Пациентът с трансплантиран свински бъбрек беше изписан от болницата

Първият човек, на когото беше трансплантиран генетично модифициран бъбрек от прасе, беше изписан от Централна болница „Масачузетс“, съобщи Би Би Си.  

Мъжът на 62-годишна възраст е изпратен у дома в сряда, две седмици след революционната операция.

Успехът на тази процедура беше приветстван от учените в областта на трансплантациите.

Новината беше споделена в прессъобщение от Централна болница „Масачузетс“, която е най-голямата учебна болница на Харвардското медицинско училище в американския град Бостън. Пациентът Ричард „Рик“ Слейман от Уеймът, Масачузетс, се е борил с бъбречно заболяване в последен стадий и се е нуждаел от трансплантация на орган.

Лекарите успешно му трансплантират генетично модифициран свински бъбрек с четиричасова операция на 16 март. Според тях бъбрекът вече функционира добре и той не е на диализа.

Ричард Слейман каза, че възможността да напусне лечебното заведение и да се прибере у дома е „един от най-щастливите моменти“ в живота му.

Свинският бъбрек, който е получил, е бил модифициран от фармацевтичната компания eGenesis от Кеймбридж. Премахнати са вредните свински гени и са добавени определени човешки гени, за да се подобри съвместимостта с хората. Така свинският бъбрек е генетично модифициран, за да бъде по-съвместим с човешкия организъм.

Процедурата е получила зелена светлина от Управлението за контрол над хранителните продукти и лекарствата на САЩ. Тя издава еднократен протокол за разширен достъп, който се използва за пациенти с животозастрашаващи заболявания, за да им бъде дадена възможност за експериментално лечение.

Екипът, който стои зад трансплантацията, я приветства като историческа стъпка, която може да осигури потенциално решение на проблема с недостига на органи в света. Особено за хората от етническите малцинства, които са засегнати непропорционално много.

„Изобилието от органи в резултат на този технологичен напредък може да допринесе за постигане на равнопоставеност в здравеопазването и да предложи най-доброто решение на проблема с бъбречната недостатъчност за всички нуждаещи се пациенти“ , каза Уинфред Уилямс, лекар на Слейман в Централна болница „Масачузетс“ .

Въпреки че това е първият свински бъбрек, трансплантиран на човек, това не е първият свински орган, използван в процедура по трансплантация.

Двама други пациенти получиха трансплантация на свински сърца, но тези процедури бяха неуспешни, тъй като реципиентите са починали няколко седмици по-късно. В единия случай имунната система на пациента отхвърля органа, което е често срещан риск при трансплантациите. Източник: БТА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *