Топ теми

Пеевски: България трябва да има Протонен център за лечение на онкоболни

За незабавно включване в Закона за държавния бюджет на проекта за изграждането на първия на Балканите център за провеждане на протонна терапия за лечение на онкологични заболявания, настоява председателят на ПГ на ДПС Делян Пеевски.

Отговорността към живота и здравето на българските граждани е най-важният ангажимент на министрите в правителството,  което и да е то, и ние няма да престанем да настояваме за изпълнението на тази отговорност в името на хората, категоричен е Пеевски.

„След като изграждането на Протонния център отпадна от Плана за възстановяване и устойчивост, финансиран от ЕС, правителството пое ангажимент той да се финансира от държавния бюджет в ЗДБ за 2024-та година. Днес обаче стана ясно, че Протонният център не е предвиден в Закона за бюджета за следващата година, а около 40 водещи специалисти в областта на онкологията и лъчелечението алармираха, че това поставя под риск изграждането му въобще“, заяви той.

Председателят на ПГ на ДПС призова министъра на финансите да направи необходимите корекции и в Закона за държавния бюджет, преди внасянето му в Народното събрание, така че да се обезпечи ресурс, с който да започне изграждането на това ключово за лечението на онкологичните заболявания съоръжение.

По данни на експерти, Протонният център ще разшири възможностите за лечение на около 600 онкоболни годишно с иновативна и доказано ефективна терапия и България може да стане водещ център за съвременно лечение на онкологични заболявания на Балканите, завършват в прессъобщението от ДПС.

loading...


Подобни новини

2 Коментара

  1. Гай Баньо

    Ами какво очаквате, след като у нас истинските учени, познати по света и с доказани качества, се изолират от некадърните и крадливи интриганти в университетите и институтите, които с подлизурство и дупелизане се докопват до управленските постове, изграждат мрежа от себеподобни псевдо-“учени“ и се самовъпроизвежзат, като изхвърлят по-кадърните от тях извън институциите, за да не си личи тяхната научна импотентност! Най-близкият пример – ръководството на ЮЗУ и кликата около пенсионера, псевдо-“професор“ и незаконен “ректор“, Боре Тъпото и сие…

    Отговори
  2. Знайко

    “Сетила се Мара да се побара“ казва народът при такива случаи. Подобно устройство за лечение на онкоболни с радиоактивни лъчения видях още през 2001 година при моя специализация във Финландия с грант на МААЕ в Хелзинкския технологичен университет (HUT), където във външната биологична защита на експерименталния им ядрен реактор бе направена ниша с легло, в която се поставя болния и туморът се обработва с насочен сноп протони или неутрони, според нуждата. У нас малко след това покойният чл.кор. проф. дфн. Йордан Стаменов, директор по това време на ИЯИЯЕ към БАН, се мъчеше да направи нещо подобно, като се използва изследователския реактор на 4-ти км. в София. За съжаление той почина през 2014 г. и всичко се забрави. Хубава работа, ама българска, както повечето неща у нас…

    Отговори

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *