Партията на Слави пробва да регистрира 186 застъпници за изборите в Благоевград, РИК отряза 8, оказаха се със сбъркано ЕГН

186 застъпници за предстоящите парламентарни избори опита да регистрира в Районната избирателна комисия на Благоевград партията на Слави Трифонов, но РИК отказа да направи регистрация на 8 от тях, след като проверка показа, че има разминаване между подадените от тях ЕГН-та и тези, с които фигурират в единната информационна система на ГРАО.

Огромният брой застъпници, на които партията на С. Трифонов трябва да плати, за да защитават интересите й в изборния ден, всъщност е 1/3 от максимално позволения й за Благоевградска област брой от 545 застъпници – по 1 за всяка изборна секция. Само за тях при тарифите от последните парламентарни избори, които бяха между 30 и 50 лв. на човек, младата политическа партия ще трябва да даде между 5000 и 10 000 лв. Явно хората на Трифонов са преценили, че разходът си заслужава, защото партията няма членове в секционните комисии и ще разчитат само на застъпниците и наблюдателите.

„БСП за България” се възползва от възможността да прати застъпници на изборите значително по-скромно – тя подаде списък с 43-ма кандидати за поста, от които обаче отпадна един, тъй като името му бе засечено и в списъка на членовете на една от секционните комисии в Благоевград.

Очакванията са, че до края на тази седмица списъци със застъпници ще подадат и по-големите от останалите 28 партии и коалиции, които ще участват във вота. Успоредно с това всяка от тях може да подава и списък с наблюдатели на изборния процес.

Разликата между застъпник и наблюдател е, че застъпникът може да прави предизборна агитация и да представлява интересите на кандидат-депутатите пред избирателните комисии, държавните и местните органи и обществените организации, докато наблюдателят може само да присъства в изборното помещение от отварянето му до края на изборния ден и да се жали в партийната централа, ако нещо му се стори нередно. По тази причина тарифите на наблюдателите през 2017 г. бяха по-малки – по 20-30 лв. на човек.

Междувременно РИК – Благоевград реши да проведе обучението на членовете на секционните комисии от петък до неделя, като по нареждане на ЦИК тази година то ще е онлайн. Не е ясно чрез каква платформа ще стане това, защото от София още не са дали указания, но това означава, че по-възрастните членове на СИК, които в региона са преобладаващата група, ще си останат необучени поради липса на компютри и умение за работа с тях. Секретарят на община Разлог вече е декларирал, че ангажираните с изборния процес в общината по никакъв начин няма да се справят с онлайн обучението, най-сложната част от което е попълването на финалния протокол и броенето на преференциите.

Опасенията са, че наложеното заради пандемията неприсъствено обучение и сложността на предстоящия вот ще доведат до рекорден брой сгрешени протоколи и дълги опашки от чакащи пред РИК за предаването им.

Аналогично е положението и с обучението за работа с машините за гласуване, което трябваше да бъде направено от правно-информационната система Сиела. То също ще е онлайн. Фирмата вече качи на страницата на РИК 4 линка, съдържащи информация за това как се борави с уредите за гласуване, но единият от тях е с обем 77 машинописни страници и е малко вероятно някой да тръгне да го чете, така че и откъм машините се очаква сериозно забавяне на процеса на гласуване и много грешки в протоколите.

ВАНЯ СИМЕОНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *