Пенсионерът, бивш ОбС шеф, Явор Тодоров избран за читалищен председател в конкуренция с младата учителка Камелия Зашева

Досегашният председател на читалището в дупнишкото с. Бистрица Симеон Михалков подаде оставка след 11 г. на поста, присъстващите на събранието издигнаха 2 кандидатури – младата учителка по български език Камелия Зашева-Йончева и бившия председател на ОбС – Дупница по време на управлението на Атанас Янев – Явор Тодоров, който е пенсионер.

Кметът на селото Кирил Огненски даде силно „рамо” на Явор Тодоров, като изтъкна в негова подкрепа: „Явор Тодоров написа книга за читалищната дейност в селото. Издал е още няколко книги. Има много контакти и може да е от полза за дейността на читалището“.

Зад младата учителка, която ръководи театрален състав към читалището, застанаха хора, свързани с читалищната дейност, но те се оказаха по-малко от тези, които подкрепиха Явор Тодоров и той беше избран с мнозинство. Явор Тодоров обяви, че Камелия Зашева-Йончева ще бъде част от настоятелството на читалището.

Изборът на нов председател на читалищното настоятелство стана на бурно отчетно-изборно събрание, на което в продължение на два часа и половина се коментира дейността и финансовото състояние на читалището.

По време на отчетно-изборното събрание стана известно, че за 11 г. това второто такова събрание, направено пред обществеността в селото. Отчетът на читалището не е приеман досега на събрание, но в документацията е записано, че такова е проведено.

Към читалището има два състава за народно пеене – мъжки и женски. Самодейците обаче са категорични, че няма да пеят пред съселяните си, защото ги обиждали с думите „бистрички мечки“.

От финансовия отчет стана ясно, че голямата част от държавната субсидия, която е в рамките на около 14 000 лв. годишно, отиват за заплата на секретаря на читалището Гергана Спасова. Годишно за заплатата й отиват около 9000-10 000 лв. заедно с осигуровките.

Читалищното ръководство беше атакувано от жители на, че нямат достатъчно изяви в селото, че с децата не се работи достатъчно. Местните жители поискаха да има повече читалищна дейност в селото, а не извън него, по фестивали и екскурзии.

Самодейците се оплакаха, че няма къде да репетират, след като една от стаите в общинската сграда, бившето кметство в селото, стопанисвана от читалището, беше дадена за пенсионерски клуб.

Още тогава, когато стаята за репетиции стана пенсионерски клуб, тръгнаха дрязги между ръководството на клуба и читалището. Тогавашният председател на настоятелството Симеон Михалков се възпротиви и на няколко пъти прекъсваше тока за пенсионерския клуб. Започнаха разправии между председателите на читалището и пенсионерския клуб, което доведе до ескалиране на напрежението, а Симеон Михалков сам подаде оставка от председателския пост.

На събранието бяха изказани съмнения за финансови злоупотреби от страна на ръководството на читалището, но в хода на дебатите тези съмнения бяха изчистени.

Отчетно-изборното провокира много коментари извън залата. „Селото се командва от няколко по-заможни хора. Те решават кой да бъде в читалищното настоятелство, кой в църковното. Техни хора гласуват както им се каже. Всички се бият в гърдите, че работят в името на селото, но те гледат собствения си интерес. Ако на някого имат зъб, той не може да вдигне глава, но ако си техен човек, ще те качат и на трона. Те се разпореждат с дневния ред на селото, останалите са безгласни букви“, категоричен бе бистричанин, пожелал анонимност, за да не бъде „набелязан” от върхушката.

ЙОРДАНКА ПОПОВА



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *