Па­циен­ти гнев­ни: За­що по­ве­че от ме­сец в Дуп­ни­ца няма неот­ло­жен ка­би­нет и сме при­ну­де­ни да пъ­ту­ва­ме до Бла­гоев­град в тъм­ни­те ча­со­ве на де­но­но­щие­то и през по­чив­ни­те дни“!

За­мес­тник-пред­се­да­телят на На­цио­нал­но­то сдру­же­ние на об­щоп­рак­ти­ку­ва­щи­те ле­ка­ри в Кюс­тен­дил­ска об­ласт д-р Сил­вия Сте­фа­но­ва: Слу­чи­ло­то се е аб­со­лют­но ло­гич­но следс­твие от бе­зот­го­вор­нос­тта на дър­жа­ва­та и НЗОК в сфе­ра­та на то­зи вид по­мощ Кме­тът Пър­ван Дан­гов: Въп­ро­сът опи­ра и до мо­рал­но-ети­чна глед­на точ­ка, лич­ни­те ле­ка­ри по­лу­ча­ват не­мал­ко па­ри от здрав­ни­те оси­гу­ров­ки на все­ки един от нас ка­то па­циен­ти, об­щи­на­та е го­то­ва да до­фи­нан­си­ра та­зи дей­ност

Ве­че по­ве­че от един ме­сец дуп­ни­ча­ни са при­ну­де­ни да пъ­ту­ват до Бла­гоев­град за неот­лож­на по­мощ в тъм­ни­те ча­со­ве на де­но­но­щие­то и през по­чив­ни­те дни. При­чи­на­та е, че дос­ко­ро дей­ства­щият неот­ло­жен ка­би­нет в Дуп­ни­ца, кой­то ра­бо­те­ше в рам­ки­те на час­тна­та бол­ни­ца в гра­да, ве­че не ра­бо­ти. От там в на­ча­ло­то на де­кем­ври поя­сни­ха, че са би­ли при­ну­де­ни да го зат­ворят по­ра­ди лип­са­та на ле­ка­ри, кои­то да да­ват де­журс­тва в не­го. По за­кон ка­би­не­тът сключ­ва до­го­вор с джи­пи­та­та от гра­да, кои­то зап­ла­щат по 27 сто­тин­ки на ме­сец за все­ки па­циент от своя­та лис­та. Та­ка хо­ра­та мо­гат да из­пол­зват ус­лу­ги­те на ка­би­не­та през нощ­та и в дни­те, в кои­то тех­ни­те лич­ни ле­ка­ри по­чи­ват. От на­ча­ло­то на пос­лед­ния ме­сец от ми­на­ла­та го­ди­на оба­че всич­ки до­го­во­ри с лич­ни­те ле­ка­ри в Дуп­ни­ца са прек­ра­те­ни. Та­ка ма­со­во дуп­ниш­ки­те джи­пи­та са склю­чи­ли до­го­вор с бла­гоев­град­ския неот­ло­жен ка­би­нет, къ­де­то ще пла­шат с 33 сто­тин­ки по­ве­че, или 0,60 лв. за все­ки свой па­циент.


Ре­пор­тер на „Стру­ма“ ус­та­но­ви, че на вра­ти­те на някои от ка­би­не­ти­те на лич­ни­те ле­ка­ри в Дуп­ни­ца, на­ми­ра­щи се в по­лик­ли­ни­ка­та, са ока­че­ни та­бе­ли, кои­то ука­зват къ­де се прие­мат па­циен­ти­те след 20 ча­са в ра­бот­ни­те дни, как­то и през по­чив­ни­те и праз­нич­ни­те дни.

„Вни­ма­ние! За прег­лед на здрав­ноо­си­гу­ре­ни ли­ца след 20:00 ч. в ра­бот­ни дни и от 00:00 ч. до 24:00 ч. през по­чив­ни и праз­нич­ни дни па­циен­ти­те ще се прие­мат в Бла­гоев­град, ули­ца „Славя­нска“ №60, бив­ша по­лик­ли­ни­ка (до бол­ни­ца ПУЛС), к-т 236 – неот­ло­жен ка­би­нет“, пи­ше на ин­фор­ма­цион­ни­те та­бе­ли.  

Всич­ко то­ва по­раж­да не­до­волс­тво у дуп­ниш­ки­те па­циен­ти, кои­то трябва в тъм­на­та част на де­но­но­щие­то и през уи­кен­ди­те да от­делят вре­ме и средс­тва, за да оти­дат до Бла­гоев­град.

