Парламентът казва последната си дума за актуализацията на бюджета

Актуализацията на държавния бюджет влиза за второто и финално четене в пленарната зала на 47-ото Народно събрание, пише offnews.bg.

След две поредни извънредни заседания на парламентарната комисия по бюджет и финанси, продължили повече от 15 часа, след спорове, размяна на обвинения и практическо прекрояване на бюджетната рамка днес народните представители ще гласуват и съвсем нови предложения.

Остава спорен въпросът дали ще се увеличава акцизът на цигарите и тютюневите изделия, както и дали ще има компенсации за бизнеса за високите цени на тока. Причината за тази неяснота в последния момент са споровете в комисия, поради които депутатите така и не се обединиха около общо решение.

Сагата около актуализацията

Още преди Министерският съвет да приеме актуализацията на бюджета на редовното си заседание преди няколко седмици, трите проектозакона – за бюджетите на ДОО, НЗОК и държавния бюджет – бяха разпределени по комисии и се очакваше те да бъдат приети за около две седмици. Парите за пътища на МРРБ обаче скараха ИТН и „Продължаваме промяната“ и министрите на Слави Трифонов напуснаха заседанието на МС. Няколко часа по-късно лидерът на „Има такъв народ“ обяви, че те напускат управлението. Стана ясно още, че партията ще подкрепи само социалните мерки в проекта за актуализация.

Големият бюджет се превърна в „жертва“ на разкола в коалицията. Повечето комисии или не събираха кворум, или отхвърляха текстовете. Това се случи и на 9 юни в парламентарната комисия по бюджет и финанси.

Преди две седмици актуализацията на бюджета все пак мина на първо четене в пленарната зала след 5-часов дебат, протест и остраняване на председателя на НС Никола Минчев. 

Малките бюджети очаквано минаха на първо и второ четене в зала – те бяха приети почти без спорове и в парламентарните комисии. От ИТН пък обявиха, че ще подкрепят само социалната част на бюджета и действително гласуваха „за“. Против бяха от ГЕРБ-СДС, ДПС и „Възраждане“. По-късно ИТН обявиха, че ще искат да се приеме „бюджет на парче“. 

Управляващите се надяваха актуализацията да бъде приета до 27 юни, за да могат от 1 юли да влязат в сила антикризисните мерки. Заради отстраняването на Никола Минчев и последвалия успешен вот на недоверие обаче бюджетът остана на заден план. Очаква се тази седмица актуализацията окончателно да стане факт – миналия петък бюджетната комисия прие малките бюджети – на ДОО и НЗОК, а вчера те минаха и в зала. Големият бюджет пък бе приет от ресорната комисия вчера късно вечерта. 



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *