Само 5 месеца след тежък пътен инцидент с ЮЗУ преподавателка в турския град Ушак на мястото на катастрофата общината е изградила надлез за пешеходците. Това стана ясно завчера по време на среща в ЮЗУ „Н. Рилски“, в която участват и преподаватели от Турция.
На 7 юни т.г. Любов Иванова, доктор и главен асистент в ЮЗУ „Н. Рилски“, бе пометена от кола на един от главните булеварди близо до университета в Ушак. Тя бе там заедно със зам. декана на Стопанския факултет в ЮЗУ проф. М. Станкова на едноседмичен обмен по програма „Еразъм“.
„Помня само първия ден, когато беше презентацията ни с проф. Станкова“, разказа вчера Л. Иванова. „На следващия ден лекциите ни бяха след обяд и имахме свободно време. От катастрофата не помня нищо. Бяхме близо до университета и вървяхме по голям булевард, аз бях до бордюра, когато ме е помела колата. Движела се е със 150 км/ч. Човекът, който е изживял целия ужас около мен и е направил всичко по силите си, за да бъда спасена, е проф. Мария Станкова. След това спомените са ми частични – от звук на ножица, вероятно като са ми рязали дрехите, от реанимацията, където са ме откарали, където съм била 4-5 дни и на практика са спасили живота ми, от международния медицински самолет, за който се погрижили от застрахователната компания, както разбрах после, с много мъки и уговорки. Транспортирали са ме в „Пирогов”, където претърпях три операции, и дължа състоянието си в момента на доц. Рашков и екипа му. Последната бе най- тежката – на раменната кост, ключицата, лопатката, малкия таз, три ребра, подбедрицата на две места и още други счупвания“, разказа Л. Иванова.
Тя все още е в болнични и се възстановява, но с удоволствие се отзовала на поканата на зам. ректора на ЮЗУ проф. Ив. Станкова да се срещне с представителите на Турция, които тази седмица са в благоевградския университет. Оказало се, че Ерджан Бахтияр от групата е преподавател по данъчна администпрация и данъчно облагане в университета в анадолския град Ушак.
„Колегата ми разказа, че 3-4 дни след инцидента с мен в същата зона били блъснати още няколко студенти и общината реагирала веднага, като взела решение да се направи надлез. Помня, че се чудех как в този град с около 200 000 жители няма надлез за пешеходците, каквито има над булевардите в повечето големи градове, където съм била“, разказа Л. Иванова.
„Реакцията на местната власт бе много бърза. Единственото забавяне от няколко дни бе да се уточни мястото, където да се разположи този надлез, и той вече е почти готов“, обясни Ерджан Бахтияр, а двамата с колежката му от ЮЗУ се шегуваха вчера, че е най- логично да нарекат новата пасарелка в Ушак „Благоевград“, тъй като реализацията й е провокирана от инцидента с благоевградчанката.
В неформален разговор вчера гостуващите представители от турските университети коментираха, че са силно впечатлени от климата, хубавата природа и спокойствието в Благоевград и го намират за чудесно място за живеене. Те признаха, че концертът предната вечер на студенти по хореография в ЮЗУ е събудил любопитството и интереса им както към фолклорните песни, така и към носиите, като са открили прилики с елементи в турската култура и традиционни облекла, а най-изненадани бяха, че много думи в двата езика са еднакви: чай, чорба, куфар, калпак, чанта, маса… Колегите от двете съседни държави коментираха и разликата в заплащането и пенсионирането. Оказа се, че преподавателите в турските университети са по-добре платени от българските им колеги, пенсионират се на 60 г. жените и на 65 г. мъжете и могат да преподават до 72-годишна възраст.
ДИМИТРИНА АСЕНОВА
У нас само Боре Тъпото може да “преподава“ до 72 години, дори да се насира, оти е най-умниот и крадлив пенсионер в ЮЗУ-то, мислещ се за “професор“…