„Нор­мал­но ли е в град ка­то Дуп­ни­ца, кой­то все пак не е от най-мал­ки­те, да няма по­до­бен ка­би­нет“ Кол­ко ще стру­ва на един дуп­ни­ча­нин да оти­де до Бла­гоев­град, за да по­лу­чи ме­ди­цин­ска по­мощ там“ А ако е няка­къв здра­вен проб­лем, при кой­то се на­ла­га по-бър­за реак­ция“ Въз­му­те­на съм от случ­ва­що­то се. Уве­ли­чи­ха ни то­ка и во­да­та, как­то и да­нъ­ци­те… Хлябът пос­къп­на, це­ни­те на дру­ги про­дук­ти съ­що ска­чат. Не сти­га всич­ко то­ва, а ни се на­ла­га да да­ва­ме па­ри за пъ­ту­ва­не до Бла­гоев­град… От­дел­но от то­ва аз съм въз­рас­тна же­на, не мо­га и да шо­фи­рам. И как­во“ Ще трябва да ка­рам някой съ­сед по но­щи­те да ме ка­ра на 40 ки­ло­мет­ра раз­стоя­ние ли““, ко­мен­ти­ра пред ре­пор­тер на „Стру­ма“ Ваня Ди­мит­ро­ва, коя­то ча­ка­ше за прег­лед в един от ко­ри­до­ри­те на по­лик­ли­ни­ка­та в Дуп­ни­ца.

Мне­ние­то й бе спо­де­ле­но и от дру­ги па­циен­ти, кои­то чу­ха на­шия раз­го­вор и при­зо­ва­ха за по-бър­зо­то ре­ше­ние на проб­ле­ма. Дру­ги пък прибя­гват до Спеш­на­та по­мощ в гра­да, зат­рудн­явай­ки ра­бо­те­щи­те там па­ра­ме­ди­ци, кои­то някак трябва да раз­пре­делят вре­ме­то си меж­ду ме­ре­не­то на кръв­но нал­яга­не и об­служ­ва­не­то на теж­ка ка­тас­тро­фа нап­ри­мер“

При­помн­яме, че на се­сия­та на Об­щин­ския съ­вет в Дуп­ни­ца през де­кем­ври ста­на ясно, че от об­щин­ска­та бол­ни­ца са стар­ти­ра­ли про­це­ду­ра по от­кри­ва­не на неот­ло­жен ка­би­нет към ме­ди­цин­ския цен­тър там.

То­га­ва кме­тът Пър­ван Дан­гов об­яви, че е по­лу­чил пис­мо от уп­ра­ви­теля на МБАЛ „Св. Иван Рил­ски“ ЕООД д-р Сте­фан Ни­ко­лов, а след то­ва го про­че­те в за­ла­та. В не­го ше­фът на ле­чеб­но­то за­ве­де­ние уве­рява, че към мо­мен­та ве­че е в ход про­це­ду­ра по от­кри­ва­не­то на неот­лож­но зве­но и то ще ра­бо­ти към Ме­ди­цин­ския цен­тър на бол­ни­ца­та, чий­то уп­ра­ви­тел е д-р Лю­бо­мир Тау­шан­ски. Пос­лед­ният е по­дал зая­вле­ние на 25 ноем­ври, ка­то след то­ва е из­вър­шен и па­ри­чен пре­вод за стар­ти­ра­не на про­це­ду­ра­та. Мал­ко по-къс­но в об­щин­ска­та бол­ни­ца са по­лу­чи­ли пис­ма от Ми­нис­терс­тво на здра­вео­паз­ва­не­то и Ме­ди­цин­ски над­зор, кои­то са изи­ска­ли още до­ку­мен­ти.

„Вър­ви ко­рес­пон­ден­ция меж­ду РЗИ и Ме­ди­цин­ски над­зор. Про­це­ду­ра­та изи­сква тех­но­ло­гич­но вре­ме“, за­вър­шва от­го­во­ра си д-р Сте­фан Ни­ко­лов.

Пър­ван Дан­гов из­рич­но под­чер­та, че е поис­кал от уп­ра­ви­теля да при­със­тва на се­сия­та през де­кем­ври, за да об­ясни пред об­щин­ски­те съ­вет­ни­ци и граж­да­ни­те как­во точ­но се случ­ва. Рен­тге­но­ло­гът оба­че е от­кло­нил по­ка­на­та, по­ра­ди слу­жеб­на ан­га­жи­ра­ност.

Ре­пор­тер на „Стру­ма“ по­тър­си вче­ра за ко­мен­тар д-р Сил­вия Сте­фа­но­ва, коя­то е за­мес­тник-пред­се­да­тел на На­цио­нал­но­то сдру­же­ние на об­щоп­рак­ти­ку­ва­щи­те ле­ка­ри в Кюс­тен­дил­ска об­ласт.

Спо­ред нея то­ва, кое­то се слу­чи с неот­лож­ния ка­би­нет, е аб­со­лют­но ло­гич­но следс­твие от бе­зот­го­вор­нос­тта на дър­жа­ва­та и На­цио­нал­на­та здрав­ноо­си­гу­ри­тел­на ка­са в сфе­ра­та на то­зи вид по­мощ.

От­нос­но то­ва за­що има раз­ли­ка в зап­ла­ща­не­то за па­циент, кое­то джпи­та­та ще трябва да правят, д-р Сте­фа­но­ва об­ясни: „Все­ки ме­сец Здрав­на­та ка­са пла­ща тол­ко­ва на нас за ока­зва­не на неот­лож­на по­мощ. Та­ка че ние има­ме въз­мож­ност или са­ми да пра­вим та­зи неот­лож­ност, или да да­дем те­зи средс­тва на няко­го дру­ги­го. В слу­чая ста­ва ду­ма за някой, кой­то е нап­ра­вил неот­ло­жен ка­би­нет. Са­мо че ако Здрав­на­та ка­са ка­то мо­но­по­лист, мо­же да ка­же „Аз ще ви пла­щам 27 сто­тин­ки“, то час­тна­та струк­ту­ра, как­ва­то се явява неот­лож­ният ка­би­нет, мо­же да оп­ре­де­ли це­на, как­ва­то й е из­год­но. Тук ве­че ста­ва ду­ма за до­го­вар­яне меж­ду две ле­чеб­ни за­ве­де­ния. Та­ка че в пъл­но­то си пра­во бла­гоев­град­ският цен­тър е пред­ло­жил це­на и оче­вид­но мои­те ко­ле­ги са я прие­ли. И та­ка все­ки ме­сец джи­пи­та­та ще доп­ла­щат от собс­тве­ни­те си до­хо­ди око­ло 40 сто­тин­ки, за да мо­гат тех­ни­те па­циен­ти да пол­зват ме­ди­цин­ска по­мощ, ка­то пъ­ту­ват 40 ки­ло­мет­ра“.

На на­шия въп­рос за­що в край­на смет­ка се стиг­на до то­ва по­ло­же­ние, джи­пи­то от­го­во­ри:

„Стиг­на се до­тук, за­що­то еди­нстве­ния­т дей­стващ неот­ло­жен ка­би­нет в Дуп­ни­ца ве­че не мо­же­ше да из­дър­жа фи­нан­со­во. Са­ма­та бол­ни­ца, коя­то под­дър­жа­ше неот­лож­ния ка­би­нет, не посмя да поис­ка от парт­ньо­ри­те си це­на­та, коя­то я поис­ка бла­гоев­град­ска­та бол­ни­ца. Ако те бяха нап­ра­ви­ли то­ва, ние щяхме да прие­мем. Чес­тно ка­за­но, ако на мен ми бяха офе­ри­ра­ли 60 сто­тин­ки за Дуп­ни­ца, аз щях да се съг­лася. Но те не го нап­ра­ви­ха. Зат­во­ри­ха цен­тъ­ра и та­ка гра­дът ос­та­на без неот­лож­на по­мощ. То­ва, кое­то Здрав­на­та ка­са да­ва ка­то су­ма, е аб­со­лют­но не­дос­та­тъч­но за из­дръж­ка­та на неот­лож­но зве­но и то­ва е проб­ле­мът. Яв­но от бол­ни­ца­та се из­то­щи­ха през го­ди­ни­те, за­що­то то­ва е ог­ро­мен не­га­тив. По то­зи на­чин пред­по­че­то­ха да вър­шат ос­нов­на­та си дей­ност, т.е. бол­ни­ца­та да си фун­кцио­ни­ра, без да се на­то­вар­ва с та­зи со­циал­на фун­кция, коя­то някол­ко го­ди­ни осъ­щест­вява­ха. За­що­то то­ва си бе­ше на 100% со­циал­на фун­кция, а те не са длъж­ни да го правят. Стиг­на се до то­ва по­ло­же­ние за­ра­ди не­доб­ро­то от­но­ше­ние на об­щнос­тта ка­то цяло към то­зи вид дей­ност и пре­кал­ява­не­то във всяко ед­но от­но­ше­ние. Не знам как­во се случ­ва с ко­ле­ги­те от Спеш­на по­мощ, но пред­по­ла­гам, че в мо­мен­та се на­ми­рат в ада“.

По ду­ми­те й об­щи­на­та няма ме­ха­ни­зъм, по кой­то да за­дъл­жи дуп­ниш­ки­те джи­пи­та да из­бе­рат един от два­ма парт­ньо­ри.

„В го­ди­ни­те се случ­ва­ше та­ка, че па­циен­ти­те са те­зи, кои­то мо­гат да ме на­ка­рат да нап­равя то­ва. Ако в Дуп­ни­ца има неот­ло­жен ка­би­нет, а пък аз съм из­бра­ла Бла­гоев­град, те мо­гат да ре­шат да из­бе­рат друг ле­кар, кой­то да им пред­ла­га по-удо­бен ва­риант. Не виж­дам по­ле­зен ход и от стра­на на об­щи­на­та“, за­вър­ши д-р Сте­фа­но­ва.

За то­ва да­ли мес­тна­та власт има та­къв ход и как­во се случ­ва с пред­прие­ти­те дей­ствия от стра­на на об­щин­ска­та бол­ни­ца, по­тър­сих­ме кме­та на Дуп­ни­ца Пър­ван Дан­гов. 

„Все още няма раз­ви­тие по те­ма­та. Аз оча­квам то­ва, кое­то уп­ра­ви­телят на об­щин­ска­та бол­ни­ца ка­за да се слу­чи и да им бъ­де да­де­но раз­ре­ше­ние от РЗИ и Здрав­на­та ка­са за ре­гис­три­ра­не­то на та­къв неот­ло­жен ка­би­нет. Впос­ледс­твие джи­пи­та­та ще под­пи­шат до­го­во­ри с та­къв в Дуп­ни­ца. Те­ма­та все още е в раз­ви­тие и ча­ка­ме та­ко­ва“, ка­за вче­ра пред ре­пор­тер на „Стру­ма“ гра­до­на­чал­ни­кът.

По ду­ми­те му проб­ле­мът мо­же да се раз­ре­ши, ка­то об­щи­на­та има го­тов­ност да до­фи­нан­си­ра неот­лож­на­та по­мощ, ако мес­тни­те лич­ни ле­ка­ри поис­кат то­ва.

„Тук въп­ро­сът опи­ра и до мо­рал­но-ети­чна глед­на точ­ка. Лич­ни­те ле­ка­ри по­лу­ча­ват не­мал­ко па­ри от здрав­ни­те оси­гу­ров­ки на все­ки един от нас ка­то па­циен­ти“ Неу­добс­тво­то хо­ра­та да се раз­кар­ват до Бла­гоев­град е свър­за­но с дру­ги нес­го­ди, по­ро­де­ни име­нно от тях. Ре­шил съм да из­пратя офи­циал­но пис­мо до Ле­кар­ска­та ко­ле­гия в Кюс­тен­дил. Ще ги при­зо­ва да се ор­га­ни­зи­рат и на Об­що съб­ра­ние да ре­шат то­зи проб­лем в име­то на граж­да­ни­те и здра­вео­паз­ва­не­то. Всич­ки са по­ла­га­ли Хи­пок­ра­то­ва клет­ва, та­ка че всяко ед­но от джи­пи­та­та мо­же да от­де­ли па­ри от собс­тве­ния си бю­джет. Вклю­чи­тел­но, ако има та­ко­ва ис­ка­не от об­щи­на­та, ние сме го­то­ви да до­фи­нан­си­ра­ме та­къв вид дей­ност и то­ва неу­добс­тво да се от­стра­ни. Са­мо че и лич­ни­те ле­ка­ри па­су­ват“ Наис­ти­на нор­ма­тив­на­та уре­дба е та­ка­ва, че поз­вол­ява на джи­пи­та­та да сключ­ват до­го­во­ри с ре­гис­три­ран ка­би­нет за неот­лож­на по­мощ в рам­ки­те на до 40 ки­ло­мет­ра. Те са го спа­зи­ли фор­мал­но, но тук опи­ра­ме до мо­рал­на и ети­чна глед­на точ­ка и до­кол­ко то­ва е до­пус­ти­мо все­ки един наш съг­раж­да­нин да се раз­кар­ва от Дуп­ни­ца до Бла­гоев­град за неот­лож­на по­мощ“, за­вър­ши гра­до­на­чал­ни­кът.

Въп­ро­сът да­ли и ко­га от­но­во Дуп­ни­ца ще има своя неот­ло­жен ка­би­нет оба­че про­дъл­жа­ва да тъ­не в нея­сно­та“

Все пак мес­тни­те жи­те­ли се над­яват, че РЗИ, НЗОК, лич­ни­те ле­ка­ри и уп­равл­ява­щи­те ще стиг­нат до ре­ше­ние, кое­то да бъ­де в пол­за на хо­ра­та и тяхно­то най-цен­но не­що, а име­нно здра­ве­то. 

ДИ­МИ­ТЪР ИКО­НО­МОВ

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *