
Петричкият лекар д-р Орфей Дуевски е сред първите медици в Благоевградска област, които се осмелиха да направят ковидна зона. Той е подал заявление в РЗОК – Благоевград за подписване на анекс в договора за доболнична помощ, който е сключил медицинският му център. Д-р Дуевски е специалист по акушерство и гинекология и освен че работи в АГО в петричката болница, той е координатор и на МДЦ „Доверие“.
„Да, подадох заявление в Здравната каса и очаквам да подпиша анекс. В моя медицински център работят различни лекари специалисти – интернист, ендокринолог, невролог, гинеколог, зъболекар. На територията на община Петрич има рентген и лаборатория, така че мисля, че ще съумея да покрия изискванията за изграждане на Ковид зона”, заяви вчера пред репортер на „Струма“ д-р Дуевски, който е и бивш депутат от СДС.
Ентусиазмът за изграждането на ковидни зони в Пиринско не е голям, след като от 22 медицински центъра в Пиринско 5 са проявили интерес, а 2 са подали заявления за подписване на анекс, съобщи завчера шефът на РЗОК д-р Иво Димитров по време на заседанието на Областния кризисен щаб. Разбра се, че и двата са в Петрич. Като причина за занижения интерес бе посочена липсата на медицински кадри и някои технически проблеми, свързани със софтуера, което възпрепятства достъпа на лекарите до системата за регистрация на прегледаните болни и оттам на изписването на електронни рецепти за безплатни лекарства за Ковид-19. Съгласно решение на здравното министерство болните с коронавирус с леки или средно тежки симптоми може да се лекуват безплатно у дома, след като преминат през прегледи в Covid зоните, в които трябва да са концентрирани на едно място диагностика, лабораторни изследвания и предписване на лекарства. Решението влезе в сила на 17 септември, но до момента болните от Ковид-19 продължават да плащат от джоба си лекарствата.
Медицинските центрове, които сключат договор за Ковид зони, получават финансиране от държавата за преглед, по 15 000 лв. за работа в неблагоприятни условия, както и безвъзмездно получаване на апаратура на обща стойност до 50 хил. лв. Диагностичната апаратура може да включва: подвижен рентгенов апарат, апарат за лабораторна диагностика, респиратор за спешна помощ – транспортен; кислородни бутилки; автоклав – стерилизация; аспиратор; бифазен дефибрилатор – монитор; 6/12-канален ЕКГ апарат; портативен ехограф/ехокардиограф; холтери за кръвно налягане; негативоскоп. Лечебните заведения могат да комбинират пакети от посочената апаратура спрямо техните нужди. Те ще получат и пулсоксиметри – между 30 и 40 за всеки Ковид център, като те ще бъдат предоставяни на пациентите, чието лечение се провежда амбулаторно, за да могат да следят кислородната си сатурация в домашни условия.
Дали ще има и други медицински центрове в Пиринско, които ще се възползват от държавното финансиране за ковидните зони, или ще останат само тези два в Петрич, ще стане ясно до края на седмицата. Няма пречка безплатни лекарства за пациенти с коронавирус да се изписват и от личните лекари, считат директорът на РЗОК – Благоевград д-р Иво Димитров и шефът на СБАЛО „Св. Мина“ д-р Георги Георгиев, председател на БЛС в Пиринско. Решението обаче трябва да бъде взето от здравното министерство.
БЕТИНА АПОСТОЛОВА