Заместник-председателят на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в Кюстендилска област д-р Силвия Стефанова: Случилото се е абсолютно логично следствие от безотговорността на държавата и НЗОК в сферата на този вид помощ Кметът Първан Дангов: Въпросът опира и до морално-етична гледна точка, личните лекари получават немалко пари от здравните осигуровки на всеки един от нас като пациенти, общината е готова да дофинансира тази дейност
Вече повече от един месец дупничани са принудени да пътуват до Благоевград за неотложна помощ в тъмните часове на денонощието и през почивните дни. Причината е, че доскоро действащият неотложен кабинет в Дупница, който работеше в рамките на частната болница в града, вече не работи. От там в началото на декември поясниха, че са били принудени да го затворят поради липсата на лекари, които да дават дежурства в него. По закон кабинетът сключва договор с джипитата от града, които заплащат по 27 стотинки на месец за всеки пациент от своята листа. Така хората могат да използват услугите на кабинета през нощта и в дните, в които техните лични лекари почиват. От началото на последния месец от миналата година обаче всички договори с личните лекари в Дупница са прекратени. Така масово дупнишките джипита са сключили договор с благоевградския неотложен кабинет, където ще плашат с 33 стотинки повече, или 0,60 лв. за всеки свой пациент.
Репортер на „Струма“ установи, че на вратите на някои от кабинетите на личните лекари в Дупница, намиращи се в поликлиниката, са окачени табели, които указват къде се приемат пациентите след 20 часа в работните дни, както и през почивните и празничните дни.
„Внимание! За преглед на здравноосигурени лица след 20:00 ч. в работни дни и от 00:00 ч. до 24:00 ч. през почивни и празнични дни пациентите ще се приемат в Благоевград, улица „Славянска“ №60, бивша поликлиника (до болница ПУЛС), к-т 236 – неотложен кабинет“, пише на информационните табели.
Всичко това поражда недоволство у дупнишките пациенти, които трябва в тъмната част на денонощието и през уикендите да отделят време и средства, за да отидат до Благоевград.
„Нормално ли е в град като Дупница, който все пак не е от най-малките, да няма подобен кабинет“ Колко ще струва на един дупничанин да отиде до Благоевград, за да получи медицинска помощ там“ А ако е някакъв здравен проблем, при който се налага по-бърза реакция“ Възмутена съм от случващото се. Увеличиха ни тока и водата, както и данъците… Хлябът поскъпна, цените на други продукти също скачат. Не стига всичко това, а ни се налага да даваме пари за пътуване до Благоевград… Отделно от това аз съм възрастна жена, не мога и да шофирам. И какво“ Ще трябва да карам някой съсед по нощите да ме кара на 40 километра разстояние ли““, коментира пред репортер на „Струма“ Ваня Димитрова, която чакаше за преглед в един от коридорите на поликлиниката в Дупница.
Мнението й бе споделено и от други пациенти, които чуха нашия разговор и призоваха за по-бързото решение на проблема. Други пък прибягват до Спешната помощ в града, затруднявайки работещите там парамедици, които някак трябва да разпределят времето си между меренето на кръвно налягане и обслужването на тежка катастрофа например“
Припомняме, че на сесията на Общинския съвет в Дупница през декември стана ясно, че от общинската болница са стартирали процедура по откриване на неотложен кабинет към медицинския център там.
Тогава кметът Първан Дангов обяви, че е получил писмо от управителя на МБАЛ „Св. Иван Рилски“ ЕООД д-р Стефан Николов, а след това го прочете в залата. В него шефът на лечебното заведение уверява, че към момента вече е в ход процедура по откриването на неотложно звено и то ще работи към Медицинския център на болницата, чийто управител е д-р Любомир Таушански. Последният е подал заявление на 25 ноември, като след това е извършен и паричен превод за стартиране на процедурата. Малко по-късно в общинската болница са получили писма от Министерство на здравеопазването и Медицински надзор, които са изискали още документи.
„Върви кореспонденция между РЗИ и Медицински надзор. Процедурата изисква технологично време“, завършва отговора си д-р Стефан Николов.
Първан Дангов изрично подчерта, че е поискал от управителя да присъства на сесията през декември, за да обясни пред общинските съветници и гражданите какво точно се случва. Рентгенологът обаче е отклонил поканата, поради служебна ангажираност.
Репортер на „Струма“ потърси вчера за коментар д-р Силвия Стефанова, която е заместник-председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в Кюстендилска област.
Според нея това, което се случи с неотложния кабинет, е абсолютно логично следствие от безотговорността на държавата и Националната здравноосигурителна каса в сферата на този вид помощ.
Относно това защо има разлика в заплащането за пациент, което джпитата ще трябва да правят, д-р Стефанова обясни: „Всеки месец Здравната каса плаща толкова на нас за оказване на неотложна помощ. Така че ние имаме възможност или сами да правим тази неотложност, или да дадем тези средства на някого другиго. В случая става дума за някой, който е направил неотложен кабинет. Само че ако Здравната каса като монополист, може да каже „Аз ще ви плащам 27 стотинки“, то частната структура, каквато се явява неотложният кабинет, може да определи цена, каквато й е изгодно. Тук вече става дума за договаряне между две лечебни заведения. Така че в пълното си право благоевградският център е предложил цена и очевидно моите колеги са я приели. И така всеки месец джипитата ще доплащат от собствените си доходи около 40 стотинки, за да могат техните пациенти да ползват медицинска помощ, като пътуват 40 километра“.
На нашия въпрос защо в крайна сметка се стигна до това положение, джипито отговори:
„Стигна се дотук, защото единственият действащ неотложен кабинет в Дупница вече не можеше да издържа финансово. Самата болница, която поддържаше неотложния кабинет, не посмя да поиска от партньорите си цената, която я поиска благоевградската болница. Ако те бяха направили това, ние щяхме да приемем. Честно казано, ако на мен ми бяха оферирали 60 стотинки за Дупница, аз щях да се съглася. Но те не го направиха. Затвориха центъра и така градът остана без неотложна помощ. Това, което Здравната каса дава като сума, е абсолютно недостатъчно за издръжката на неотложно звено и това е проблемът. Явно от болницата се изтощиха през годините, защото това е огромен негатив. По този начин предпочетоха да вършат основната си дейност, т.е. болницата да си функционира, без да се натоварва с тази социална функция, която няколко години осъществяваха. Защото това си беше на 100% социална функция, а те не са длъжни да го правят. Стигна се до това положение заради недоброто отношение на общността като цяло към този вид дейност и прекаляването във всяко едно отношение. Не знам какво се случва с колегите от Спешна помощ, но предполагам, че в момента се намират в ада“.
По думите й общината няма механизъм, по който да задължи дупнишките джипита да изберат един от двама партньори.
„В годините се случваше така, че пациентите са тези, които могат да ме накарат да направя това. Ако в Дупница има неотложен кабинет, а пък аз съм избрала Благоевград, те могат да решат да изберат друг лекар, който да им предлага по-удобен вариант. Не виждам полезен ход и от страна на общината“, завърши д-р Стефанова.
За това дали местната власт има такъв ход и какво се случва с предприетите действия от страна на общинската болница, потърсихме кмета на Дупница Първан Дангов.
„Все още няма развитие по темата. Аз очаквам това, което управителят на общинската болница каза да се случи и да им бъде дадено разрешение от РЗИ и Здравната каса за регистрирането на такъв неотложен кабинет. Впоследствие джипитата ще подпишат договори с такъв в Дупница. Темата все още е в развитие и чакаме такова“, каза вчера пред репортер на „Струма“ градоначалникът.
По думите му проблемът може да се разреши, като общината има готовност да дофинансира неотложната помощ, ако местните лични лекари поискат това.
„Тук въпросът опира и до морално-етична гледна точка. Личните лекари получават немалко пари от здравните осигуровки на всеки един от нас като пациенти“ Неудобството хората да се разкарват до Благоевград е свързано с други несгоди, породени именно от тях. Решил съм да изпратя официално писмо до Лекарската колегия в Кюстендил. Ще ги призова да се организират и на Общо събрание да решат този проблем в името на гражданите и здравеопазването. Всички са полагали Хипократова клетва, така че всяко едно от джипитата може да отдели пари от собствения си бюджет. Включително, ако има такова искане от общината, ние сме готови да дофинансираме такъв вид дейност и това неудобство да се отстрани. Само че и личните лекари пасуват“ Наистина нормативната уредба е такава, че позволява на джипитата да сключват договори с регистриран кабинет за неотложна помощ в рамките на до 40 километра. Те са го спазили формално, но тук опираме до морална и етична гледна точка и доколко това е допустимо всеки един наш съгражданин да се разкарва от Дупница до Благоевград за неотложна помощ“, завърши градоначалникът.
Въпросът дали и кога отново Дупница ще има своя неотложен кабинет обаче продължава да тъне в неяснота“
Все пак местните жители се надяват, че РЗИ, НЗОК, личните лекари и управляващите ще стигнат до решение, което да бъде в полза на хората и тяхното най-ценно нещо, а именно здравето.
ДИМИТЪР ИКОНОМОВ