставен минибар за туристите.
На около 1 км по-нагоре са почивните станции на Енергото, „Сортови семена”, ОД на МВР – Благоевград. Стаи във ведомствените станции трудно се намират, особено в почивните дни, когато най-доброто спасение от горещините е планината. А Предел е между две планини – Рила и Пирин, където чистият въздух, боровата гора и спокойствието са безспорно предимство.
Кусурът, който боде очите на летовниците, е разбитият и осеян с дупки път в курортната местност. Камионите с трупи на фирмите, които секат дървен материал, също допринасят за това. Трупчийските коли вдигат и голям прахоляк, което е недопустимо в курортна зона. Виладжиите не помнят откога не е правен ремонт на пътя. Според някои последният е бил преди половин век, по времето на соца, когато пределските поляни са огласяни от песните на фестивала „Пирин пее“. Затова е крайно наложително да се заделят средства за рехабилитация на пътя, за да не си трошат колите летовниците, които са избрали Предел за отдих и почивка.
БЕТИНА АПОСТОЛОВА
Почивната станция на община Благоевград
Новите бунгала на Кирил Златков
Домакинът на станцията събира причудливи природни форми
Управителката на станцията Цвета Величкова
Къмпинг на Трайчо Кокалков
Там ли Ася Гебова се изповядва, след като предаде Р. Томов на Камбитов? Дано е взела повече пари за това си деяние! Нещастници!