Петричките съдии спряха да конфискуват колите на пияни и дрогирани шофьори

Изчаква се решението на Конституционния съд, който бе сезиран за противоречивата норма преди 9 месеца

Петричките съдии спряха да отнемат автомобилите на пияни и дрогирани шофьори. Тази практика е отскоро,  установи репортерска проверка на „Струма“. Например шофьор от Петрич, управлявал лек автомобил „Мерцедес” с 3,44 промила алкохол, е осъден на 1 година условно с 3-годишен изпитателен срок, 200 лв. глоба и лишаване от свидетелство за правоуправление за 12 месеца. Той е заловен да кара пиян, след като бил спрян за проверка на ул. „Рокфелер“ в 18.30 ч. на 9 септември 2024 г., а 4 месеца след това се е признал за виновен и сключил споразумение с прокуратурата за условно наказание. То е одобрено от съдия в РС – Петрич, който обаче не се е произнесъл по отношение на лекия автомобил, който е семейна имуществена общност между подсъдимия и съпругата му.

По същия начин липсва произнасяне и по идентичен казус, при който шофьор на товарен автомобил „Мерцедес Спринтер“ е заловен около 11 ч. на 24 юни 2024 г. да управлява с алкохолна концентрация от 1,57 промила. Той е обвинен за престъпление по чл. 343б, ал. 1 НК, по което след 7 месеца се е признал за виновен и сключил споразумение с прокуратурата. Съгласил се е да понесе наказание от 9 месеца условно, 200 лв. глоба и отнемане на шофьорската книжка за 9 месеца. Няма произнасяне за товарния автомобил, който е собственост на едноличен търговец.

Оказа се, че петричките наказателни съдии са отложили произнасянето за конфискацията на автомобилите, тъй като изчакват решението на Конституционния съд, който бе сезиран за новата норма в Наказателния кодекс. Съобразно решението на Конституционния съд магистратите ще определят какво да се прави с колите в конкретните дела.

Иначе в началото на 2025 г. стана ясно, че за тези проблеми бе отправено преюдициално запитване и до Съда на Европейския съюз (СЕС). Съдия Милена Хазарян от Районния съд във Велики Преслав е изпратила въпроси до СЕС, защото смята, че задължителното отнемане на колата от пияни и дрогирани шофьори може да е в нарушение на правото на ЕС и в противоречие с принципа за пропорционалност в Хартата на основните права на ЕС. Освен това според нея нарушение на правото на ЕС може да има и когато националното право допуска производството за отнемане на автомобил да се развие без участието на трети лица, които също са негови собственици.

Същите въпроси са поставени и пред Конституционния съд, който още през април 2024 г. беше сезиран от Върховния касационен съд, но само в частта, в която се предвижда присъждането на равностойността на автомобила, ако той не е собственост на дееца, но не и за отнемането му от пияни и дрогирани шофьори. След това съдия Добринка Кирева от Районния съд в Свиленград оспори цялата разпоредба.

Междувременно споровете около приложението на закона добиха обществена популярност и покрай делото срещу Ивайло Цветков-Нойзи, в което съдия Мирослав Петров отказа да отнеме колата му, като приложи пряко Конституцията и прие, че текстът от НК й противоречи.

Според влезлите в сила през август 2023 т. промени освен „лишаване от свобода“ и глоба от 200 до 1000 лева, шофьор, задържан зад волана с концентрация на алкохол в кръвта, по-висока от 1,2 промила или след употреба на наркотици, се наказва с отнемане на автомобила в полза на държавата. Ако шофьорът не е собственик на автомобила, който управлява, той следва да плати на държавата сума, равна на стойността на превозното средство.

БЕТИНА АПОСТОЛОВА 

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *